GeriSpor Yurt dışında da sorumluluk bizde
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yurt dışında da sorumluluk bizde

Abone Olgoogle-news

UEFA Tahkim Kurulu Asbaşkanı Bıçakcı, tarafsız sahadaki maçlarda da takımlarımızın evsahibi konumunda olduğunu belirtirken, ‘‘Yeni bir terör olayı ile karşılaşmadığımız sürece ilerideki maçların ülkemizde gerçekleşeceğine inanıyorum’’ dedi.

UEFA Tahkim Kurulu Asbaşkanı Av.Dr. Levent Bıçakcı, G.Saray ve Beşik- taş'ın Şampiyonlar Ligi maçlarının güvenlik nedeniyle yurt dışına alınması üzerine akıllara takılan sorulara açıklık getirdi.

- UEFA, nasıl ve neye dayanarak böyle bir karar verdi?

İstanbul'daki saldırı olayları geniş çaplı ele alındı. Avrupa'daki bir çok dış işleri bakanlıkları Türkiye'ye yapılacak seyahatlerin mümkün olduğunca ertelenmesi ve Türkiye'ye gitmek zorunda olanların da kalabalıklardan uzak durmalarının tavsiye edilmesi üzerine UEFA tarafından olağanüstü bir durum olarak nitelendirildi ve bu karar alındı.

- Türkiye, UEFA'da İngiltere ya da İtalya kadar etkili olsaydı bu karar çıkar mıydı?

Sayın Şenes Erzik UEFA'da başkandan sonra gelen kişidir. UEFA Tahkim Kurulu Asbaşkanlığı tarafımdan sürdürülmektedir. Üç arkadaşımız daha UEFA'nın önemli kurullarında aktif görevdedir. UEFA'da Türkiye

nin etkin ve güçlü olduğu gerçektir. Karar terör olayları karşısında UEFA'nın tutumunu belirler niteliktedir. Kararın iptali sağlanmazsa ileride İtalya, Almanya, İngiltere gibi ülkelerde yaşanacak terör olayları da emsal teşkil edebilir.

- UEFA'nın denetim organı kabul edilen Uluslararası Spor Hakem Mahkemesi'ne (CAS) başvurduk. Karar ne olabilir? Tazminat alabilir miyiz?

Yürütmeyi durdurma

Öncelikle UEFA kararına ilişkin ‘‘yürütmenin durdurulması’’ talep edildi. Mahkemenin davaya bakmaya karar vermesi halinde yürütmeyi durdurma kararı çıkarsa Beşiktaş maçı İstanbul'da oynanacaktır. Karar çarşamba günü verilecektir. Tazminat konusu dava edilmiş ancak ileride görülecek.

- CAS'ta kazanamazsak, UEFA aleyhine Nyon'da dava açacağız. Bu UEFA aleyhine açılan (spor mahkemeleri dışında) ilk dava mı olacak?

Sporun doğasından olan ihtilaflarda CAS yetkili değildir. Sadece özel hukuka (medeni hukuka) ait ihtilafları ele alır. UEFA Şampiyonlar Ligi statüsünde olağanüstü durumlarda verilen kararların nihai olduğu düzenlemesi var. CAS'ın kendini yetkisiz sayarsa, UEFA bir dernek olduğundan sadece Beşiktaş, Waadt Kanto'nun yerel mahkemesinde yine tedbir talepli dava açacaktır. Bu konuda bugüne kadar açılmış bir dava yok.

- Yurt dışındaki maçlarda stadın içinde ya da kentte olay çıkarsa fatura kime kesilecek?

Stadın güvenliğini sağlamak ev sahibi takıma aittir. Statü gereği takımlarımız ev sahibi konumundadır. Buna karşılık son UEFA Disiplin ve Tahkim Kurulu üyelerinin toplantısında stat dışında gerçekleşen olaylardan kulüplerin sorumlu tutulmamaları gerektiği görüşü benimsendi. Bu görüş icra kurulundan geçerse stat dışındaki olaylardan kulüpler sorumlu tutulmayacak.

Karar 3 maç için

- UEFA'nın kararı bu iki maçla sınırlı kalır mı? Bundan sonra da rakipler ‘‘Biz de gelmek istemiyoruz’’ derse UEFA'nın tavrı ne olur?

Karar Türkiye’deki 3 maça yönelik. Diğer maçlar için alınmış bir karar yok. Yapılan itiraz da önemli bir ölçüt oluşturacak. Yeni bir terör olayı ile karşılaşmadığımız sürece ilerideki maçların ülkemizde gerçekleşeceğine inanıyorum. ‘‘Gelmek istemiyoruz’’ demelerinin bir önemi olmaz.
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle