Zirveden Metris'e

Güncelleme Tarihi:

Zirveden Metrise
Oluşturulma Tarihi: Temmuz 11, 2011 00:00

F.Bahçe Başkanı, ‘suç örgütü kurmak, yönetmek’ ve ‘şike yapmak’ suçlamasıyla tutuklanarak, Metris Cezaevi’ne gönderildi. Böylelikle, tutuklananların sayısı 26’ya yükseldi.

Haberin Devamı

VE Aziz Yıldırım cezaevinde... 49 gün önce, 22 Mayıs 2011’de Spor Toto Süper Lig’i zirvede bitirerek şampiyonluk sevinci yaşayan Fenerbahçe’nin başkanı, şike yapmak ve suç örgütü kurmak suçlamasıyla tutuklanarak Metris Cezaevi’ne gönderildi. Özel yetkili Cumhuriyet Savcısı Mehmet Berk tarafından tutuklanması talebiyle gönderildiği mahkemede fenalaşınca önceki geceyi Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde geçiren Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım dün saat 14.00’te taburcu edildi. İki sivil polis aracının eşlik ettiği ambulansla saat 14.25’te Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’ne götürülen Yıldırım, doğrudan duruşma salonuna alındı.

AZİZ YILDIRIM METRİS CEZAEVİ'NDE / WEBTV

AZİZ YILDIRIM METRİS'E BÖYLE GÖNDERİLDİ / WEBTV

İŞTE TUTUKLANAN AZİZ YILDIRIM SON GÖRÜNTÜLERİ / WEB TV

Haberin Devamı

FENERBAHÇE TARAFTARININ TUTUKLAMA KARARINA TEPKİSİ / WEB TV

Molalı mahkeme

İstanbul 14’üncü Ağır Ceza Mahkemesi üyesi nöbetçi hâkim Hadi Çağdır 15.00’te Aziz Yıldırım’ın sorgusuna kaldığı yerden devam etti. Sorguya 15.30’da ara verildi. Doktorların muayene ettiği Yıldırım ilaçlarını aldı, tost yedi ve ayran içti. Sorgu 15.40’ta yeniden başladı. Hâkim Çağdır 16.05’te yeniden mola verdi. Doktorlar Yıldırım’ı bir kez daha sağlık kontrolünden geçirdi. Sorgu 16.15’te yeniden başladı. Aziz Yıldırım’a sorgusu sırasında avukatları Köksal Bayraktar, Abdullah Kaya ve Faik Işık eşlik etti.


Karar yüzüne okunmadı, yazılı verildi

AZİZ Yıldırım’ın 19 sorudan oluşan sorgusu 17.00’de tamamlandı. Avukatların savunması ise 18.20’ye kadar sürdü. Ardından mahkeme karar için ara verdi ve hakim Çağdır, 19.15’te kararını açıkladı. Kararı Aziz Yıldırım’ın yüzüne okunması beklenen Çağdır, bunu yapmadı ve avukatları çağırıp, kararı yazılı olarak iletti. Avukatları kararın hemen bir dilekçeyle nöbetçi savcıya başvurarak Yıldırım’ın hayati tehlike altında olduğunu gösteren bir rapor sundu ve cezaevi yerine hastaneye götürülmesini istedi.

Dilekçeyi kabul etti ama...

Zirveden Metrise

Bu fotoğraftakilerin 4’ü şimdi cezaevinde

Bu fotoğraf 16 Mayıs 2011’de Fenerbahçe Kulübü’nde çekildi. Başkan Aziz Yıldırım, yöneticiler Vedat Olcay, Şekip Mosturoğlu, Cihan Kamer, Ömer Temelli, İlhan Ekşioğlu, kulüp genel müdürü Serkan Acar, mali işler koordinatörü Abdülkadir Kuşin ve dış ilişkiler müdürü Turgut Acar, kulübün mali işler müdürü Tamer Yelkovan’ın doğum gününü kutluyor. 55 gün önce çekilen bu fotoğraftaki 10 kişiden 4’ü (Yıldırım, Mosturoğlu, Ekşioğlu, Yelkovan) şimdi Metris Cezaevi’nde...

