Bankanın uzmanlarını dinledi, yumurtada 2 milyon doları buldu

Güncelleme Tarihi:

Bankanın uzmanlarını dinledi, yumurtada 2 milyon doları buldu
Oluşturulma Tarihi: Ekim 12, 2011 00:00

Türk Ekonomi Bankası’nın (TEB) Küçük ve Orta Boy İşletmelere (KOBİ) yönelik ‘danışmanlık hizmeti’nden yararlanarak ihracatçı olmayı başaran Etaş Afyon Tavukçuluk İnşaat Taahhüt Ticaret Ltd.’in sahibi Kırşehirli yumurtacı İbrahim Afyon, babasının 1975 yılında başladığı yumurta üretimini devraldıktan sonra aklında hep yurtdışına açılmak olduğunu belirterek, “Ancak bu hayalimi nasıl gerçekleştireceğimi bilmiyordum. Boztepe ilçesine gelen TEB KOBİ Danışmanı arkadaşımız bana ihracatçı olabilmem için kapsamlı bilgiler aktardı. Dinledim ve uyguladım. İlk ihracatım Irak’a oldu” dedi.

Haberin Devamı

TEB’in TV reklamlarında da oynamaya başlayan Afyon, sektör ile ilgili bilgi eksiğini giderebilmek için TEB KOBİ Akademi’ye de katıldığını belirterek, “Şirket yönetimi konusunda kendimi geliştirdim ve uluslararası rekabete hazırlandım. Şu anda haftada 5 TIR’lık ihracat yapıyoruz. Yıllık 2 milyon dolar ihracata ulaşmış durumdayız” diye konuştu.

Fabrikaya ziyaret

İbrahim Afyon’un başarısını yerinde görmek için  TEB Genel Müdür Yardımcısı Turgay Boz da tesisleri ziyaret ederek bilgi aldı. Boz, TEB’in, 300 KOBİ Danışmanıyla, 11 bin KOBİ’ye eğitim verdiğini belirterek şu bilgileri verdi: “TEB KOBİ TV’nin de 4.5 milyonu aşkın izleyicisi var. TEB KOBİ Danışmanları firmalar ile birebir görüşmeler yaparak; inceleme sonucunda detaylı görüş ve önerilerini yaklaşık 40 sayfalık bir rapor haline getiriyor. 2006 yılından bugüne kadar 800 KOBİ’ye danışmanlık hizmeti verildi. Bazı KOBİ’ler geniş çaplı bir tesis yatırımı yaparak ölçeklerini büyüttüler, bazı KOBİ’ler ise küçük değişikliklerle maliyetlerinde büyük tasarruflar sağladı veya ürünlerinde katma değer yarattı. Verilen bu hizmetler ile makineden madeni yağından, seramikten alüminyum sektörüne kadar pek çok KOBİ’ye önemli katkılar sağlandı.”

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!