AYDIN HABERLERİ

Zabıtanın En Büyük Sıkıntılarından Biri Suriyeli Dilenciler Oldu

IHA
26.12.2015 - 09:15 |Son Güncelleme :

AYDIN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ZABITA DAİRESİ BAŞKANI HAKAN GENÇ

IHA

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye gelen Suriyeliler Aydın’da zabıta ekiplerini de zora soktu. Aydın’da adeta dilencilik şebekesi oluştuğunu belirten Aydın Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi Başkanı Hakan Genç, “Özellikle çocuk ve kadınlar istismar edilmeye başlandı. Zabıta olarak durumu engellemeye çalışıyoruz ama ne kimlikleri var ne de belli bir ikametleri. Sorun daha da büyümeden çözülmesi gerekiyor. Yerel yönetimlerin en büyük sıkıntıları arasında yer alan Suriyeli dilenci sorunu genel idare tarafından bir an önce ele alınmalıdır” dedi.
“KİMLİK OLMADIĞI İÇİN KAYIT BİLE TUTULAMIYOR”
Aydın’da son zamanlarda dilenci sayısında ciddi oranda artış olduğunu ve dilencilerin yaklaşık yüzde 95’inin Suriyelilerden oluştuğunu belirten Aydın Zabıta Dairesi Başkanı Hakan Genç, “Yaptığımız gözlem ve denetimlerde değişik yerlerden toplu olarak Aydın Şehir merkezine gelen kadın ve çocuklar dileniyor. Dikkat edilirse hepsinin elinde aynı kelimelerle yazılmış, aynı puntolarda ve birçoğu da özel kaplatılmış ‘Suriyeliyiz Yardım Edin ‘ yazıları var. Hepsi de bilgisayar çıktısı. Genelde de yaşı küçük çocuklar ve kadınlar dilendiriliyor. TCK 229. Maddeye göre çocukların dilendirilmesi yasak. Ancak zabıta olarak bizler bunları aldığımızda yapabildiğimiz bir şey de olmuyor. Ellerinde serbest dolaşım kartı adı altında bir belge var. Ancak ne kayıtlar uyuşuyor ne de kayıt tutulabiliyor. Kabahatler kanuna göre cezai müeyyideleri var. Cezayı neye göre nasıl keseceğiz, kesilen ceza encümence onaylanıp ceza kararı çıktığında nereye tebliğ edeceğiz. Sorun ve sıkıntı daha fazla büyümeden gerekli önlem ve tedbirlerin alınması gerekiyor” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Aydın haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Aydın ilinden Zabıtanın En Büyük Sıkıntılarından Biri Suriyeli Dilenciler Oldu hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 26 Aralık 2015 tarihinde saat 09 15’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Zabıtanın En Büyük Sıkıntılarından Biri Suriyeli Dilenciler Oldu haberi güncellenecektir.

AYDIN NAMAZ VAKİTLERİ

20 Nisan 2021, Salı
 • İmsak
  04:52
 • Güneş
  06:20
 • Öğle
  13:13
 • İkindi
  16:55
 • Akşam
  19:55
 • Yatsı
  21:17
Sayfa Başı