Haberin Devamı

Savcı dilekçeyi kabul etti ancak Yıldırım’ı cezaevine gönderdi. Yıldırım’ın adliyeye getirilmesinden önce Fenerbahçe taraftarları İstanbul Adliyesi’nin hakim ve savcıların kullandığı Çırağan Caddesi’ndeki kapısında toplandı. Taraftarlar Yıldırım’ı taşıyan ambulansı gördüklerinde, “Aziz Başkan sen bizim her şeyimizsin” sloganları attı. Bu sırada gazetecilere sataşan taraftarlar, yoldan geçen bir kadını tartakladı.

Adliye koridorunda peş peşe 3 sigara

TUTUKLANMA kararının ardından Aziz Yıldırım’ı bekleyen ambulans kapıya yanaştırıldı.  Yıldırım, Kabahatler Kanunu’na göre suç olmasına karşın adliye koridorunda peş peşe 3 sigara içerek cezaevine götürülmeyi bekledi. 20.35’te ambulansın yerine sivil bir polis otomobili çekildi. Yıldırım bu sırada cezaevine polis aracıyla gitmek istemediğini söyledi. Polisler otomobilin resmi değil, sivil olduğunu söyleyince Yıldırım 3 sivil polisle birlikte otomobile bindi. Otomobile ambulans ve çevik kuvvet midibüsü eşlik etti.


Trabzonlularla kavga

Haberin Devamı

Yıldırım’ı taşıyan konvoyun adliyeden çıkışının ardından taraftarlar polislere ve gazetecilere saldırdı. Konvoy saat 21.30’da Metris Cezaevi’ne ulaşırken, burada toplanan yüzlerce taraftar, “Aziz Başkan sen bizim her şeyimizsin” sloganları attı. Aynı yere gelen 100 kadar Trabzonspor taraftarı da Yıldırım aleyhine bağırınca, iki grup birbirlerine taş yağdırdı. Polis müdahale ederek Trabzonsporluları bölgeden uzaklaştırdı.

 
Dava bitene kadar Özdemir başkan

FENERBAHÇE Yönetim Kurulu, başkan Aziz Yıldırım’ın tutuklanmasının ardından toplanarak, bundan sonra neler yapılması gerektiğini konuştu. Yapılan toplantı sonucunda tüm yöneticiler aynı şekilde göreve devam etme kararı aldı. Kulübü, kongreye veya dava bitene kadar Başkan Vekili Nihat Özdemir yönetecek. Aziz Yıldırım’ın suçu sabitlenmediği ve mahkeme devam ettiği için Nihat Özdemir ‘başkan vekili’ sıfatıyla Fenerbahçe’yi yönetecek. Bu süreçte kulüpteki işleyiş hiçbir şekilde bozulmayacak; sporculara ve personele tüm ödemeleri zamanında yapılacak.
Aziz Yıldırım’ın tutuklanması nedeniyle gergin bir havada geçen toplantıda zaman zaman sert tartışmalar yaşandı. ‘İstifa edelim’ diyen bir yöneticiye, diğerleri, “Başkan senin için elinden geleni yaptı. Taşın altına elini sok” diyerek tepki gösterdi. Şikenin cezası 5 yıldan 12 yıla kadar hapis cezası

Haberin Devamı

ŞİMDİ gözler şike soruşturmasıyla ilgili hazırlanacak iddianamede... Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Yasa’ya göre; bir spor müsabakasının sonucunu etkilemek amacıyla bir başkasına kazanç veya sair menfaat temin eden kişiye 5 yıldan 12 yıla kadar hapis ve 20 bin güne kadar adli para cezası isteniyor. Menfaat temin eden kişiye de aynı ceza isteniyor. Şikenin kamu görevlisinin nüfuzunu kullanarak yapılması, kulübün başkan ve yöneticileri tarafından yapılması, suç örgütü faaliyeti çerçevesinde yapılması ya da bahis oyunlarını etkilemek amacıyla yapılması durumunda ceza yarı oranında arttırılıyor ve 7.5 yıldan 18 yıla kadar hapis cezası isteniyor. Teşvik piriminin cezası ise 2.5 yıldan 6 yıla kadar hapis.

Haberin Devamı

TARAFTAR BAĞDAT CADDESİ'NDE / WEB TV

TOPUK YAYLASI'NDA OLAY / WEB TV

ERZİK: KONUŞMAM DOĞRU OLMAZ

AHMET GÖKÇEK: KARARA ÇOK ÜZÜLDÜM

CAVCAV:YILDIRIM'IN TUTUKLANMASINA ÇOK ÜZÜLDÜM

 

Haberle ilgili daha fazlası: