2023 Mobil Dünya Kongresi! 5 dakikada yüzde 100 dolan piller geliyor

Güncelleme Tarihi:

2023 Mobil Dünya Kongresi 5 dakikada yüzde 100 dolan piller geliyor
Oluşturulma Tarihi: Mart 04, 2023 07:00

2023 Mobil Dünya Kongresi Barselona’da kapılarını açtı. Geleceğin teknolojileri ve yeni cihazlara ev sahipliği yapan kongrede Xiaomi’nin ileri verime sahip “kat hal pili”yle ilgili çalışmaları dikkat çekti. Şirket akıllı telefonlar için hazırladığı 300 W hızlı şarj sistemiyle de ses getirdi. Sistem, beş dakikada yüzde 100 şarja ulaşımı mümkün kılıyor.

Haberin Devamı

2023 Mobil Dünya Kongresi İspanya’nın Barselona kentinde kapılarını açtı. Pandemi öncesindeki büyüklüğünden uzak da olsa kongre teknoloji dünyasının birçok önemli yeniliğine sahne oldu. Elbette yılın başında düzenlenen CES 2023 fuarı kadar heybetli değildi ancak özellikle akıllı cihazlarda dikkat çekici yenilikler Barselona’da bir araya toplanmıştı. Son kullanıcıya yönelik teknolojiler ve ürünlerin yanı sıra kurumsal tarafa yönelik iletişim sistemleri, iletişim ağları ve sunucu sistemlerine de odaklanan fuara, Çin ve ABD merkezli şirketlerin rekabeti yakından izlendi. Dikkat çeken bir konu da Çinli firmaların bugüne kadar anavatanlarına özel bıraktıkları ürünleri Avrupa ve küresel pazarlara da tanıtmasıydı. Öyle görünüyor ki teknolojideki Doğu-Batı rekabetinde bir üst level için silahlar kuşanılmış durumda.

Haberin Devamı

HIZLI ŞARJDA SINIRLAR ZORLANIYOR

Fuar kapsamında en çok ses getiren Çinli firmalardan biri Xiaomi oldu. Şirket 2023 Mobil Dünya Kongresi kapsamında daha önce Çin’de tanıttığı Xiaomi 13 ve 13 Pro isimli akıllı telefonlarını küresel pazarların beğenisine sundu. Aynı zamanda 13 Lite isimli yeni akıllı telefon modelini de ilk defa görücüye çıkardı. Fuar kapsamında çok yüksek verime sahip, güvenli ve güçlü bir “kat hal pili” üzerinde çalıştığını duyuran şirket, en çok akıllı telefonlar için hazırladığı 300W hızlı şarj sistemiyle ses getirdi. Bu Redmi marka akıllı telefon üzerinde sergilenen bir sistem. 4.100 mAh’lık pili sadece 5 dakika içerisinde yüzde 100 doldurabiliyor.

2023 Mobil Dünya Kongresi 5 dakikada yüzde 100 dolan piller geliyor

Xiaomi kongredeki hızlı şarj konusunda sınırları zorlayan tek Çinli değildi. Bir başka Çinli üretici Realme, fuar kapsamında 240W hızlı şarj sunan ve ticari olarak satılan birden fazla telefon karşımıza çıkardı. Bu telefonlar 4.600 mAh’lık pillerini 240W hızlı şarj üzerinden sadece 9 dakika içerisinde doldurabiliyor. Yine Çin merkezli üreticilerden OnePlus’ın yıl sonunda bir katlanabilir telefonu satışa sunacağını öğrendiğimiz kongrede, aynı şirket tarafından hazırlanan ve bir oyun bilgisayarı gibi “sıvı soğutma sistemi” taşıyan konsept akıllı telefon da ziyaretçilerin dikkatini çekti.
Lenovo’nun ekranı yukarıya doğru uzayan katlanabilir dizüstü bilgisayar konsepti de kongrenin dikkat çeken ürünleri arasındaydı.

Haberin Devamı

ARTIRILMIŞ GERÇEKLİK GÖZLÜĞÜ

- Birden fazla katlanabilir telefon modelinin konsept veya gerçek formda gösterildiği ve küresel pazarlara açıldığı 2023 Mobil Dünya Kongresi kapsamında, giyilebilir ürünler de vardı. Burada en çok öne çıkan ise Xiaomi tarafından hazırlanan artırılmış gerçeklik gözlüğü oldu. Normal bir gözlük formunda olan ancak heybetli bir gövdesi bulunan Wireless AR Glass Discovery Edition isimli model, bünyesindeki kameralar ve ekranlar aracılığıyla bulunan ortama yani gerçek dünyaya sanal objeler yerleştirebiliyor. Henüz ne zaman satışa sunulacağı bilinmeyen artırılmış gerçeklik gözlüğü, telefonlar ile bağlantı kuruyor ve el hareketlerini algılayarak fütüristik bir deneyim ortaya koyuyor.

