Bölgede ‘kaşık mama’ üssü oldu, 36 ülkeye 30 milyon kutu sattı

Güncelleme Tarihi:

Bölgede ‘kaşık mama’ üssü oldu, 36 ülkeye 30 milyon kutu sattı
Oluşturulma Tarihi: Aralık 05, 2011 00:00

Yılda 25 milyon dolar ihracat gerçekleştiren Ülker Hero Baby’nin Genel Müdürü Mehmet Erol, “Uzun yıllar yüzde 95’ini yurtdışından ithal ettiğimiz sebze ve meyveyi artık Türkiye’deki tedarikçilerimizden karşılıyoruz. Önümüzdeki beş yılda ihracatımızı 2.5 katına çıkartmayı hedefliyoruz” dedi.

Haberin Devamı

ÜLKER Hero Baby Genel Müdürü Mehmet Erol, Türkiye’deki fabrikalarından yaptıkları üretimle yılda 25 milyon dolar ihracat gerçekleştirdiklerini belirterek, “Uzun yıllar yüzde 95’ini yurtdışından ithal ettiğimiz sebze ve meyveyi artık Türkiye’deki tedarikçilerimizden karşılıyoruz. Önümüzdeki beş yılda ihracatımızı 2.5 katına çıkartmayı hedefliyoruz” dedi.
Pazar yüzde 16 büyüdü
Türkiye’de bebek beslenme pazarının büyümesini sürdürdüğünü belirten Erol, şunları söyledi: “Pazar, 2010 yılında 397 milyon TL’lik hacme ulaştı. Bu yılın ilk 9 ayında ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 16 büyüdü. Bu büyüme tonaj bakımından ise yüzde 4 oranında oldu. Firmamız ise bu pazarda, 9 yılda tonaj sıralamasında birinci marka, ciro sıralamasında ise ikinci marka olmayı başardı.”
36 ülkeye ihracat
Mehmet Erol, Ülker Hero Baby’nin bebek beslenme pazarında sadece Türkiye’de değil, bölgesinde de aktif bir fonksiyonu olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu: “Ülker Hero Baby Orta ve Doğu Avrupa, Arap Yarımadası ile Orta Asya’yı kapsayan coğrafyada kavanoz ve tahıllı kaşık mama üretim üssü oldu. Tek ihracatçı olarak 36 ülkeye, yılda 30 milyon adet ihracat yapıyoruz.”
360 farklı analiz
Erol, yaklaşık 50 tedarikçiyle birlikte çalıştıklarını ve sadece mango ve muz gibi meyveleri ithal ettiklerini söyleyerek, şöyle devam etti: “Bebek beslenme ürünleri üretiminde kullandığımız hammadde tedarikçilerimizi denetlerken tüm dünyada geçerli olan metedolojiyi uyguluyoruz. Ürünler tohumundan toplanmasına kadart özel saha ekibimiz tarafından denetleniyor. 360’dan fazla farklı analiz yapılıyor.”
2 milyar Euro ciro
Hero Grup’un Ortadoğu ve Güney Afrika Bölge Başkan Yardımcısı Hans Huistra ise, bebek beslenme pazarında Avrupa’da büyüme görmediklerini, bunun da ekonomik koşullardan ziyade doğum oranlarının azalmasından kaynaklandığını söyleyerek, şöyle devam etti: “Türkiye, Orta Doğu ve Afrika pazarlarındaki büyümemizde büyük rol oynuyor. Hero olarak, 30’dan fazla ülkede, 4 bin 500 çalışan ile yıllık 2 milyar Euro ciro elde ediyoruz. 2015 yılına kadar hedefimiz yüzde 5 organik büyüme. Satışların yüzde 50’sini Avrupa ülkeleri dışındaki pazarlardan elde etmeyi planlıyoruz.”
Çin’de fabrika kuruyor
Hans Huistra, bu yıl Çin’de bir fabrika daha kurulacağını ve bunun en büyük üretim merkezleri olacağını da ekleyerek, “Üretime son beş yılda 450 milyon Euro yatırım yapıldı. 2011 itibarıyla, grup gelirlerimizin yüzde 44’ü bebek beslenme kategorisinden geliyor. Bu payı yüzde 50’ye çıkarmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Haberin Devamı

Her 100 evden 26’sına giriyor

Haberin Devamı

TÜRKİYE’de Türkiye’de 0-12 ay bebek sayısının 1milyon 300 bin bilgisini veren Ülker Hero Baby Genel Müdürü Mehmet Erol, “Bu sayı İspanya’da 500 bin. Buna rağmen yıllık bebek başına düşen bebek maması oranı Türkiye’de 10.47 kilogram olurken, İspanya’da 117 kilogram. Türkiye büyük bir potansiyele sahip. Tüketim oranı her yıl artıyor. 2009 yılında her 100 evden 17’sine giren bebek beslenme ürünleri, 2011’de her 100 evden 26’sına girmeye başladı” dedi.

Anne sütüne bir adım daha yaklaştı

KURULUŞUNUN 125’inci yılını kutlayan Ülker Hero Baby’nin global ortağı Hero’nun İspanya’daki Ar-Ge merkezinde anne sütündeki bileşenlerden oluşan devam sütünü geliştirdiklerini anlatan Hero Bebek Beslenmesi Enstitüsü Kurucusu Pedro Abellan, şu bilgileri verdi: “Anne sütüne en yakın formüle sahip Nutradefense’i Hero Global Teknoloji Merkezi bilim adamları tarafından, 3 yıl süren çalışmalar sonucunda elde edildi. Ar-Ge departmanımızla Hero şirketlerine hizmet veriyoruz. Hero Grubu’nun Ar-Ge çalışmaları Türkiye’de üç hastanede sürdürülüyor. Prematüre bebeklere yeni devam sütü için Şişli Etfal, Zeynep Kamil ve Zekai Tahir hastanelerinde uygunluk testleri yapılıyor. Devam sütünü formül uygunluk testi için doktorlar büyüme süreçlerini gözden geçiriyor ve Hero Grubu’na bildiriyor.”

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!