GeriEkonomi Anket şirketleri sonuçları bilemedi, Sencar 'başarısız olduk' dedi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Anket şirketleri sonuçları bilemedi, Sencar 'başarısız olduk' dedi

Anket şirketleri sonuçları bilemedi, Sencar 'başarısız olduk' dedi
Abone Olgoogle-news

1 Kasım seçimlerinde AK Parti'nin resmi olmayan sonuçlara göre en yakın oy oranını Adil Gür'ün şirketi A&G araştırma bildi. Diğer seçim şirketlerinin tahminleri şaşırtıcı bir şekilde çıkması muhtemel sonuca yaklaşamadı. Metrolop Araştırma şirketinin başkanı Özer Sencar ise Twitter'dan "Araştırmalarımızda halkın muhalefete ve süreçte yaşananlara tepkisini tesbit edemedik, başarısız olduk" diye konuştu.

1 Kasım seçimlerinin en büyük kaybedenlerinden biri de araştırma şirketleri oldu. Araştırma şirketleri, AKP'nin oylarının 7 Haziran seçimlerine göre artacağını tahmin etmişlerdi. Ancak AKP oyları için yüzde 43 civarı oranlar vermişlerdi. Araştırma şirketlerinden sadece bir tanesi, Adil Gür'ün şirketi A and G araşitırma şirketi, AKP'nin oy oranı konusunda bugün ortaya çıkan sonuca en yakın sonucu buldu. AA'ya göre sandıkların yüzde 97'si açıldı ve AK Parti yüzde 49 civarında bir oy aldı. A&G ise AK Parti'nin oy oranını yüzde 47.2 olarak tahmin etmişti.

Anket şirketleri sonuçları bilemedi, Sencar başarısız olduk dedi

Adil Gür'ün şirketinin yayınladığı son araştırmada, oy oranları şöyle yer aldı; AKP yüzde 47.2, CHP yüzde 25.3, MHP yüzde 13.5, HDP yüzde 12.2, diğer yüzde 1.8 .

'BAŞARISIZ OLDUK'

Metropol Araştırma şirketinin başkanı Özer Sencar ise Twitter'dan yaptığı açıklamada, "Araştırmalarımızda halkın muhalefete ve süreçte yaşananlara tepkisini tesbit edemedik, başarısız olduk" dedi.


False