Haberin Devamı

2023 Mobil Dünya Kongresi 5 dakikada yüzde 100 dolan piller geliyor

GENÇ MUCİTLER İÇİN YARIŞMA BAŞVURULARI BAŞLADI

- Yeni nesil mühendisleri ve problemlere karşı yaratıcı fikirleri olan herkesi teşvik etmek için James Dyson Vakfı tarafından her yıl düzenlenen James Dyson Ödülü için 2023 yılı başvuruları kabul edilmeye başlandı. Mevcut ve yeni mezun mühendislik öğrencilerine açık olan, geçtiğimiz sene Türkiye’de ilk defa düzenlenen yarışmanın, 2022 yılı ulusal James Dyson Ödülü sahibi, “PhysioCircle” projesiyle Orta Doğu Teknik Üniversitesi Endüstriyel Tasarım Bölümü mezunu ve aynı bölümde yüksek lisans öğrencisi Selami Erdoğan olmuştu. Göğüs fizyoterapi yönteminin, fizyoterapistler veya hasta yakınları tarafından hastalara doğru ve etkin bir şekilde uygulanmasını sağlayan proje, 5 bin sterlinle ödüllendirilmişti. Yarışma hakkında detaylı bilgi almak ve başvuru yapmak için jamesdysonaward.org adresini ziyaret edebilirsiniz.

Haberin Devamı

2023 Mobil Dünya Kongresi 5 dakikada yüzde 100 dolan piller geliyor

NOKIA LOGOSU YENİLENDİ

- 2023 Mobil Dünya Kongresi kapsamında sürpriz bir güncelleme de oldu. Nokia, çok uzun yıllardır kullandığı logosunu değiştirdi ve daha modern bir logoya geçiş yaptı. Nokia, Android telefon pazarında isimsel olarak yer alıyor ancak bu telefonları isim lisansını Nokia’dan alan Çinli “HMD Global” üretiyor. Firma uzun yıllardır 4G/5G ve sunucu sistemleri gibi iletişim altyapılarına odaklanıyor, logoyu biraz gizli kalan kimliğini öne çıkarmak için de değiştirme kararı almışlar. Bu arada HMD Global firması da MWC 2023’ü boş geçmedi. Firmadan Nokia G22 isimli, direkt olarak iFixit ile ortaklık kurularak hazırlanan bir Android akıllı telefon geldi. Bu telefonun en önemli özelliği modüler yapıda tasarlanması ve bu sayede kullanıcılar tarafından evlerinde dahi ana parçalarının rahatlıkla değiştirilebiliyor olması. Firmanın açıklamasına göre Nokia G22’nin pili iFixit tarafından sağlanan araçlar ve parçalar kullanılarak yaklaşık beş dakikada, ekranı ise yaklaşık 20 dakikada değiştirilebiliyor.

Haberin Devamı

2023 Mobil Dünya Kongresi 5 dakikada yüzde 100 dolan piller geliyor

UYDU BAĞLANTILI AKILLI TELEFONLAR

- MWC 2023 kapsamında akıllı telefonlara uydu bağlantısı getiren çipler geliştirdiğini duyuran MediaTek ve bu çiplerden birisini kullanarak akıllı telefon hazırlayan Motorola firmaları da ses getirdi. Ayrıca telefonları acil durumlar ve temel metin mesajları için alçak dünya yörüngesindeki uydulara bağlayan Qualcomm Snapdragon Satellite sistemini, önümüzdeki dönemde aralarında Xiaomi, OPPO, Vivo, Motorola, Nothing ve Honor‘un da bulunduğu çok sayıda telefon üreticisinin kullanacağı duyuruldu.

2023 Mobil Dünya Kongresi 5 dakikada yüzde 100 dolan piller geliyor

GİRİŞ SEVİYESİ DRON TANITILDI

- Dron pazarının bir numaralı ismi konumunda yer alan DJI, ürün gamına yeni geliştirdiği Mini 2 SE’yi ekledi. Giriş seviyesinde konumlandırılan dron, çok ufak olduğundan rahatlıkla taşınabiliyor ve katlanabilir gövde yapısını benimsiyor.

2023 Mobil Dünya Kongresi 5 dakikada yüzde 100 dolan piller geliyor

Maksimum 2.7K video çekebilen ve bu açıdan 4K video çekebilen Mini 2’nin gerisinde kalan drone, 10 km menzil içerisinde kontrol edilebiliyor ve 31 dakika boyunca havada kalabiliyor. 12 megapiksel çözünürlükte fotoğraf çekilebilen hava aracı, 249 gram ağırlığı sayesinde bazı ülkelerdeki yasal limitlerin altında kalıyor.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!