GeriAyşe ARAL Yetiş Ayşe
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yetiş Ayşe

FATİH KARACA’YI KAYBETTİK

 

Sevgili Reyhan Karaca’nın kardeşi, twitter’dan hepimizin dostu Fatih bir süredir mücadele ettiği kansere yenik düştü maalesef.

Her ölüm erkendir ama bu gerçekten çok erken oldu.


Cenaze namazı bugün öğlen Şişli Camii’nde kılınacak.


Allah sevgili Reyhan’a, ailesine ve sevenlerine sabır versin. Fatih’in de mekânı cennet olsun inşallah.

 

SİVAS / BAŞYAYLA KÖYÜ KÜTÜPHANESİ

 

Geçen hafta kütüphanenin fotoğraflarını yayınlamıştık hatırlarsınız. Bu kütüphane için 650’den fazla kitap toplayıp, 8 adet orta boy, 1 adet büyük boy kitaplık yaptırıp, kargo şirketi ile sponsorluk için anlaşıp 2 haftada projeyi sonuçlandıran bütün Ankara Metropolitan Rotaract Kulübü üye ve misafirlerine ve özellikle de;


“Yardımcı olabileceğimiz başka konular varsa beni lütfen haberdar edin.” diyen sevgili başkanları Cem Çamur’a teşekkür etmek istiyorum. Sizin katkılarınız olmadan bu iş bu kadar çabuk ve güzel gerçekleşemezdi sanırım.

* * *


FARKLI OLMAK FARKLILIK DEĞİLDİR - MAVİ KELEBEK

 

Engelli olmak çok zordur. Hele ki Serebral Palsi’li yani spastik iseniz, işiniz daha da zordur; çünkü özgürlüğünüz diğer engel gruplarına göre daha kısıtlıdır ve istem dışı hareketlerinizden dolayı çoğu kişi tarafından geri zekâlı gibi görülürsünüz.

 

Hâlbuki spastiklerin çoğunun zekâsı normalin üstündedir ve hisleri de herkesinkinden kuvvetlidir. Kimsenin göremediği şeyleri onlar görür, anlar ve hisseder.

Bu yüzden de, lütfen onlara normal davranın ve tüm sevginizi, sıcaklığınızı onlara verin; çünkü spastiklerin en çok sevgiye ihtiyacı vardır aman sahte değil, gönülden sevgiye.

 

Bir düşünün, yirmi dört saat boyunca sizin ellerinizi, ayaklarınızı, gözlerinizi ve ağzınızı bağlasalar, ne yaparsınız ya da ne hissedersiniz?

Siz buna yirmi dört saat bile dayanamazsınız ama engeliler buna bir ömür dayanmak zorundalar. Bu yüzden de lütfen engellileri özellikle de spastik engellileri, kendinizden farklı görmeyin.

Unutmayın ki, yarın siz de bir engelli ya da engelli yakını olabilirsiniz. Bu risk, herkes için her zaman geçerlidir.

Spastiklerin sorunlarına dikkat çekmek için ve toplumun spastiklere bakışını değiştirmek için; FARKLI OLMAK FARKLILIK DEĞİLDİR sloganıyla MAVİ KELEBEK girişimi başlatıyoruz. 

 

http://www.facebook.com/pages/Mavi-Kelebek/169268563083717?v=app_2373072738&ref=mf#!/pages/Mavi-Kelebek/169268563083717?v=wall

 

SANAL SPASTİKLER BİRLİĞİ


http://www.facebook.com/?ref=logo#!/group.php?gid=41223297677

 

Bize destek olacağınıza yürekten inanıyorum

Sevgiler.

 

Beril Şeker

 

CEVAP: Berilciğim her zaman yanınızdayım. Elimden ne gelirse yardıma hazırım. Hepinizi kucaklayarak öpüyorum.

 

* * *

 

MOR ÇATI SIĞINAĞI İÇİN BÜYÜK BULUŞMA SANTRAL İSTANBUL’DA

 

Sanatçılar, aydınlar ve iş dünyası kadına şiddete karşı bir araya geliyor.

 

Mor Çatı Sığınağı İçin Büyük Buluşma

 

Ünlü sanatçıların kostümleri Santral İstanbul'da bulunan Otto Santral’de 8 Kasım’da gerçekleştirilecek açık artırma ile satılacak. Satıştan elde edilecek gelir Mor Çatı’ya yeni bir sığınak kazandıracak.

 

Şiddet gören kadın ve çocuklara hukuki, sosyal ve psikolojik destek veren Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı 20. yılında büyük bir buluşmaya ev sahipliği yapıyor. Kadınlara ve çocuklara uygulanan her türlü şiddetin önlenmesi konusunda duyarlılığa sahip olan sanatçılar, iş insanları ve aydınlar Mor Çatı’ya yeni bir sığınak kazandırmak için Otto Santral’de 8 Kasım’da yapılacak gecede bir araya gelecek.

 

Mor Çatı dostu sanatçıların kostümlerinin açık artırma ile satışa sunulacağı geceden elde edilecek gelir, kadın sığınıklarının açılması ve yürütülmesi konusunda öncü olan Mor Çatı’ya yeni bir sığınak kazandıracak.

 

Santral İstanbul'da Otto Santral’de yapılacak gecede; Ajda Pekkan, Emel Sayın, Gönül Yazar, Hülya Koçyiğit, Hülya Avşar, Lale Belkıs, Nilüfer, Orhan Gencebay, Sezen Aksu, Tarkan, Tuncel Kurtiz,Türkan Şoray ve Zuhal Olcay gibi Türk sanatçıların yanı sıra Buika ve Monica Molina gibi yabancı sanatçıların da kostümleri satışa sunulacak.

 

Geceye  iletişimde; Rafineri, halkla ilişkilerde; Zarakol, interaktif ve event organizasyonunda;Trafo, açık arttırmada; Alif Art, mekan ve ikramda; Otto Santral gönüllü olarak destek veriyor. Gecenin danışmanları ise Gülay Kamaz, Berrin Yoleri, Deniz Marşan...

 

Mor Çatı 20 yılda neler yaptı?

 

Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı, kurulduğu 1990 yılından bu yana şiddet gören kadın ve çocuklara aralıksız olarak hukuki, sosyal ve psikolojik destek verdi. Kadınların tanıklıkları aracılığıyla elde edilen bilgiler Mor Çatı tarafından yetkililer başta olmak üzere geniş bir kesimle düzenli olarak paylaşıldı, yasaların kadından yana değişmesi, uygulamadaki aksaklıkların giderilmesi konusunda savunuculuk çalışmaları gerçekleştirildi. Mor Çatı uluslararası standartlarda 3 ayrı sığınakla faaliyet yürüttü. Bunlardan biri halen sürdürülüyor.

 

Her 3 sığınakta da kalan kadın ve çocukların şiddetten uzak yeni bir yaşam kurma oranı yüzde 80.

Mor Çatı’nın 20. kuruluş yıldönümü nedeniyle yapılacak geceden elde edilecek gelirle kadın ve çocuklar için koşulları daha uygun yeni bir sığınak binası kurulması hedefleniyor.

 

Kadına yönelik şiddet nedir?

 

Kadına yönelik şiddet tüm dünyada öncelikle yaşam hakkı üzerinde önemli bir tehdit oluşturuyor. Her 3 kadından 1’inin fiziksel şiddet gördüğü biliniyor. Fiziksel şiddet, yani tokat, itip kakma, dayak vb. şiddetin en tanınmış biçimi. Ancak şiddet bununla sınırlı değil. Yapılan çalışmalar kadına yönelik şiddetin çok yönlü olduğunu, alay etme, suçlama, çocukları uzaklaştırma, güveni yok etmeye çalışma, kıskançlık, para vermeme gibi duygusal, sözel, ekonomik biçimleri bulunduğunu ortaya koydu.

 

Bütün bunlar sadece bedende değil, her kadının iç dünyasında da kalıcı izler bırakıyor. Üstelik şiddetin mağduru sadece kadınlar değil, aynı zamanda buna tanık olan ya da bizzat yaşayan evdeki çocuklar.

 

Birleşmiş Milletler’in Kadın Yönelik Her Türlü Ayrımcılığı Engellenmesi Sözleşmesi, şiddetin kaynağında toplumda kadınlara uygulanan ayrımcılığın yattığını belirtiyor ve aralarında Türkiye’nin de bulunduğu imzacı devletlere ayrımcılığın önlenmesi ile ilgili sorumluluk yüklüyor.

 

Son yıllarda şiddetin ve ayrımcılığın önlenmesi amacıyla yapılan birçok yasal düzenleme mevcut. Ancak bunların uygulanmasında ciddi sorunlar bulunuyor ve kadına yönelik şiddetle ilgili rakamlarda ne yazık ki hâlâ iyileşme yok.

 

Türkiye’de her gün 5 kadın koca, eski koca ya da sevgili tarafından öldürülüyor.

Suçlular “haksız tahrik” gerekçesi ile mahkemelerde birçok kez ceza indirimi alıyorlar.

 

Yasaya göre nüfusu 50 bin olan tüm belediyeler şiddetten uzaklaşmak isteyen kadın ve çocuklar için sığınak açmalı, ancak sığınak açan belediye sayısı yalnızca 19.

 

SHÇEK’e bağlı ise 40 kadar sığınak bulunuyor. Mevcut sığınaklarda kadınların güçlendirilmesine yönelik çalışmalar yetersiz. Bu nedenle şiddet ortamına geri dönmek zorunda kalan kadınların oranı yüzde 86’ya yaklaşıyor.  

