GeriSpor Zorlu'nun 2. memleketi Trabzon'la ipleri gerildi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Zorlu'nun 2. memleketi Trabzon'la ipleri gerildi

FUTBOL Federasyonu'nun olaylı Trabzonspor-Sivasspor maçının tekrarına kararlaştırmasından sonra Vestel'in Manisaspor'un sponsorluğunu bırakması, Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu'yla, “İkinci memleketim“ dediği Trabzon arasındaki ipler de gerildi.

Süper Lig'in ilk haftasında oynanan Trabzonspor'un 1-0 önde götürdüğü Sivasspor karşılaşması, maçın bitimine 30 saniye kala seyircilerin sahaya girmesi üzerine hakem Bülent Demirlek tarafından tatil edilmişti. Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu (PFDK), Trabzonspor'a 5 maç seyircisiz oynama ve 31 bin YTL para cezası vermiş, maçın da tarafsız sahada seyircisiz tekrarlanması kararlaştırılmıştı.

Federasyonun kararı, çeşitli tepki ve tartışmaları da beraberinde getirirken Manisaspor'un sponsoru olan Vestel, sponsorluktan çekildiğini açıkladı. Bu kararın ardında Vestel Manisaspor'un geçen yıl sahasında oynayıp yarıda kalan Sakaryaspor maçında 3-0 hükmen mağlup edilmesinin rolü olduğu belirtildi. Maçın 37'nci dakikasında Vestel Manisasporlu Selçuk'la Sakaryasporlu Capurro arasında ikili mücadeleden sonra tartışma çıkmıştı. Hakem Cüneyt Çakır, 2 futbolcuya sarı kart göstermiş, bu arada kalesinden çıkarak tartışmaya katılan kalecisi Bülent Ataman'a da kırmızı kart göstermişti. Yedek kulübesinden çıkan Vestel'in kaleci antrenörü Metin Bayırdır'ın fiziki müdahalede bulunması yüzünden de hakem Çakır, maçı tatil etmişti. Kaleci Bülent Ataman'a 20 maç, Metin Bayındır'a 3 yıl men cezası verilmiş, maç da 3-0 Sakaryaspor lehine tescil edilmişti.

Trabzonspor-Sivasspor maçının tekrarlanması kararı nedeniyle kendilerine haksızlık yapıldığını düşünen Vestel Maninaspor, Galatasaray karşılaşmasına siyah formalarla çıkmış, yöneticileri ve taraftarları tribünde siyah mendil sallamıştı. Kulüp Başkanı Haluk Çubukçu, haksız karar nedeniyle Vestel'in 7 yıldır sürdürdüğü sponsorluktan çekilme kararı aldığını açıklamıştı.

ZORLU'NUN MEMLEKETİ

Denizli'nin Babadağ İlçesi'nde 1941 yılında doğan Zorlu, 15 yaşında amcasıyla aile tezgahlarında üretilen halıları pazarlamak için gittiği Trabzon'da uzun yıllar kalmış, ailenin Trabzon'da açtığı mağazayı işleterek iş hayatına atılmıştı. Trabzon'da dostluklar edinip sık sık kenti ziyaret eden Zorlu, Trabzonspor'a maddi destek sağlamak için Vestel logolu forma reklamı vermiş, adı da bir dönem Trabzonspor başkanlığı için geçmişti. Zorlu, “2'nci memleketim“ dediği Trabzon'un tek 5 yıldızlı oteli Zorlu Grand Otel'i de yaptırmıştı.

KINHADILAR

Vestel'in Trabzonspor'un kayırıldığı ima edilerek Manisaspor sponsorluğundan çekilmesi, tepki yarattı. Bazı sivil toplum örgütleri, Vestel'in kararını kınarken Zorlu'nun kararından vazgeçmesini isterken bazıları bu durumu dil sürçmesi olarak tanımladılar.

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan, çekilme kararını esefle kınadıklarını belirterek, “Ahmet Nazif Bey, Trabzonspor haksızlığa uğradığında yanında olmalıydı. Çünkü biz onu, Trabzonspor başkanlığı için adı geçen, içimizden biri olarak biliyorduk. Madem desteğini çekecekti, neden daha önce çekmedi? Eğer Sivasspor maçıyla ilgili çekilmişse bunda art niyet vardır. Biz onu fahri hemşerimiz ve çok iyi bir Trabzonlu olarak biliyorduk“ dedi.

Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şadan Eren'de Zorlu'nun Trabzon'u ikinci memleketi gibi gören başarılı bir işadamı olduğunu hatırlattı, “Manisaspor başkanının açıklamaları var. Ama bunların direkt olarak Zorlu'ya ait olduğunu zannetmiyorum. Zaten Vestel'in Manisaspor'un sponsorluğundan çekilmek için çalışmaları vardı. Zorlu, Trabzon'a değer veren bir kişi. Trabzon'un karşısında olacağını hiç zannetmiyorum. Buraya bakışını ve sevgisini biliyoruz. Bu konuda dili sürçenlerin, demeçlerini düzelteceğine inanıyoruz“ diye konuştu.

Esnaf Odaları Birliği Başkanı Halil ibrahim Kalfaoğlu ise Vestel'in kararını yanlış bulduğunu söyledi, “İki maç arasında çok fark var. Manisalılar bunu görebilirler“ dedi. MÜSİAD Trabzon Şube Başkanı Dursun Hüroğlu ise, “Vestel bu kararı, Trabzonspor'la ilgili almışsa çok yanlış. Biz Zorlu'yu Trabzon' un hemşerisi olarak görüyoruz. Federasyonun kararı yanlış bile olsa bu Trabzon'a maledilemez. Verilen cezayı da hafifmiş gibi göstermek vicdana sığmaz“ diye konuştu.

TERZİ'DEN AÇIKLAMA

Tepkiler üzerine Zorlu Grubu'nun Trabzon temsilcisi olan eski Trabzonspor yöneticisi Ali Terzi, bir açıklama yaptı. Vestel'in çekilmesinin Trabzonspor'la bir ilgisi olmadığını belirten Ali Terzi, “Trabzonspor, en kötü dönemlerinde forma reklamı olarak Vestel'i taşıyordu. Bundan hem Ahmet Nazif Zorlu, hem de Trabzonspor gurur duyuyordu. Çünkü kendisi bir Trabzon ve Trabzonspor aşığı. Bunun için de kente ve takıma yatırım yaptı. Böyle bir kişi, Sivasspor maçının tekrar edilmesine tepki olarak böyle bir kararı asla almaz. Bunu yayanlar, kulüple Zorlu Grubu'nun arasını açmaya çalışanlardır“ dedi.

False