Adnan Polat çocuklarıyla kurduğu Polat Holding’i ve hedeflerini anlattı

Güncelleme Tarihi:

Adnan Polat çocuklarıyla kurduğu Polat Holding’i ve hedeflerini anlattı
Oluşturulma Tarihi: Temmuz 27, 2015 01:04

Polat Ailesi’nin sahibi olduğu İbrahim Polat Holding’ten bir holding daha çıktı. Adnan Polat, İbrahim Polat Holding’ten ayrılarak Polat Holding’i kurdu. Polat, “Hızlı karar almak için böyle bir iş bölümüne gittik. Enerji ve inşaatta 1.8 milyar dolarlık yatırıma imza atacağız” dedi

Haberin Devamı

SERAMİK, turizm, gayrimenkul ve enerji sektöründe faaliyet gösteren İbrahim Polat Holding, ikiye bölündü. 1982’de holdingleşen İbrahim Polat Holding’teki başkanlık görevini bırakan Adnan Polat, kentsel dönüşüm ve rüzgar enerjisinde milyar dolarlık yatırımlar için Kasım 2013’te Polat Holding’i kurdu. Polat Holding yönetiminde Adnan Polat dışında çocukları Kerim Polat ve Eda Polat Gkinosatis da bulunuyor.

HIZLI KARAR ALMALI
İbrahim Polat Holding’in yönetiminde ise Adnan Polat’ın babası İbrahim Polat ve kardeşi Murat Polat yola devam ediyorlar. Yeni yatırım planlarını Ekonomist’e anlatan Adnan Polat, “Aramızda herhangi bir anlaşmazlık söz konusu değil. Hızlı karar almak için böyle bir iş bölümüne gittik” diyor. Rüzgar enerjisinde Avrupa’nın en büyüğü olmak için önümüzdeki beş yılda 1 milyar dolar yatırım yapacaklarını belirten Polat, İstanbul’da 800 milyon dolar yatırımla inşa ettikleri ‘Piyalepaşa İstanbul’ projesiyle de Türkiye’de ‘alışveriş sokağı’ adında yeni bir trend yaratmayı hedeflediklerini söylüyor.

Haberin Devamı

BİNAYA SIĞAMIYORUZ
Yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Adnan Polat, “Ben inşaat ve enerji işlerimize yoğunlaşıyorum, babam ve kardeşlerim ise seramik ve turizme yoğunlaşıyor. Hatta son dönemlerde artık Mecidiyeköy’deki binamıza sığamıyoruz. Bunun için Kağıthane’de yeni bir yer yaptırıyoruz. Yılsonuna kadar Polat Holding’i büyük oranda bu yeni binaya taşıyacağız. Benim her iki binamızda da ofisim olacak” şeklinde konuştu.

EN BÜYÜK SANTRALİ OLACAK
Enerji sektöründeki yatırımların önemine dikkat çeken Polat, “Şu anda 650 megavatlık kurulu gücümüzle rüzgar enerjisinde sektör lideri konumundayız. Toplamda 4 bin megavatlık kurulu gücün yüzde 16.5’i bize ait. Haziran’da

Adnan Polat çocuklarıyla kurduğu Polat Holding’i ve hedeflerini anlattı
tamamladığımız ve Eylül ayında açılışını yapacağımız Soma RES, 240 megavat ile şu anda Türkiye’nin tek noktadaki en büyük rüzgar enerjisi santrali oldu. Kapasite artışı için EPDK’ya başvurduk. İzin verilirse Avrupa’nın en büyük rüzgar enerjisi santrali olacak” dedi.

Haberin Devamı

YARIŞMA MODELİ ÖNEMLİ
Türkiye’nin rüzgar enerjisinde 2023’te 20 bin megavatlık kurulu güce ulaşmayı hedeflediğine dikkat çeken Polat, şöyle devam etti: “Şu haliyle bu hedef mümkün değil. Çünkü şu anki yarışma modeli yatırım yapılmasına imkan vermiyor. Güneş ve rüzgar enerjisinde devlete kim kilovat/saat başına daha fazla katkı vermeyi taahhüt ederse, santral kurma iznin o alıyor. Ancak verilen bu rakamlar fizibilite yapılmadan, izni almak için ortaya atılmış rakamlar olduğu için, iş yatırım yapmaya gelince şirketler duruyor. Mevcut yönetmeliklere göre şirkete verilen yetki de iptal edilemediği için 7-8 yıl atıl kalıyor enerji yatırımları. Bir kısmı da yatırımı yapamayacağını görünce lisansını satmaya başlıyor. Bu sefer lisans ticareti başlıyor.

Haberin Devamı

KRİTERLER ÇOK ÖNEMLİ
Devlet bu alanda yatırım yapacak ciddi yatırımcıyı önceden belirlemeli. Önyeterlilik kriterleri çok ağır koyulursa, yatırımcı önceden belli yatırımları yapıp belli araştırmaları yapıp ondan sonra lisans alma hakkı kazanır. Devletin buradaki hedefi yalnızca ‘buradan ne kadar para alabilirim’ olmamalı. Şu an rüzgarda 20 bin megavatlık gücümüz olsaydı, devletin kasasına bu şirketlerden yılda 1 milyar dolar girecekti. Ama daha da önemlisi ülkenin yıllık doğalgaz ithalatı faturası 5 milyar dolar düşecek. Buna güneş enerjisi eklenirse kazanç 10 milyar dolara çıkacak. Devlet olaya böyle bakmalı. Ancak bu şekilde giderse değil 2023, 2043’e kadar da bu hedefi yakalayamayız.“

Haberin Devamı

Piyalepaşa İstanbul 2018’de tamamlanacak

İSTANBUL’un Beyoğlu ilçesinde Piyalepaşa İstanbul projesinde çalışmaların devam ettiğini anlatan Polat, “450 bin metrekare inşaat alanında projemizi yürütüyoruz. Haziran 2018’de bittiğinde 120 bin metrekare konut, 45 bin metrekare ofis ve 34 bin metrekarelik otel alanı olacak. 950 daire ve 190 rezidans yer alacak. Ayrıca 4 bin araçlık bir otopark inşa ediyoruz. En önemlisi ise 550 metre uzunluğundaki ‘Alışveriş Sokağı’ ile bu tür projelerde yeni bir trend yaratacağımızı düşünüyoruz. İstiklal Caddesi genişliğinde bir sokak olacak. Yılda 9,5 milyon ziyaretçi çekeceğini hesap ediyoruz. Proje toplamda 800 milyon dolara mal olacak. Biz Polat Tower’i yaptıktan sonra da akıllı bina ve rezidans kavramları ilk kez hayatımıza girdi. Bundan sonra da AVM’ler yerine AVS’ler (alışveriş sokağı) dönemi başlayacak” dedi.

Haberin Devamı

1 milyar dolar yatıracak
BUGÜNE kadar 1 milyar dolarlık enerji yatırımı yaptıklarını anlatan Polat, “Lisans alabilirsek önümüzdeki 5 yılda Polat Enerji olarak yalnızca rüzgar enerjisine 1 milyar dolar daha yatırım yapmayı hedefliyoruz. Güneş enerjisinde de yatırım planlarımız var ama bu yarışma usulüyle pek yapılabilir gözükmüyor. Birçok yabancı şirket Türkiye’de önünü göremediği için yatırım yapmak istemesine rağmen yapmıyor. Mesela Almanya şu an rüzgarda 36 bin megavatta, biz ise 4 bin megavattayız. Almanya’da bu sektörde 600 bin kişi çalışıyor. Güneş enerjisinde onlar da biz de sıfırdık. Şu anda onlar güneşte 40 bin megavattalar, biz daha 4-5 megavattayız. Üstelik doğru düzgün güneş bile yok Almanya’da. Bence hükümetin yatırımları hızlandırmak için politikasını, felsefesini değiştirmesi lazım” dedi.

Benden siyasetçi olmaz
1999’da CHP’den İstanbul Belediye Başkanlığı’na aday olduğunun hatırlatılması üzerine Polat, “Benden siyasetçi olmaz. Siyasetçilerde sabır var. Son söyleyeceklerini sonda söylüyorlar. Ben sabırsızım, son söyleyeceğimi baştan söylüyorum. Onun için benden siyasetçi olmaz. Ben işadamı kimliğimle Türkiye’ye daha faydalı olabildiğimi düşünüyorum. Seramik sektörüne girdiğimizde toplam üretim 2 milyon metrekare bile değildi; şu an 400 milyon metrekare. Federasyonumuzu kurduk, ihracatta milyar dolar sınırını aştık. Yine rüzgar tribünlerini ülkeye getirtmek amacıyla 10 yıl uğraştık kanun çıkarabilmek için. Dolayısıyla işadamı olarak daha fazla katkım olur bu ülkeye diye düşünüyorum” diye konuştu.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!