Bankalara prosedür sitemi

Güncelleme Tarihi:

Bankalara prosedür sitemi
Oluşturulma Tarihi: Ocak 26, 2023 07:00

İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, 2022’de üzerine düşeni fazlasıyla yerine getiren sanayicinin finansmana erişimde yeterli desteği bulamadığını söyledi. Bahçıvan, “Reel sektörü adeta yıldırma noktasına getiren kredi prosedürleri bitmek bilmiyor ve kredinin aktif hale gelmesi de bir türlü gerçekleşemiyor” dedi.

Haberin Devamı

2023’te ihracat ve istihdama odaklanan reel sektör, finansmana erişim sorunu yaşıyor. İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Erdal Bahçıvan, sanayicinin global ekonomideki tüm sorunlara rağmen üzerine düşeni yaptığını ancak buna rağmen bankalardan finansmana erişimde yeterli destek bulamadığını dile getirdi. İSO Meclisi’nin ocak ayı toplantısında konuşan Bahçıvan, “Reel sektörü adeta yıldırma noktasına getiren kredi prosedürleri bitmek bilmiyor ve kredinin aktif hale gelmesi de bir türlü gerçekleşemiyor. Bu iki tarafı da bir hayli yordu” dedi.

KREDİLER GERİLİYOR İHTİYAÇ VAR

Odakule Fazıl Zobu meclis salonunda gerçekleşen toplantının ana gündemini “Katma Değerli Üretim, Teknoloji Yoğun Sanayi ve Güçlü Bir Ekonomik Gelecek için Nitelikli, Sürdürülebilir, Ulaşılabilir Finansmanın Önemine Odaklanmak” konusu oluşturdu. Türkiye Bankalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Alpaslan Çakar’ın konuk olarak sunum yaptığı toplantıda Erdal Bahçıvan, sanayicinin finans sektörüyle ilgili sıkıntılarını dile getirdi.

Haberin Devamı

Açılış konuşmasında krediye bağımlılığın sanayici için uzun vadede çok önemli bir yapısal sorun olduğunu söyleyen Bahçıvan, şöyle devam etti: “Ülke ekonomisinin 250 milyar doları aşmasında ana rol üstlenen, istihdamı artıran sanayi sektörü tüm dünyada taşların yerinden oynadığı 2022’de üzerine düşeni fazlasıyla yerine getirdi. Buna karşılık finansmana erişimde hala yeterli desteği bulmakta zorlanıyor. İSO olarak Türkiye Ekonomi Modeli ve liralaşma stratejisi çerçevesinde kredilerin amacına uygun kullandırılması ilkesini destekliyoruz. Finans kesimi ile reel sektörün birbirleriyle sağlıklı bir eşgüdüm içinde çalışması çok önemli. Fakat, son dönemde devreye alınan birçok tedbir öngörülemezliğe yol açtı ve hem reel sektör hem de bankacılık sektörü açısından yorucu bir hal aldı.”

Bankacılıkta komisyon adı altında uygulanmakta olan endirekt faizlere de dikkat çeken Bahçıvan, tabela faizlerinin komisyon adı altındaki uygulamalarla artırılmasının reel kesimde ciddi rahatsızlık yarattığını ifade etti.

Haberin Devamı

‘KREDİYE BAĞIMLILIK YAPISAL SORUN’

Bahçıvan, uzun vadede ekonominin krediye bağımlılığının önemli bir yapısal sorun olduğunu belirtti. Bu duruma çözüm önerisi olarak da şunları söyledi: “Türkiye ekonomisi kredi arzının arttığı koşullarda hızlanan, kredi akışı yavaşladığında duran yapıdan çıkmalıdır. Bu bağlamda, şirketlerimizin sermaye yapısını ölçek ekonomisi kanalıyla güçlendirmek açısından birleşme ve satın almaları özendirici politikaların önemli olduğuna inanıyoruz. Benzer şekilde, finansmanda araç çeşitliliğini artırmak ve sanayimizin bankacılık sistemine bağımlılığını azaltmak günümüzde çok temel bir ihtiyaç. Bunun için sermaye piyasalarından daha fazla yararlanmayı sağlayacak, finansal derinliği güçlendirecek adımların da kritik olduğu görüşündeyiz.”

 

 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!