Merhaba
Hürriyet Facebook deneyiminden yararlanmak için Facebook ile giriş yapın.
Hürriyet'i Takip Et
Hürriyet'i Takip Et!
Hürriyet Facebook
Hürriyet Twitter

Ramazan'da ucuz tatil fırsatı

A.A
24 Haziran 2013
  Tatil fiyatları yarı yarıya düştü

  "Ramazan'da tatil olmaz" ön yargısını kırmak isteyen turizmcilerin bu aya özel olarak düzenlediği tatil programları ve kampanyalar başarıya ulaştı. Fiyatlarda yüzde 40'a varan düşüşler yaşanıyor.

  Seyahat acenteleri ve turistik tesis yetkililerinden derlenen bilgilere göre, 9 Temmuz'da başlayacak Ramazan ayı için Ege ve Akdeniz'deki turistik tesisler fiyatlarını yüzde 25 ile yüzde 40 arasında indirdi. Bu ay içinde oruç tutan kesim için plaj ve havuzları sahura kadar açık tutan oteller, özel aktivitelerle Ramazan'da tatilin cazibesini artırmaya çalışıyor.

  Acente yetkililerinden alınan bilgiye göre Ramazan ayı için sunulan indirimler en az yüzde 25 seviyesinde. 9 Temmuz öncesi indirimlerin daha da artarak yüzde 50'lere varması bekleniyor. Bu yıl Taksim Gezi Parkı olayları nedeniyle azalan rezervasyonları telafi etmek amacıyla ekstra indirimlerin de görülebileceği belirtiliyor.

  Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Osman Ayık, Ramazan ayının tatil sezonuna rastlamaya başladığı 3 yıl önce tatilcilerde "Ramazan'da tatil olmaz" yargısının bulunduğunu ancak turistik tesislerin geliştirdikleri programlarla oruç tutanların da rahatlıkla tatil yapabileceğini gösterdiğini, bugün bu yargının ortadan kalktığını ifade etti. Ramazan ayında sadece sahil şeridi değil yayla turizmi gibi alternatif dalların da hızla geliştiğine dikkat çeken Ayık, bu yıl da Ramazan ayını yüksek sezonda karşılayan tesislerin cazip kampanyalar hazırladığını söyledi.

  ÇEŞME'DE FİYATLAR DÜŞÜYOR

  İç turizmin önde gelen merkezlerinden Çeşme'de de tesisler, fiyatlarını yarıya yakın oranda düşürdü. Yüksek sezonda düşük fiyatla hizmet verecek olan tesislerin doluluğunun hızla arttığı ifade ediliyor.

  Çeşme Turistik Otelciler Birliği Başkan Vekili Yakup Demir, Ramazan ayının turistik tesisler için hiçbir sıkıntı yaratmadığını, iki yıl önce Çeşme'deki otellerde doluluk oranları yüzde 50-60 seviyelerinde gerilerken şu an herhangi bir düşüş görülmediğini kaydetti.

  Otellerin Ramazan dönemi için yüzde 25'den başlayan indirim kampanyaları düzenlediğine dikkat çeken Demir, şu değerlendirmede bulundu:

  "Ramazanda tatil yapma alışkanlığı artık oluştu. Bu dönemde oteller açısından bir sıkıntı yok ancak restoran hizmetlerinde doğal olarak bir etkilenme var ama o da telafi edilebiliyor. Ramazan ayı, uygulanan indirimler nedeniyle tatil yapmak için bir fırsat haline geldi. Yapılan indirimlerden yararlanmak isteyen çok sayıda misafimiz var. Ramazan öncesi bu aya özel fiyatlarımızı öğrenmek için bizi arayan çok insan var. Tatil ortamı Ramazan ayına tamamen adapte olmuş durumda diyebiliriz "

  Ramazan ayında muhafazakar kesime hitab eden alternatif otellerdeki doluluk oranları ise dikkat çekiyor. Alkol servisi yapılmayan, kadın ve erkekler için ayrı plaj ve havuz tesislerinin bulunduğu tesisler, Ramazan için özel programlar düzenliyor. Eski ramazanları yaşatmaya çalışyan tesisler, bu aya özel sohbet toplantıları ve eğitimler düzenliyor. Plaj ve havuzbaşı aktiviteleri ise gece geç saatlere kadar devam ediyor.

  Her türlü hakkı saklıdır.

  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  23/06/2013 - 16:23
  Yahu insanları günaha sokmayın. Bırakın ramazanı adabınca yaşasınlar.
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  23/06/2013 - 13:22
  fiyatlar zaten normalin üstünde idi daha cok fiyat indireceksiniz yabanci ülkeden gelecek turis rezarvasyonu %50sini geriye cekti eh biyerde ba$bakand körüklüyor bende olsam kaos icinde harp olan bir ülkede tatil yapmak istemem
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  23/06/2013 - 13:13
  Alinmasinlar ama,cogu zaten Oruc tutmuyor....tatile gitselerde olur.
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  23/06/2013 - 13:09
  Göstermelik düşüşler, bende tatil için araştırıyorum ne hikmetse o belirtilen indirimleri göremiyorum. Geçen seneden hiçbir farkı yok.
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  23/06/2013 - 12:52
  Anlaşılmıştır,bacasız sanayimizde Taksim/Gezi parkı olaylarında hastalanmıştır..
  Hürriyet Haber Yorumları - Yorum Yaz
  23/06/2013 - 12:43
  RAMAZAN'DA PEK ORUÇ TUTMASAM BİLE AYYAŞLIĞA MOLA VERDİĞİMDEN TATİLE ÇIKMANIN ANLAMI YOK, UCUZ OLSA BİLE. HERŞEY DAHİL ODA TUTUP ALKOL İÇMEMEK BENİ ZİYADESİYLE RAHATSIZ EDER :)
   ADnet  
  Reklam için
  © Copyright 2015 Hürriyet - Doğan Yayın Holding