Yılın en iyi işi: Otobiyografi

Dün gece baştan sona soluksuz izledim ve açıkçası böyle bir şey beklemiyordum.

Haberin Devamı

O yüzden hemen, aynı şekilde soluksuz, söylemem gerek:
Bu yılın -eğlence dünyası için tabii- hiç abartısız en iyi işlerinden birini çıkarmış Sertab Erener “Otobiyografi” adlı DVD’siyle.
Neden? Her bakımdan müthiş özenli bir iş olduğu için.
Bir kere sadece bir konser kaydı değil “Otobiyografi”.
Tıpkı Madonna’nın “I’m Going To Tell You A Secret” belgeselinde yaptığı gibi (evet özenildiği de apaçık belli), şarkılı bir hayat öyküsü ve finalde (beğenin beğenmeyin) şarkıcının inancı / felsefesinin dışavurumu bu DVD. (bakınız “Buda” adlı şarkı).
Tüm bunlar kuru kuru yapılmamış üstelik.
İnce detaylar var. Sahne arkası çekimler, yaşam kronolojisine göre ilerleyen şarkılar, şarkılara göre oluşturulan sahne prodüksiyonu (“Yalnızlık Senfonisi”ndeki hastane yatağı, serum...)
Tek kusur, bazı şarkılar fazla uzamış, sarkmış.
Zaten bizim yerli konserlerde anlamadığım budur.
Şarkı bir bakarsın alır başını gider, halbuki bir yerde bazen çat diye ke-silmelidir. CD versiyonu dinlemeye gitmiyoruz ki canım...
Ama gel gelelim, şarkıların konser düzenlemeleri çok çok iyi.
Tuluğ Tırpan harikalar yaratmış.
Özellikle Sertab’ın Sezen Aksu’yla düet yaptığı “Rüya”, en iyisi.
Ve en önemlisi: Sertab şarkıları çok farklı yorumlamış. Hani hep eleştirilir ya, “Çok teknik, ruhsuz okuyor şarkıları” diye.
Bu kez o eleştirilere inat, tüm şarkılara tam anlamıyla kendini katmış Sertab: Fazladan çığlık çığlığa bağırmamış.  Sakin, kendinden emin ve içinize değe değe okumuş şarkıları.
Son olarak, DVD ekstrası bölümünde bir adet Uzay Heparı bölümü var. “Sakin Ol” albümünün kaydı sırasında çekilmiş stüdyo görüntüleri. Heparı’nın nasıl matrak bir adam olduğunu görüyorsunuz bu kayıtlarda. İyi bir arşiv olmuş bunu eklemek, “fikirleyen”e tebrikler.
(Heparı demişken: Anısına yapılan albümde 4yüz diye bir grup bile yer alırken Aşkın Nur Yengi ve Levent Yüksel yer almamış.
Niye acaba?).

Sıra onlarda

Haberin Devamı

Dışarıda hareket var gibi ama bakmayın, bugünlerde herkes evde aslında. Nedeni malum... Ve televizyonda kayda değer bir numara olmadığı için arkadaşlar arası DVD alışverişleri hız kazandı.  Sokakta korsan DVD noktaları yeniden çoğaldı, nitekim bir ara azalmıştı.
Yani? Yanisi şu: Film DVD’lerinin yanı sıra Sertab’ın, daha önce Şebnem Ferah’ın yaptığı gibi yerli konser DVD’lerine ihtiyaç var. Tamam, kolay değil DVD olayı. Onun teknolojisi.
Ama yapınca yapılıyor işte.
Bu sebebten:
? Sezen Aksu’nun yıllardır gündeminde olan DVD’sini artık yapması lazım. Eski konser kayıtlarıyla, müzikal görüntüleriyle filan zenginleştirdiği bir konser DVD’si çok mu zor?
? Aynı şekilde Ajda Pekkan’ın da böyle bir DVD’si çıkmalı.
Bildiğim kadarıyla yazın verdiği Kuruçeşme Arena konseri DVD yapılacaktı. Niye arkası gelmedi?
? Ve Tarkan. Bir konser DVD’si yapmasının vakti geldi de geçiyor.
Ne diyeyim ben başka... Dinleyici/izleyici koşar adım gidiyor, onlara yetişmek lazım. Di mi ama?

Yazarın Tüm Yazıları