Hande Çıkrıkcı

 

 

CEVAP: Mor Çatı gerçekten çok önemli bir kuruluş. Çünkü maalesef hala kocasından şiddet gören kadına kendi anne babası bile destek vermiyor çoğu zaman. Hayatlarına yeniden yön verebilmeleri için de sığınma evleri çok değerli. Ben de yürekten destekliyorum sizleri. Her zaman mağdur kadınlar için elimden geleni yapmaya hazırım.

 

* * *


KİTAP YARDIMI

 

Sayın Ayşe ARAL;

 

Şanlıurfa/Hilvan ilçesi Cumhuriyet İlköğretim Okulu müdürüyüm. Bulunduğumuz bölgenin şartları hakkında eminim bilgi sahibisiniz.

 

Buralarda özellikle büyük şehirlere oranla eğitim alanında eksiklikler mevcut. Öğrencilerimize kitap okuma alışkanlığı kazandırmak için kütüphane oluşturduk fakat kitaplara ihtiyacımız var hem de çok sayıda.

Sizin gibi değerli gazetecilerimize ihtiyacımız var. Okulumuzun kitap ihtiyacı konusuna duyarsız kalmayacağınızı temenni eder, başarılar dileriz. Lütfen bizi cevapsız bırakmayınız.

 

Adres: Cumhuriyet İlköğretim OkuluYeni Mh. 100.Yıl Meydanı No:37 Hilvan/Ş.urfa

Tel: 414 681 37 18 / Ersin YAY

 

CEVAP: Sevgili müdürüm iyi ki sizler de varsınız. Ben sabah gider akşam dönerim gerisi beni ilgilendirmez zihniyetinde olmadan çocuklarımızın iyiliği için çabalayan siz öğretmenlerimize müteşekkiriz.

Benim sevgili okurlarım eminim ki ellerindeki kitapları ve belki de yeni alacakları kitapları en kısa zamanda size ulaştıracaklardır. Güzel haberlerinizi bekliyorum.

* * *


NİŞANLIK YARDIMI

 

Sevgili Ayşe Ablam,

 

Gene ben, nişanlık yardımı istemiştim senden. Nişanımın tarihi yaklaşıyor ve hala giyecek nişan elbisem yok.

Senden daha önce de yardım istemiştim ablacığım bu konuda. Yazılarını takip ediyorum belki bir şeyler çıkar diye. Sanırım bana yardım edecek kimse çıkmadı ablacım, tekrar yayınlarsan çok sevineceğim. Seni de sıkmak istemiyorum. Çok teşekkür ediyorum, sesimize ses olduğun için.

S.

 

CEVAP: Sevgili S. için kapalı bir nişanlık giysi gerekiyor sevgili okur dostlarım bir an önce bu güzel kızımızın yüzü gülsün hadi gardıroplarınızı bir karıştırın bakalım.

 

* * *


YETİM KIZIMIZA BURS

 

Sevgili Ayşe,

 

Sana bu sene üniversiteye kaydolan zor durumdaki bir yetim kızdan söz etmek istiyorum.

Babası polis emeklisi idi, yakalandığı kanser hastalığından kurtulamadı.

Bu arada aile emekli ikramiyesi dâhil ellerinde ne varsa buna harcadılar. Kızımızın ağabeyi maddi imkânsızlıktan dolayı eğitimini yarım bıraktı ve askere gitti.

Anne rahatsız ve kirada oturuyorlar. Okumayı çok isteyen kızımız bu yıl üniversiteye kaydoldu fakat mevcut şartlarla nereye kadar sürdürebilir bilemiyorum o da umutsuz. Bu yetim kızımıza burs verebilecek bir nebze olsun destek verecek kurum ya da kuruluş varsa çok seviniriz, selam ve sevgiler. 

Müjgan

 

CEVAP: Müjgan Hanım inşallah kızımıza okurlarımızdan bir burs bulunur. Size de ilginizden ötürü teşekkür ediyorum. Sevgiler.

* * *


SULTAN HANIM ve KEDİLERİNE YARDIM EDELİM

 

Merhaba Ayşe Hanım;

 

Yazılarınızı severek okuyorum. Herkesin derdine derman olmaya çalışmanız gerçekten çok güzel. Özellikle hayvan severliğiniz, bu yazıyı size yazma cesaretinde bulunmamı sağladı.

 

Kartal Esentepe’de bir bayanla tanıştım. Kadıncağız senelerce o bölgenin kedilerine her türlü zorluğa göğüs gererek (hayvan sevmeyen insanlarla ve belediyeyle mücadele ederek) bakmaya çalışıyor.

Kendisi Esentepe’de küçük bir kuaför salonu işletiyor fakat günde 2-3 kere kedileri doyurmak için dışarı çıkıyor. “Bu yüzden salonu kapatmak zorunda kalıyorum işlerim aksıyor, maddi olarak çok zor durumdayım kedilere mama alamıyorum. Bu da beni kahrediyor fakat ömrüm oldukça onlara bakmaktan asla vazgeçmeyeceğim” diyor. Belediyeden maddi destek istemiş, fakat talebi geri çevrilmiş.

 

Ayşe Hanım, sizin aracılığınızla tüm hayvan severlere sesleniyorum. Yapmak isteyip de yapamadığımız bu fedakârlığı bizim yerimize tüm zorluklarına rağmen yapmaya çalışan bu bayana kedi maması alarak veya elimizden geldiğince maddi destekte bulunarak yardımcı olmak isteyenler için iletişim bilgilerini aşağıya yazıyorum. İlgilerinize şimdiden teşekkür ediyorum. 

 

CEVAP: Sultan Hanım’ın bilgilerini yardım etmek isteyen hayvan severlere ileteceğim. Bir paket mama alıp göndermek o kadar da zor değil.

* * *


CEZA AFFI BEKLİYORUM

 

24 yaşındayım. Ve maalesef bu yaşımda ağır ceza da yargılanmaktayım. Şirketimiz battı. Çeklerimiz yazıldı. Ailem dağıldı. Parasız kaldık. Tam 2,5 yıldır zor geçiniyoruz. Her hafta cezaevine gidiyorum ve orada mağdur olan binlerce insanı görüyorum.

Ağır cezada yargılanıyorum. Ama bizler pişmanız bile diyemiyoruz.

Türkiye de bilerek değil sadece küçük bir yanlış yüzünden hayatları değişen bir sürü insan var.

Hepsine o cezaevi kapısında şahit oluyorum. Artık bu ülkenin bir affa ihtiyacı vardır.

Tabi ki suçluyla suçsuzu ayırt etmek kaydıyla. Çıksın artık şu genel af. Eğer insanlar ıslah olmuyorsa cezaları 2.kez verilsin ve daha da ağırlaştırılsın.

 Islah olanla olmayan ancak bu şekilde ayırt edilebilir. Ve ancak bir afla hayatımız bizlere geri verilebilir. Af çalışması var mıdır? Cevabınızı bekliyorum. Teşekkürler

Ö.   

 

CEVAP: Sevgili Ö. Bu gencecik yaşında yargılanıyor olman gerçekten üzücü. Bir af çalışması var mı bilmiyorum ama senin vasıtanla af bekleyenlerin sesini duyurmuş olalım.

* * *

TEKİRDAĞ'DAKİ YEMEK ODASI TAKIMI

 

Merhaba Ayşe,

 

Yazılarını severek okuyorum, özellikle Yetiş Ayşe’yi kaçırmamaya çalışıyorum ki, belki bir gün benim de birine bir faydam olur karınca kararınca diye.

Yemek odası takımı vermek isteyen okurun mailini okuyunca çok sevindim, çünkü kızımın bakıcısının böyle bir ihtiyacı var ve gerçekten değerini bilerek kullanacağına eminim.

Ben de Tekirdağ'da oturuyorum, eğer henüz kimseyle irtibata geçmemişseniz, bakıcımıza haber verebilirim.

Eminim havalara uçacaktır.  Lütfen mail adresimi ve adımı açıklama, kimsenin gururunun incinmesini istemem, hele ki çok sevdiğim ablamızın. Seni seviyorum. Devam et.  

B.

 

CEVAP: Sevgili B. İletişim bilgilerini sana önceden yolladık zaten biliyorsun. Güzel haberlerini bekliyorum. İnşallah dediğin gibi havalara uçar ablamız.

* * *


MİNİK KIZA FOTO ALBÜMÜ

 

Ayşe Abla bugünkü foto albümü talebi için fotoğrafçımla görüşeceğim. Müsaitse sana haber veririm. Ama G.O.Paşa’ya gelebilirler mi bilmem.

 

Özge  

 

CEVAP: Sevgili Özge her zamanki gibi ilgine teşekkür ediyorum tekrar. İyi ki varsın. Buradan da soralım bakalım G.O.Paşa’ya gelebilirler mi?

 

* * *

 

VAKIF GUREBA

 

Ayşe Hanım yazılarınızı severek okuyorum, bence sizin artık gazetede yazma zamanınız geldi diye düşünüyorum.


Benim derdim ise tiroit hastası annem. Annem için Vakıf Gureba Hastanesi’nden endokrin için randevu almaya çalışıyorum ancak hastane vakıf üniversitesine devir olduğu için internet randevusundan endokrin randevusu ve diğer bölümler için rndevu alınamıyor.

Şişli Etfal’de ise kimsenin suratına bile bakmıyorlar.

Endokrin ve diyabet bir tek Şişli’de. Gureba Hastanesi’nde de aynı doktor bakıyor. Memurlar herkesi azarlıyor.

V.Gureba’daki gibi aynı doktor bakıyordur diye 06 Ekim 2010 günü Şişli’ye diyabete gittiğimde doktor ilgilenmedi, yanındaki ilaç mümessili ile maç muhabbeti yapmaya devam etti. Kısacası ölsek kimsenin umurunda olmayacak.

Vakıf Gureba’dan bundan sonra hiç mi randevu alınamayacak bilmek istiyorum.

İyi günler, iyi çalışmalar.

Sevgi

 

CEVAP: "Şişli Etfal Hastanesi’nden Dr. Fevzi Celayir ile görüştük. Çarşamba günü sabah 10.00’da sizi bekliyorlar. 4.Kat 1.Cerrahiye gideceksiniz. Annene acil şifalar diliyorum. Dr. Fevzi Celayir’e de ilgisinden dolayı çok teşekkür ediyorum.”

 
* * *

 

BEBEĞE KIŞLIK KIYAFET

 

Ayşe Abla günaydın. Ya da iyi geceler mi demeliyim bilemedim.

Bebeğine kışlık kıyafet isteyen kişi hala ulaşmadı bana.

İstersen torunu için bez süt bize erzak şeklinde yazan bayana yollayayım kıyafetleri.

Onun adresini alabilirsem sevinirim. 

Özge

 

CEVAP: Özgeciğim mailini buradan da yayınlıyorum ki kıyafet talebinde bulunan okurumuz K. okusun. Belki maillerini kontrol etmeye henüz fırsat bulamamıştır. Diğer okurumuzun iletişim bilgilerini de sana ayrıca göndereceğim.

* * *

 

HAYALLERİNİN PEŞİNİ ASLA BIRAKMA

 

Ayşe Hanım merhaba,

 

Yazılarınızı beğenerek internetten takip etmekteyim. Çok samimi ve de içtensiniz.

Yeni başladım sizi takip etmeye aslen. Her zaman Türk Dili Ve Edebiyatı okumak ya da resim alanında, sanat alanında kendimi geliştirmek ve okumak istedim olmadı.

 

Onca şeyi sırtlamışken kendi isteklerimden vazgeçtim. Oysa çok severek, isteyerek, hevesle yapabileceğimi bildiğim resim ve edebiyat bana öyle yakınlardı ki.

Ailevi sorunlar, aileden birisinin kredi borcu vs…

Neyse ki kardeşime yardımcı olabiliyorum ben lise mezunu olsam dahi kardeşimi el sanatları bölümünden 2 senelik mezun bile ettim.

Şimdi ona resim kursu arayışı içindeyim. Özel yetenek sınavlarına girmek istiyor. Anne-baba oldum ona. Aile karışık anlayacağınız.

Beni seven ve de tek destekçim olan erkek arkadaşım ile her şeyin üstesinden gelmeye çalışıyoruz. Kısmet ise önümüzdeki bahar ya da yaz nikâh planımız var.

Kınaydı, nişandı uğraşamayacağım, nikâh ve arkasından bir kokteyl.

 

Bunları neden mi anlatıyorum? Ne bileyim belki beğenir de yayınlarsınız diye.

Hoş. Yayınlamasanız ne olacak?

İşte iş arasında bir mola verir de iç sesinizi dinlersiniz ya benimki ona benziyor.

Kendinize cici bakın, hoşçakalın.

 

Saygılarımla,

Merve   

 

CEVAP: Bu kadar içten bir maili yayınlamamı istersin de yayınlamaz mıyım ben. Erkek arkadaşınla sana ömür boyu mutluluklar diliyorum. Ayrıca hiçbir şey için geç değildir. Gerçekten istiyorsan geç deme hiçbir zaman ve hayallerini bir fırsat bulur bulmaz gerçekleştir. Ben d elimden gelen desteği vermeye hazırım bilesin. Öpüyorum kucaklayarak.

* * *


KPSS'YE İLİŞKİN BİLGİLER

Sayın Ayşe Aral,


Sizinle dün Twitter’dan konuşmuştuk. H. rumuzlu kişiyim ben. Size bir dosya şeklinde düşündüklerimizi ve isteklerimizi yazdım. Eğer yayınlarsanız seviniriz. Daha önce duygularımızı ifade eden yazılarımıza yer vermiştiniz. Bizi çok mutlu ettiniz.


Biz inanıyoruz ki basın KPSS'nin peşini bırakmazsa bu skandalı da geçen sınav tümden iptal edilecektir.

Yaptığınız her şey ve gösterdiğiniz ilgi için çok teşekkür ediyorum.
 

Size gönderdiğim yazı sadece benim değil gerçekten kimsenin hakkının yenmesine gönlü razı olmayan bir grup vatansever gencin yazısıdır. Ben sadece o istekleri yazıya döktüm.


Tekrar teşekkürler.

Nilüfer

Bizler 10–11 Temmuzda KPSS ( Kamu Personeli Seçme sınavı)’na giren mağdurlarız. Size yaşadığımız psikolojik sorunlardan, çektiğimiz ekonomik ya da diğer sıkıntılardan bahsetmeyeceğiz.

Çünkü 2.5 aydır bizi bu denli zor durumda bırakan insanlar bizim durumumuzu anlamazlar ve empati kuramazlar. Tuzu kuru olan kişiler aşağıdaki insanın acılarını bilemez. Size 2010 KPSS ile ilgili bilinen ama bir türlü kabul edilmeyen gerçeklerden bahsedeceğiz.

Sınav sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte ters giden bir şeyleri olduğu belliydi. Çeşitli araştırmalar sonucunda bazı adayların geçmiş yıllara oranla inanılmaz derecede başarı gösterdiği görüldü. Hiç alakası olmayan kişiler bile tam net veya tama yakın yaptılar.

İlk başlarda yetkililer sınavda şaibe olduğunu daha doğrusu hırsızlık olduğunu kabul etmediler. Hatta iddiaları ortaya atanlarla ilgili ağır sözler konuştular. Sözde bu iddialara göre bizler hezeyanla “sınavda kopya var” demiştik. Yavaş yavaş gerçekler ortaya çıkmaya başladı.

Gerçekleri kapatmak için önce soruların 10 bin dolara satıldığını söylediler. Buna kimse inanmayınca bu kez matbaadan çalınmış olabilir dediler. Daha sonra pek çok yalan ortaya atıldı.


Hiç biri tutmayınca 17 Eylül’de kısmi iptal kararı aldılar. Sadece KPSS’nin Eğitim Bilimleri testi iptal edildi. Oysa bunun yetersiz olduğunu kendileri de çok iyi bilmektedir. Yetersizdir çünkü:

1.KPSS bir bütündür. Sadece Eğitim Bilimleri sınavından ibaret değildir.
2. Sadece Eğitim Bilimleri testi iptal edilerek diğer testlerin üstü örtülmek istenmiştir ve de örtülmüştür.
3. Eğitim Bilimleri sınavına girip de çalıntı sorularla sınava girdiği düşünülen adaylar Genel Kültür ve genel Yetenek sınavına da girmişlerdir.
4. Eğitim bilimleri testi iptal edilip öğretmen atamaları yapılmayınca puanı yüksek olan öğretmenlik çıkışlı kişiler memur alımlarına başvuru yapmaya başlamışlardır. Çünkü o kişilerin kim olduğunu ortaya çıkarmadıkları gibi açık açık “ siz öğretmen olarak atanamadınız ama memur olun, biz sizi daha sonra öğretmenliğe geçiririz.” denmektedir.
5.YÖK başkanı Yusuf Ziya Özcan dahi sınavda kopya çeken kişi sayısının binlerce olduğunu söylemiştir.
3227 kişinin sınavlarıyla ilgili ciddi şüpheler olduğunu belirtmiş ancak şu ana kadar bir kişi için bile bir işlem yapılmamıştır.
6.Eğitim Bilimleri testine giren adayların ve girmeyen adayların matematik testlerinin çiziksiz, kalem oynatmadan yapıldığı üstelik tamamının veya tamamına yakının doğru cevaplandırıldığı görülmüştür. Bu da gösteriyor ki matematik soruları da çalınmıştır. Yine Türkçe testinde de aynı durumlar söz konusudur.
7. Öğretmen olabilmek için geçerli olan KPSSP10 puanının %40’ını Eğitim Bilimleri, %60’ını ise Genel Kültür genel Yetenek testi oluşturmaktadır. Eğitim bilimlerinin iptal edilmesiyle öğretmenlik puanının sadece %40’ı iptal edilmiştir.

Bu da şunu gösteriyor hırsızlar yeni sınava %60 önde giriyor. Hırsız olmayanlar ise 120 sorunun tamamını doğru yapsa dahi çok az bir kısmı atanabilecek puanı alabileceklerdir. Çünkü hırsızların hırsızlıkla aldıkları GK-GY puanları aynen durmaktadır. Aynı durum diğer düz memurluk için olan P3 puanlarında da geçerlidir. Öğretmenlik puanları yüksek olanların P3 memurluk puanları da yüksekti.
8. Jandarma Genel Komutanlığının açtığı bir sınava başvuran ve başvurusu kabul edile B.Ç ve B.Ç adlı kardeşlerin aynı sayıda doğru ve aynı sayıda yanlış yaptıkları puanlarının da aynı olduğu tespit edilmiştir.
Sayın yetkililer çok iyi bilirler ki aynı sayıda doğru ve yanlış yapsanız dahi aynı puanın gelme olasılığı yoktur. Sadece aynı testlerde aynı soruları doğru ve yanlış yaparsanız puanınız aynı gelir. Buradan şu çıkıyor: Bu kardeşlerin verdikleri yanıt birbiriyle aynıdır.

İkisi aynı yerde arka arkaya sınava girmediklerine göre nasıl oldu da aynı soruları doğru ve yanlış yaptılar? Dikkat çekilmesi gereken bir nokta da bu kişiler öğretmen değil Çevre Mühendisidir. Yani Eğitim Bilimleri testine girmemişlerdir.

9. Sayın Y.Z. Özcan Eğitim Bilimleri testinin bir kanaate göre iptal edildiğini söyledi. Eğer kanaate göre yapılıyorsa sadece internette dolaşan sınav sonuç belgeleri, kopya çeken adayların kendi sözleri bile bu sınavın tümden iptal edilmesini gerektirir.
10. 2,5 aydır çalışan savcı, DDK, YÖK, Cumhurbaşkanlığı Denetleme Kurulu hala bir delil bulamadıysa neden sonuçlandırmıyorlar soruşturmayı? Neden ÖSYM’de görevden alınan kişi görevden alındığı halde gece yarısı ÖSYM’nin sorularının saklandığı kozmik odaya giriyor.
11. Soruları çalanlar ve çalınan sorularla sınava girenlerle ilgili hiçbir işlem yapılmadığı için artık insanlar sokakta rahat rahat bazı nereye bağlı olduğu bilinen dershanelere “Git, kaydını yaptır, onlar sınavda çıkacak soruları veriyorlar.” diyebiliyor. Gerçek suçlular yakalanmadığı ve caydırıcı ceza verilmediği sürece de diyebilecekler, bu cesareti kendilerinde bulacaklar.
12. 2010 KPSS göstermiştir ki cemaat yapılanması, kadrolaşması artarak ve onlar gibi düşünmeyenleri yok ederek devam etmektedir.
13. Skandal devam ederken bir suçlu gerekiyordu ve o suçlu bulunup idam edildi. ÖSYM başkanı Sayın Ünal Yarımağan’ın istifa etmesi sağlandı. Belki de istedikleri buydu bilemiyoruz ama YÖK başkanı Yusuf Ziya Özcan hala görevinin başında bulunuyor. Ortada bir suç varsa bu sadece ÖSYM’nin değil tüm YÖK’ündür.
14. 31 Ekim’de yapılacak olan sınav için bazı önlemler aldı yeni başkan Ali Demir. Sınava girecek adaylar yanlarına hiçbir şey almadan sınava girecekler. Kalem, silgi, su hatta şeker bile ÖSYM tarafından karşılanacak.

Peki, soruların ÖSYM binasından çıkmadan önce ve dağıtılmadan önce çalındığı gerçeğine göre sınav salonunda alınan bu önlemler hırsızlığı önleyebilir mi? Sınav sorularının sınavdan 5 gün önce adaylara ulaştığı kesinleşmiştir. Bunlar itiraf edilmiştir. Neden hala kabul edilmek istenmiyor?

Asıl hırsızlığın olduğu ÖSYM binasında önlem alınması gerekmez mi? Orada çalışanların kimlerle bağlantılı olduğu, kimlere destek olduğu ortaya çıkarılıp önlem alınmadıktan sonra sınav anında yapılacak önlemlerin kime, ne faydası olacaktır.


Çiziksiz yapılan sayısal testlerine rağmen neden hala Genel Kültür Genel Yetenek testinde de hırsızlık, sızma veya kopya olduğu kabul edilmiyor.

YÖK başkanı Sayın Y.Z. Özcan “Genel Yetenek testinde de şaibe var, ancak bu eğitim bilimlerindeki kadar çok değil; Genel Kültür testinde ise bir şey görünmüyor.” dedi. Sayın başkan acaba bilmiyor mu Genel kültür ve Genel Yetenek testlerinin aynı kitapçıkta olduğunu?Sayın başkan bilmiyor mu acaba tek bir soru çalınsa dahi o sorunun bütün sınavın akıbetini değiştireceğini? Sayın başkan bilmiyor mu acaba bir sınavda kopya çekilirse o bütün sınavı etkiler ve bu yüzden iptal edilmek zorundadır?

Kendileri bilmiyor belki ama bizler KPSS’yi kazanmak için Eğitim Bilimlerinde Ölçme Değerlendirme konusunu çalışırız. Orda da sınavın geçerliğine ilişkin der ki: “Eğer sınavda kopya çekilirse bu sınavın güvenilirliğini ve geçerliğini düşürür. Kopya çekilen sınav geçersizdir.” der.

Peki, şimdi soruyorum Sayın Y.Z Özcan ve yeni ÖSYM başkanı Sayın Ali Demir’e; binlerce kişinin sınavı hakkıyla değil gayr-ı meşru yollarla kazandığı belli olan, daha önce gözaltına alınan bir kişinin sınav sorularının kendisine geldiğini kabul ettiği, imkânsız olmasına rağmen matematikte çiziksiz full yapılan 2010 KPSS’nin güvenirliği ve geçerliği var mıdır?

Neden hala kurumlar bu sınav sonuçlarına göre alım yapmaktadırlar?

SONUÇ: 2010 KPSS tüm oturumlarıyla iptal edilmelidir. Eğer iptal edilmezse önümüzdeki aylar ve yıllar büyük bir kaosa gebedir. Hak etmeyen kişiler hırsızlık ya da kopya yoluyla kazandıkları puanlarla öğretmen, memur, mühendis vs olarak devlete atanacaklardır.

Bugün öğretmen olarak atanamayıp memur KPSSP3 puanıyla memur olarak atanacaklar ve ilerde tekrar kurumlar arası geçişle öğretmen olacaklardır.

Hiç kimsenin ne merkezi sınavlara ne de özel sınavlara güveni kalmayacaktır. Zaten var olan, torpili olanın kadroya geçirildiği bu sistem iyice aleni şekilde yapılacaktır.

Sınav iptal edilip hırsızlar ve hırsızların arkasındaki güçler bulunup açığa çıkarılmazlarsa onlar da bizimle birlikte 31 Ekim’deki Eğitim Bilimleri testine girecekler. Girmeseler bile zaten GK-GY testlerinden almış oldukları puanlarla devlet kadrolarına atanacaklardır. Bir kısmı yapılan alımlarla birlikte zaten atandı.

KPSS hırsızları elini kolunu sallaya sallaya gezerken, devlet kadrolarına atanırken, 15 Ağustos’da Ankara’da atamaları protesto eden AYÖP (Ataması Yapılmayan Öğretmenler Platformu) üyesi 51 öğretmen arkadaşımız gözaltına alınmış ve onların 3 yıl hapsi ile kamu görevinden men edilmeleri yoluyla dava açılmıştır.

Sayın adalet yetkililerinin hırsızlar sokakta gezerken, hakkını arayan öğretmenlere yapılan bu muamele çifte standart değil midir? Bu olay bu şekilde olunca bizler, hırsızların birileri tarafından korunduklarını ve bile bile, isteyerek hırsızlığın ortaya çıkmaması için delillerin karartıldığını düşünüyoruz.

Eğer böyle değilse bir an önce hırsızlar ortaya çıkarılmalı, geçerliği ortadan kalkan 2010 KPSS tümden iptal edilmeli ve yeniden daha sağlıklı bir şekilde en kısa zamanda yeniden sınav yapılmalıdır.

Desteğinize ve ilginize teşekkürler Ayşe Hanım.

 

CEVAP: Daha önceki haftalarda da KPSS mağdurlarının seslerine yer verdim. Buradaki fikirler bana ait değil. Ben ne sınav tümden iptal edilsin derim ne de kısmen iptal edilsin derim. Her iki fikri savunanların da maillerine köşemde yer verdim. Ben sadece farklı görüşlerine rağmen başkalarının hırsızlığı nedeniyle mağdur olanların seslerine yer verip bu sorunun çözülmesi için ilgililerden destek bekliyorum.

 

* * *


URFA’DAKİ OKULA DESTEK

 

Daha önceki haftalarda Yetiş Ayşe’de yer verdiğimiz Urfa’daki ÖğretmenEkin Fatma Korkmaz’ın twitter’da başlattığı kampanyaya konu okulun iletişim bilgileri şöyle;

Okul : Mustafa Vedat Mutlu İlköğretim Okulu

Adres : Hayati Harrani Mah. 3818 Sok. Şanlıurfa /Merkez

Telefon: 0505 520 78 88 

* * *

MARKET ALIŞVERİŞLERİNDE DİKKAT

Aman dikkat edin.

Devir süpermarket devri, kar hırsı gözleri

Kör etti.

1-Adamlar açmış marketi onunla yetinmiyorlar alıyorlar tonlarca bakliyatı basıyorlar tozu ile paraziti ile poşete bize sunuyorlar. Utanmadan kendi market isimlerini basıyorlar. Sizler onları alınca bir ay sonra mutfağınızda kelebekler uçuşmaya ve güveler (kurtlar) gezinmeye başlıyor.

 

2-Kırmızı mı pembe mi et istiyorsunuz hepsinin boyası var, sakın kıyma almayın zaten sunumu yasak, amma aldıran yok, döküntüleri makineye sürüp kıyma diye satıyorlar.

 

3- Miadı geçen etler iki şekilde değerlendirilir ya kavurma yapılır, donmuş döner vs. yahut da bünyelerindeki lokantalara servis edilir.

Bunlar bozulma sınırında olup ani bir sıkıntı yaratmazlar amma gerisi meçhul.

 

4-Konservelerin kesinlikle imalat tarihine bakın çoğu sahtekâr bunu açıkça yazmaz son kullanma tarihini yazar buna itibar etmeyin.

 

Buna lütfen dikkat edin. Gaz çıkarmış şişmiş ambalajları asla almayın.

 

5-Normalde ciddi devletler bunları günlük takip eder ve bu  

tip sahtekarlıklara göz açtırmaz amma bu çok ciddi bir laboratuar zinciri ve tüketicilerin baskısı ile mümkündür.

Bizde meydan boştur halen orman kanunu meriyettedir. Şikayet olmadıktan sonra devletimizin bunları takip edecek mecali yoktur. 

Dr. C. Sevinçhan

 

CEVAP: Doktor Bey uyarılarınız için teşekkürler gerçekten alışveriş yaparken çok dikkatli olmak gerekiyor tüketici olarak.

X

Yetiş Ayşe!

Sevgili dostlar geçen hafta Yetiş Ayşe yine birçok ailenin yüzünü güldürdü. Bu da sizlerin sayesinde oldu dostlar.

Kıyafet yardımı yapan Süheyla Hanım’a, bir okurumuzu sevindiren Başak Hanım’a, bir anneyi mutlu eden Füsun Hanım’a, 3 aileye yardım eden ve bizlere her zaman destek olan Elmas Hanım’a, yıllardır Yetiş Ayşe gönüllüsü olan ve yardım ettiği kişilerin sayısını unuttuğumuz Korhan Bey’e, yine her zaman yardım eden Hicran Hanım ve eczacı kızı Melodi Hanım’a, bir anneyi sevindiren Handan Hanım’a; mama ve bez yardımında bulunan Özge Hanım’a ve diğer yardımsever dostlar hepinize teşekkür ederiz…

Lütfen mama ve bez yardımı isterken çocuğun cinsiyetini-kilosunu-kaç numara ve hangi marka bez/mama kullandığını belirtin. Yardım yapacak okurlar da bunları dikkate alarak bez-mama gönderirse daha doğru olur çünkü her bebek maalesef her ürünü kullanamıyor. Böylelikle yaptığınız yardım gerçekten yerine ulaşmış olur.

Kıyafet yardımı yapacak dostlar, illa ki yeni kıyafet almak zorunda değilsiniz elbette ancak kullanılmış kıyafet gönderecekseniz lütfen kıyafetlerin temiz, yıkanmış, hasarsız olmasına özen gösteriniz.

Tüm talepler için adresimiz aaral@hurriyet.com.tr

Annemin dikiş makinesini tamir ettirebilir misiniz Babam olmadığı için evi annem geçindirmeye çalışıyor, evde dikiş dikiyoruz beraber. Makinesi yandı geçen ay. Tamire götürdük ama bize göre yüksek bir fiyat istediler. Makine olmayınca elindeki işleri bitiremedi, zor durumda kaldık. Allah rızası için bize yardım edebilecek birileri de olursa zor durumdan belki kurtulabiliriz. Teşekkür ediyorum. Makinenin fotoğrafını atabilirim isterseniz.

Hayallerime de umut olursanız çok sevinirim Merhaba Ayşe Abla daha önce bir kez yazdım ama yardım eden olmadı benim hayallerime de umut olursanız çok sevinirim. Liseden sonra bir kaç yıl ailevi sağlık durumlardan sınavlara hazırlanamadım. Geçen yılın yaz aylarından bu yana kuaförde çalışıyorum dershaneye gitmek için para biriktirmeye çabalıyorum. Ailemin ödeyecek durumu yok. Bu dönem sonundan itibaren dershaneye gidip sınavlara hazırlanmam gerekiyor. Damlaya damlaya bir şeyler yapmaya çabalıyorum. Hayallerim için destek istiyorum. Büyük yardımlara gözüm yok sadece sınavlara hazırlanabilmek istiyorum.

Gıda yardımı istiyorum Merhabalar sevgili Yetiş Ayşe gönüllüleri. Ben evli ve bir çocuk annesiyim, eşim sabıkalı olduğu için düzgün bir gelirimiz yok. Malum ramazan geliyor, sizden gıda yardımı istiyorum Allah hepinizden razı olsun.

Oğullarım için kıyafet

Yazının Devamını Oku

Yetiş Ayşe

Sevgili dostlar geçen hafta tüm yardım isteyenlere ulaşıldı, hepinize sonsuz teşekkürler. Şu mübarek Ramazan ayında yardım isteyenlere canla başla koşan herkesten Allah razı olsun.

Bir aileye yardım eden Füsun Hanım’a, yatak isteyen okurumuzu sevindiren Zeynep Hanım’a, birçok kişiye gıda yardımı yapan Çağla Hanım’a, 2 okurumuza yardım eden Hatice Hanım’a, bir öğrencimize yardım eden Feride Hanım’a, hasta bir çocuğumuza yardım eden Buket Hanım’a, bir ailemizi sevindiren Özlem Hanım’a, 2 annemizi sevindiren Sayın Korkut’a, kıyafet yardımı yapan Melahat Hanım’a, bir ailemizi sevindiren Burcu Hanım’a, başka bir aileyi sevindiren Çiğdem Hanım’a, 3 aileye yardım eden Füsun Hanım’a, bir okurumuza yardım eden Gülnur Hanım’a ve tam 8 aileye yardım eden Özgür Bey’e çok çok teşekkürler. İyi ki varsınız dostlar.

Tüm talepler için adresimiz aaral@hurriyet.com.tr

 

Oğlum ek gıdaya başladı ona doğru düzgün gıda yediremiyorum

Ablacım size çekinerek yazıyorum, bir tanıdığımdan duydum muhtaç olanlara yardımcı oluyormuşsunuz, Allah razı olsun sizden de aracı olandan da yardım edenden de. Ablacım eşim asgari ücretle çalışıyor, evimiz kira, 9 aylık bir oğlum var. Ben çalışıyordum ama işten çıkarttılar. Düğün borçlarımızdan kaynaklanan kredilerimizi ödüyoruz hala. O kadar sıkışık durumdayız ki bir ay kiramızı ödesek, diğer ay faturalarımızı yatırabiliyoruz. Çocuğuma mama alacak durumum bile yok. Şu Ramazan ayında ne sahurda ne de iftarda doğru düzgün yemek bile pişiremiyorum. Oğlum ek gıdaya başladı ona doğru düzgün gıda yediremiyorum. Lütfen sizden rica ediyorum benim sesimi de duyurur musunuz, belki bir hayırsever çıkar da çocuğumu sevindirir.

Dershaneye gitmek istiyorum

Ayşe abla ben 11.sınıfa gidiyorum. 3 yaşında bir kız kardeşim var. Annem ev hanımı, babam asgari ücretle çalışıyor. Babam evimizi geçindirmekte zorlanıyor. Dershaneye gitmek istiyorum. Bana bu konuda yardımcı olacak biri olursa inanın çok memnun olurum.

Erkek bebek kıyafetleri ve bebek malzemeleri vermek istiyorum

Yazının Devamını Oku

Yetiş Ayşe!

Sevgili dostlar geçen hafta Yetiş Ayşe yine birçok ailenin yüzünü güldürdü. Bu da sizlerin sayesinde oldu dostlar.

Hepinize teşekkür ederiz.

Lütfen mama ve bez yardımı isterken çocuğun cinsiyetini-kilosunu-kaç numara ve hangi marka bez/mama kullandığını belirtin. Yardım yapacak okurlar da bunları dikkate alarak bez-mama gönderirse daha doğru olur çünkü her bebek maalesef her ürünü kullanamıyor. Böylelikle yaptığınız yardım gerçekten yerine ulaşmış olur.

Tüm talepler için adresimiz aaral@hurriyet.com.tr

KEMOTERAPİ TEDAVİSİ GÖREN OĞLUM İÇİN BEZ VE MAMA İSTİYORUMEvli ve iki çocuk annesiyim. Ev hanımıyım. Eşim işsiz. Kirada oturuyorum. Küçük oğlum 5/12/2014 tarihinde Ege Üniversitesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dalı Bölümü'nde  omurilik tümörü ameliyat oldu. Bu ameliyattan sonra 2015 yılı ocak ayında 9 Eylül Üniversitesi Çocuk Hem./ Onkoloji servisine sevk edildi.

O tarihten itibaren 2015 eylül ayına kadar her hafta, 2015 eylül ayından itibaren ise iki haftada bir 9 Eylül Üniversitesi Hastanesi'ne kemoterapi tedavisi alıyor. Bazı haftalar maddi imkânsızlıklardan dolayı tedavi için İzmir'e gidemiyorum. Bazı haftalarda da doktorumuzun yardımlarıyla tedaviye gidebiliyoruz. Çocuğumuzun tedavisi aksadığı için bu durum beni çok üzüyor. Bezi ve maması için yeterli maddi gücüm de maalesef yok. Değerli okurlarınızdan ricam bana bu konuda yardımcı olmanızdır.

HAYALLERİME DE UMUT OLURSANIZ ÇOK SEVİNİRİM Merhaba Ayşe Abla daha önce bir kez yazdım ama yardım eden olmadı benim hayallerime de umut olursanız çok sevinirim. Liseden sonra bir kaç yıl ailevi sağlık durumlardan sınavlara hazırlanamadım. Geçen yılın yaz aylarından bu yana kuaförde çalışıyorum dershaneye gitmek için para biriktirmeye çabalıyorum. Ailemin ödeyecek durumu yok. Bu dönem sonundan itibaren dershaneye gidip sınavlara hazırlanmam gerekiyor. Damlaya damlaya bir şeyler yapmaya çabalıyorum. Hayallerim için destek istiyorum. Büyük yardımlara gözüm yok sadece sınavlara hazırlanabilmek istiyorum.

Yazının Devamını Oku

Yetiş Ayşe!

Sevgili dostlar mübarek Ramazan ayına girdiğimiz şu günlerde hepinizin ibadetlerinin ve yaptığının yardımların kabul olmasını dilerim. Sizden ricam, bu haftaki taleplere bütçeniz doğrultusunda ufak da olsa yardımcı olmanız. Yardım etmek sevaptır.

Ramazan ayında fitre ve zekâtlarınızı gerçekten yardıma muhtaç insanlarla paylaşmak isterseniz lütfen bize ulaşın. Adresimiz aaral@hurriyet.com.tr

Yardım etmek istediğinizde hangi tarihli Yetiş Ayşe’de yayınlandığını ve rumuzunu mutlaka belirtirseniz daha hızlı sonuçlar alabiliriz.

Özellikle geçen hafta Yetiş Ayşe’ye gönül veren tüm dostlara çok teşekkür ederiz.

Bir öğrencimize burs veren Dilek Hanım’a, 3 kişiye yardım eden Füsun Hanım’a, 2 kişiye yardım eden Burcu Hanım’a, gıda yardımı yapan Çağla Hanım’a, 3 aileye yardım eden Hüseyin Bey’e çok teşekkürler.

Ayrıca Güler Hanım’ın uzun süredir burs verdiği öğrencimiz Saliha’mız mezun oldu ve bizlere teşekkür ederek bu gururu paylaştı.

Özellikle burs isteyen öğrencilerden ricamız şudur, lütfen sabırlı olun! “Talebim yayınlandı mı?” diye sormanıza gerek yok,  Yetin Ayşe’yi okumanız yeterlidir! “Bana ne zaman yardım gelir?” diye lütfen sormayın, yardım etmek isteyen okur olunca hemen yönlendiriyoruz.

Benden ve asistanım Aslı’dan para isteyen okurlar, lütfen bize bu tarz taleplerle gelmeyin. Biz Yetiş Ayşe’de talebinizi yayınlarız, size yardım etmek isteyen okur olursa yönlendiririz. Bunun dışında benim ve Aslı’nın kimseye özel olarak yardım etme durumu yok, bu konuda anlayışınızı bekliyoruz.

Her hafta farklı bir okurun ihtiyacını karşılamaya, yardımcı olmaya çalışıyoruz. Aynı kişilerin taleplerini her hafta yayınlamıyoruz. Lütfen bu konuda ısrarcı olmayınız.

Yazının Devamını Oku

Yetiş Ayşe!

Sevgili dostlar mübarek Ramazan ayının yaklaştığı şu günlerde sizleri biraz daha duyarlı olmaya davet ediyorum. Gıda, burs, kıyafet ve diğer taleplere maksimum ilgi gösterirseniz mutlu olurum.

Tüm talepler için adresimiz aaral@hurriyet.com.tr

Mayıs ve Haziran'ı geçiremeyeceğimSadece 2 aylık cüzi miktar burs istiyorum. Erzurum'da okuyorum, iş arıyorum kimse okuldan dolayı iş vermiyor çok ihtiyacım var. Ailem yurt paramı ödeyip aylık 150 TL yolluyor, masraflarıma yetiştiremiyorum. Bu seneyi bitireyim yazın çalışıp biriktirip okula başlayacağım 2 aylık yardım bekliyorum.  

 

Canım Annem için Babamın bizi terk etmesiyle, 5 kadın birlikte yaşam mücadelesi verdiğimiz hayatımıza destek ricasında bulunmak için yazıyorum. Biz 4 kız kardeşiz, 2 yıl önce babam bizi terk etti. Küçük kardeşim 2 yaşında, ikiz kardeşlerim ise lise 3. sınıfa gidiyor. Annemin destek alabileceği ve tutunabileceği tek dal biziz. Ailem İstanbul'da yaşıyor, ben Ankara Hacettepe Üniversitesi'nde okuyorum. İlk yılım okulda sürekli cafelerde çalışarak kendimi geçindirmeye aileme destek olmaya çalıştım. Evimiz kira, annem tekstil fabrikasında asgari ücretle çalışıp 4 kızına bakmaya çalışıyor. En ufak bir desteğin bile anneme hayat olacağını düşünüyorum. Şimdiden çok teşekkür ederim.

Çaresizliğime çare ol Sevgili Ayşe Aral, bu yazıyı kararsızlığımı yenerek yazıyorum.  Ben kanser hastasıyım sağ akciğerimin %60 i  zorlu bir ameliyatla alındı. Çoğu zaman nefes sorunu yaşıyorum.  Doktorlar oksijen tüpü önerdiler, şu an her gece oksijen tüpü kullanıyorum.  Kemoterapi görüyorum  bu da beni fazlasıyla yıpratıyor, haftada en az 2 kilo zayıflıyorum, ek gıda takviyesi uyguluyorlar. Her hafta hastaneye gidiyorum, her gidişim 100 lirayı buluyor ayda 4 sefer gidiyorum. Taksi ile gitmek zorunda kalıyorum. Arkadaşlar dönüşümlü olarak benim bakımımı üstlendiler sağ olsunlar, tabi ki gıda da çok önemli protein ağırlıklı beslenme gerekli. Evim kira ve de rutubetli. Bu sağlığımı daha çok olumsuz etkiliyor. Ekonomik durumdan dolayı taşınamıyorum. Emekliyim maaşımız malum bu masrafları karşılamak mümkün değil bu nedenle borçlandım. Bu sıkıntılar yetmiyormuş gibi beni en çok üzen de oğlumun yurtdışında cezaevinde olması. 19 aydır çocuğumu göremiyorum, mahkemesi 22 Eylül’e ertelendi, ekonomik durumumuz iyi olmadığı için avukat da tutamadık. Gidip çocuğuma sarılıp hasret giderememem beni kahrediyor, ne kadar yaşarım bilemem ama şunu çok iyi biliyorum oğlumun hasreti gözlerimin açık gitmesine neden olur.

Sevgili Ayşe Hanım, ben bunları yazarken hayatımın bir kesitini dile getirdim, bu Türk filmi değil hepsi gerçek, hastane raporlarım mevcut dilerseniz birer kopyasını size gönderebilirim.  Benim ricam bu ekonomik sıkıntılarımı gidermeye yardımcı olacaklara aracı olmanız. Ayrıca kemoterapiden kaynaklı saçlarım azar azar dökülüyor.  Tamamen döküldüğünde kullanmam için kısa ve beyaz renkli bir peruk kullanmam icap edebilir yaşlı olduğum için, 63 yaşındayım. Beyazı tercih ediyorum. Bana peruk tedarik edebilecek bir okurunuz bulunur mu acaba? Şimdiden teşekkür ediyorum. Saygılar.

Gıda yardımı istiyorum

Yazının Devamını Oku

Yetiş Ayşe!

Sevgili dostlar geçen hafta Yetiş Ayşe yine birçok ailenin yüzünü güldürdü. Bu da sizlerin sayesinde oldu dostlar.

Bir öğrencimize yardım eden Gülnur Hanım’a,

Başka bir okurumuzun halı ihtiyacını karşılayan ve farklı iki anneyi sevindiren Korhan Bey’e,

Yardım isteyen bir okulumuza destek olan Azize Hanım’a,

Bir anneyi sevindiren Canan Hanım’a,

Üç aileye yardım eden kolilerce mama ve bez gönderen İrem Hanım’a,

Bir okulumuzun ihtiyaçlarını karşılayan Lale Hanım’a,

Kıyafet yardımı yapan Sibel Hanım’a sonsuz teşekkürler…

 Lütfen mama ve bez yardımı isterken çocuğun

Yazının Devamını Oku

Yetiş Ayşe!

Sevgili dostlar her hafta gelen yardım taleplerine gösterdiğiniz ilgi için çok teşekkür ederiz. Bu hafta da yardım isteyen dostlarımıza el uzatacağınızdan hiç şüphem yok. Yetiş Ayşe olarak sizlerle birlikte Türkiye’nin en büyük sosyal yardımlaşma platformu olduğumuzu biliyoruz ve bununla gurur duyuyoruz. Lütfen bütçeniz doğrultusunda yardımınızı esirgemeyin.

Tüm talepler için adresimiz aaral@hurriyet.com.tr

Oğlum ek gıdaya başladı ona doğru düzgün gıda yediremiyorumAblacım size çekinerek yazıyorum, bir tanıdığımdan duydum muhtaç olanlara yardımcı oluyormuşsunuz Allah razı olsun sizden de aracı olandan da yardım edenden de. Ablacım ben asgari ücretle çalışıyorum, evim kira 7 aylık bir oğlum var. Eşim çalışıyordu ama geçen ay işten çıkarttılar. Düğün borçlarımızdan kaynaklanan kredilerimizi ödüyoruz hala. O kadar sıkışık durumdayız ki çocuğuma mama ve bez alacak durumum bile yok. Oğlum ek gıdaya başladı ona doğru düzgün gıda yediremiyorum. Lütfen sizden rica ediyorum benim sesimi de duyurur musunuz belki bir hayırsever çıkar da çocuğumu sevindirir.

Çocuklarım için kıyafetBen Kayseri’de yaşıyorum 2 çocuk annesiyim. Çocuklarım için kıyafet ve erzak yardımı istiyorum.

Halıya ihtiyacım varEvli bir çocuk annesiyim, durumumuz nedeniyle oturduğum eve halı alamıyorum. Yerler beton. Evinde kullanılmayan halıları olan varsa gönderebilir misiniz Allah rızası için. 

Derdim o kadar büyük kiAblacım benim derdim o kadar büyük ki belki bir çare olursunuz diye size yazmamı söyledi komşular. Benim eşim hapiste. 3 çocuğum var abla. Kızım 16 yaşında, oğlum 10 yaşında. En küçük çocuğum da doğuştan engelli ve damak yarıklığı var. Sadece mamayla beslenebiliyor. Ben eşimle kaçarak evlendiğim için ailem beni sildi. Merdiven temizliğine gidiyorum, evim kira. Aldığım üç kuruş para ne kirama yetiyor, ne çocuklarımın okul masrafına, ne faturalarıma. Engelli olan çocuğumun tedavisini ve ilaçlarını bile alamıyorum. Ablacığım çok büyük çıkmazdayım. Bana bir el uzatan olursa duacı olurum.

Yol yemek yurt parası Merhaba ben ziraat fakültesi tarla bitkileri öğrencisiyim. Bölüm 2.siyim, babam 3 çocuk okutup  eve bakıyor. Annem ve babam işten çıkarıldı. Ben hem çalışıp  hem de okuyorum. 3. sınıfım  ve çok zorlanıyorum, yol yemek yurt parasını anca karşılamaya çalışıyorum  sizlerden yardımlarınızı bekliyorum.

Bana yardım eder misiniz Ben Ziraat Fakültesi 2. Sınıf öğrencisiyim. Bu sene yabancı dil kursuna gitmek istedim ama ailemin maddi durumu iyi olmadığından gidemedim. Bir meslekte en önemli şey yabancı dil hepimizin bildiği gibi. Bölümüm çizim ağırlıklı, çizim kurslarına gitmem de gerekiyor mezun olduğumda iyi bir yerde çalışa bilmem için. Bu kurslara ihtiyacım var. Maalesef babam serbest meslekle uğraştığı için maddi durumu bu iki kursa beni göndermeye yetmiyor, aynı zamanda devlet yurdunda kalıyorum ve yemekleri artık yiyemez hale geldim. Çok iyi bir ders çalışma ortamına sahip değilim bunların hepsinin yanı sıra banyo ve lavabolar görevliler ne kadar temizlerle temizlesinler çok pis. Çok sık hastalanıyorum artık. Ailemin gönderdiği para ile ay sonunu getiremiyorum sizlerden yardım bekliyorum...

Okula gidecek param yok

Yazının Devamını Oku

Yetiş Ayşe

Yetiş Ayşe için gösterdiğiniz ilgiye çok teşekkürler dostlar. Tüm talepler için adresimiz aaral@hurriyet.com.tr

38-40 beden kıyafet vermek istiyorum

18 yaşındayım. Birçok kıyafetim var ve bunları ihtiyacı olan insanlara vermek çok istiyorum. İhtiyacı olan kişiler olursa yönlendirebilir misiniz?

Kısa süre için yardım Kars’ta PDR okuyan bir öğrenciyim. Burada gerek iklim gerek de pahalılık nedeniyle maddi açıdan çok zorlanıyorum. Birkaç aylığına yardımcı olursanız çok mutlu olurum.

Burs istiyorum-Aksaray Üniversitesi

Aksaray Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde birinci sınıf öğrencisiyim. Devletin verdiği bursa ve krediye başvuruda bulundum fakat bana çıkmadı. Çevreden de sizin öğrencilere burs şeklinde yardımda bulunduğunuzu duydum ve bana da burs verme imkânınız varsa yardımınızı beklemekteyim. Çok teşekkür ederim iyi akşamlar.

1,5 yaşındaki kızım için bez

Merhaba ben köyde oturuyorum. 2 tane çocuğum var, ihtiyaçlarını alamıyorum. Belimden rahatsızım, tedavi olamadım yataktan kalkamıyorum. Maddi imkânım yok, kızım bir buçuk yaşında bezi yok, oğlum 4 yaşında elbiseleri  ayakkabıları yok. Lütfen bize yardımcı olursanız sevinirim.

Burs istiyorum- Türk Dili ve Edebiyatı

Yazının Devamını Oku

Yetiş Ayşe

Sevgili dostlar Yetiş Ayşe için yaptığınız her iyilik ve yardımın sizlere katlanarak geri dönmesini diliyorum. Özellikle geçen hafta yardıma koşan herkese sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

Bu hafta da özellikle çocukları için yardım isteyen zor durumda olan annelerin derdine derman olmanızı rica ediyorum. Bütçeniz doğrultusunda bez, mama, gıda alışverişi yapabilirsiniz. 

Tüm talepler için adresimiz aaral@hurriyet.com.tr

Oğlum ek gıdaya başladı ona doğru düzgün gıda yediremiyorum

Ablacım size çekinerek yazıyorum, bir tanıdığımdan duydum muhtaç olanlara yardımcı oluyormuşsunuz Allah razı olsun sizden de aracı olandan da yardım edenden de. Ablacım ben asgari ücretle çalışıyorum, evim kira 7 aylık bir oğlum var. Eşim çalışıyordu ama geçen ay işten çıkarttılar. Düğün borçlarımızdan kaynaklanan kredilerimizi ödüyoruz hala. O kadar sıkışık durumdayız ki çocuğuma mama ve bez alacak durumum bile yok. Oğlum ek gıdaya başladı ona doğru düzgün gıda yediremiyorum. Lütfen sizden rica ediyorum benim sesimi de duyurur musunuz belki bir hayırsever çıkar da çocuğumu sevindirir.

Yemek pişirmek için tüp bile alamıyoruz

Bir konuda utana sıkıla yazıyorum. Aylardır babamın sağlık sorunundan dolayı gelirimiz yok. İki küçük kardeşim var. Yemek pişirmek için tüp bile alamıyoruz. Takı yapıp satıyorum pazarda ama yapmak için de malzeme almam gerekiyor, alamıyorum. Bu konuda ve ailem için yardım istiyorum. Küçük de olsa bizim için çok önemli. Teşekkür ediyorum.

Çocuklarıma bez ve gıda Benim 2 tane çocuğum var, 2 yaşında kızım 4 yaşında oğlum var. Onlara kıyafet alamıyorum. 2 yaşında kızımın bezi yok, gıdamız yok. Benim bel fıtığım patladı 2 tane, sağ ayağımda çekilmez sancılarım var yürüyemiyorum, yataktan kalkamıyorum. Maddi imkânım yok tedavi olamadım. Zor durumdayız bize de yardımcı olsanız Allah razı olsun sizden.

Bez ve mama

Yazının Devamını Oku

Yetiş Ayşe

Sevgili dostlar geçen hafta Yetiş Ayşe için gösterdiğiniz ilgiye çok teşekkür ederiz.

Bir öğrencimize burs sağlayan Canay Hanım’a,

kıyafet yardımı yapan Serap Hanım’a,

iki anneyi sevindiren ve her zaman yardıma koşan Gökçe Hanım’a,

yurt dışından yardım etmek için çırpınan Gülnaz Hanım’a,

iki anneyi sevindiren ve isminin gizli kalmasını isteyen Yetiş Ayşe gönüllüsüne,

üç aileye ulaşan ve bizlere her zaman destek olan Korhan Bey’e sonsuz teşekkürler.

İyi ki varsınız…

Sizler sayesinde geçen hafta birçok ailenin yüzü güldü, aldığınız dualar çok emin olun dostlar. Sağ olun var olun…

Yazının Devamını Oku

Yetiş Ayşe

Sevgili dostlar bu hafta gelen yardım isteklerine maximum ilgi göstermenizi özellikle rica ediyorum.

Annelerin çocukları için yardım çığlıkları inanın ki içimizi dağladı… Allah kimseyi zor duruma düşürmesin, kimseyi kimseye muhtaç etmesin. Çaresizlik gerçekten çok zor.

Sevgili dostlar lütfen ama lütfen gıda talepleri, kıyafet ve çocuk bezi taleplerine özellikle ilgi göstermenizi rica ediyorum.

Tüm talepler için adresimiz aaral@hurriyet.com.tr 

Ablacım benim derdim o kadar büyük ki belki bir çare olursunuz diye size yazmamı söyledi komşular. Benim eşim hapiste. 3 çocuğum var abla. Kızım 16 yaşında, oğlum 10 yaşında. En küçük çocuğum da doğuştan engelli ve damak yarıklığı var. Sadece mamayla beslenebiliyor. Ben eşimle kaçarak evlendiğim için ailem beni sildi. Merdiven temizliğine gidiyorum, evim kira. Aldığım üç kuruş para ne kirama yetiyor, ne çocuklarımın okul masrafına, ne faturalarıma. Engelli olan çocuğumun tedavisini ve ilaçlarını bile alamıyorum. Ablacığım çok büyük çıkmazdayım. Bana bir el uzatan olursa duacı olurum.

Ablam için hamile kıyafeti Merhabalar ben sizden hamile giyim için yardım isteyecektim. Ablam hamile, durumları iyi olmadığı için eşine de ihtiyacım var diyemiyor. Çok üzülüyorum, ben de öğrenci olduğum için sadece bir pantolon alabildim onu giyiyor. Diğer  giysileri artık olmuyor. Ben de çaresiz kaldığım için sizinle paylaşmak istedim. Ablam beş buçuk aylık hamile ve 65 kiloda, kızı olacak. Sizlerden giymediğiniz, dolabınızın bir köşesinde olan hamile giyiminiz varsa paylaşmanız bizi çok mutlu eder. İlginiz için teşekkür ederim şimdiden.

Kitap okumayı çok seviyorum Ben 23 yaşında üniversite öğrencisiyim. Kitap okumayı çok seviyorum ancak öğrenci olduğum için alamıyorum. Bu konuda bana yardımcı olmanızı istiyorum. Herhangi bir kitap sitesi için çek veya başka bir şekilde. İlginiz için teşekkürler.

1,5 yaşındaki kızım için bez

Merhaba ben köyde oturuyorum. 2 tane çocuğum var, ihtiyaçlarını alamıyorum. Belimden rahatsızım, tedavi olamadım yataktan kalkamıyorum. Maddi imkânım yok, kızım bir buçuk yaşında bezi yok, oğlum 4 yaşında elbiseleri  ayakkabıları yok. Lütfen bize yardımcı olursanız sevinirim.

Yazının Devamını Oku

Yetiş Ayşe

Yetiş Ayşe’den yardım isteyen dostlara bazı hatırlatmalar yapmakta fayda görüyorum. Tüm taleplerinizi aaral@hurriyet.com.tr adresine gönderirken e-posta’nın konu kısmında ne istediğinizi (burs, yakacak, kıyafet, vs) belirtiniz. Kıyafet taleplerinde lütfen cinsiyet, yaş, beden bilgisi göndermenizi rica ederim.

Bilinmelidir ki Yetiş Ayşe öğrencilere burs, bebeklere bez, mama, ailelere gıda, yakacak, ihtiyacı olanlara kıyafet yardımı yapan ve tamamen gönüllülerden oluşan bir sosyal yardımlaşma platformudur.

Yetiş Ayşe para dağıtan bir platform asla değildir! “Bankadan kredi çektim ödeyemiyorum”, “kredi kartlarımı ödeyemiyorum”, “düğün yapacağım param yok”, “bankadan kredi çekeceğim ama sicilim bozuk bana borç verir misiniz”, “kiramı ödeyemiyorum” gibi istekler çok geliyor. Kimseye nakit dağıtmak, borç kapatmak, kredi almasına yardımcı olmak gibi bir misyonumuz asla yok! Lütfen bu tarz istekleri bize göndermeyin.

Ayrıca her talebin doğruluğunu araştırdığımız gibi burs isteyen öğrencilerimizin taleplerinde daha titiz davranıyoruz. Burs istemenin de bir üslubu olduğunu düşünerek “Aylık 200 lira burs istiyorum” şeklinde gelen e-postaları hemen siliyoruz ve asla yayınlamıyoruz! Ekibimizce istenilen bilgileri gönderen öğrencilerin taleplerini yayınlıyoruz.

Tüm Yetiş Ayşe gönüllülerine sonsuz teşekkürler…

Konuşsun, Kaynaşsın Kendine Yetsin İstiyoruz. Çok Mu? Sevgili Ayşe Hanım, sizlere bir arkadaşımın kuzenine yardım için aracı olmuşsunuz, bu şekilde ulaştım. Umuyorum bizlere de umut elini uzatacak gönlü zengin biri ya da birileri için vesile olursunuz. Her hayat bir mücadele içerisinde, bizdeki ise 6 yaşında her çocuk gibi dünyalar tatlısı, can paresi, yeğenim Alp. Şuan 6 yaşında nöro-gelişimsel gerilik tanısı ve aynı zamanda epilepsi hastası bir kuzu kendisi. 1. yaşını doldurduktan sonra geçirdiği ilk epilepsi nöbeti sonrasında tanısı konuldu ve tedavi/terapilerine başladık. İlk zaferimiz Alp in 2,5 yaşında bağımsız/desteksiz yürümesini sağlayarak aldık. Tarif edilemez bir mutluluktu.. henüz yolumuz çok uzun, diğer umutla beklediğimiz ise konuşması. Maalesef henüz konuşamıyor. Eylül 2017 itibariyle Alp'i ilköğretime başlatmamız gerektiğini söylediler. Bunun için onu Alp gibi özel çocukların dilinden anlayan, şefkatli ellere teslim etmek istiyoruz. Bir nöbet geçirdiğinde ne yapacağını bilen doktorunun, hemşiresinin olduğu ve aynı zamanda öğretmenlerinin de bu konularda eğitimli olduğu bir okula! Bunun için araştırmalarımız sonrası Sabancı Vakfı’na ait Metin Sabancı Spastik Çocuklar Okulunun Alp’in gelişimini destekleyip yetişkin olduğu zamanlarda, tek başına hayatta kalmasını amaç edinen bir kurum olduğunu gördük. Alp'i bu 8 yıllık eğitim serüveninde onu hayata kazandırılmasına oldukça büyük katkısı olabilecek, bu okul için eğitim desteği arıyoruz. Umuyoruz, sesimize ses, umudumuza ışık için aracı olursunuz. Güzel haberler alabilmek ümidiyle, Kuzusunun Bir tanecik Halası, Begüm.

BURS İSTEYENLER

Burs istiyorum-Tarla Bitkileri Tarla Bitkileri bölümü 3. Sınıf  öğrencisiyim. Annem ve babam işten çıkarıldı. 3 kardeşiz ve üçümüz de okuyoruz. Ailem para yetiştirmekte  zorlanıyor. Kış döneminde çiftçilik de yapamadığımız  için zor durumdayım, sizlerden yardım bekliyorum.

Burs istiyorum-Gıda Mühendisi

Yazının Devamını Oku

Yetiş Ayşe

Sevgili dostlar Yetiş Ayşe için gösterdiğiniz ilgiye çok teşekkür ederiz. Bize gelen her talep çok değerli. Gönül ister ki herkese yardımcı olabilelim…

Sizler sayesinde elimizden geldiğinde herkesi mutlu etmeye çalışıyoruz. “Benim göndereceğim 50 liradan ne olur” demeyin lütfen, damlaya damlaya göl olur derler ve oldu da! Yılbaşından bugüne kadar bakın o küçük yardımlarla neler yaptık!  55 öğrencimize burs sağladık, çocukları için gıda-kıyafet-bez-mama isteyen 46 anneye ulaştık. Çok önemli sağlık problemleri için ameliyat olması gereken çocuklarımızı sağlığına kavuşturduk. Bunları hep sizlerin katkılarıyla yaptık. Ve bu hafta da yine bir sağlık sorunu için sizlerden destek bekliyoruz. Hepinize sonsuz teşekkürler, sağ olun var olun dostlar…

Tedavi olmak istiyorum Ayşe Hanım benim sizden bir ricam var. 2 tane bel fıtığım patladı, sağ ayağımda his ve güç kaybı, uyuşma oldu. Yürümekte zorlanıyorum, tedavi olamadım. Yataktan kalkamıyorum. Maddi imkânım yok. Kök hücre tedavisi olmam lazım acilen ve yoksa  felç riskim var. Ne olur bana yardımcı olun. Mutlaka yüreği güzel bir insan bana el uzatır diye düşünüyorum. Çok ağrıyor sağ bacağım, dayanamıyorum Ayşe Hanım, benim yazımı yayınlasanız çok sevinirim çok çaresizim. 

BURS TALEPLERİ

Lütfen burs isteyen öğrencilerimize gereken ilgiyi gösterelim dostlar!

Kardeşimin servis ücreti için yardım Ayşe hanim merhaba, bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine yazıyorum. Çünkü çok çaresiz olduğumu gördü bir yol araştırdı ve sizi buldu Allah razı olsun ondan da sizden de.19 yaşındayım. 4 kişilik bir aileyiz, bilinçsiz değiliz, hiçbir şey yapmadan bize yardım gelsin diye beklemiyoruz elbette. Eğitime önem veriyoruz kardeşim okuyor, ben sınavlara hazırlanıyorum, annem kurslara gidiyor bir şeyler öğrenmek meslek edinmek için. Babam da aslında çalışıyordu ve güzel geçiniyorduk. Ama çalıştığı şirket battı ve babamın da üstüne pek çok borç bırakıp kaçtılar. Şimdilik yeni bir iş bulmaya çalışıyor. Bizim için en önemlisi kardeşimin okuluna devam edebilmesi. Babamın üzerine kalan borçlardan ve ev kirası ve diğer faturalardan dolayı sömestr tatilinden önceki 2 aylık servis ücretini ödeyemedik. Yeni dönem başlarken ödeyemezsek yeni ayın ücretini de veremezsek okula gidemeyecek. Otobüsle gidilebilecek uzaklıkta değil ve maalesef, otobüs ücretini bile verecek durumda değiliz. Gerisi hallolur ama sadece bu konuda utanarak yardım istiyorum. Sevgiler gönderiyorum.

Dershaneye gitmek için yardım istiyorum

Merhaba Ayşe Abla benim hayallerime de umut olursanız çok sevinirim. Liseden sonra bir kaç yıl ailevi sağlık durumlardan sınavlara hazırlanamadım. Geçen yılın yaz aylarından bu yana kuaförde çalışıyorum, dershaneye gitmek için para biriktirmeye çabalıyorum. Ailemin ödeyecek durumu yok. Bu dönem sonundan itibaren dershaneye gidip sınavlara hazırlanmam gerekiyor. Damlaya damlaya bir şeyler yapmaya çabalıyorum. Hayallerim için destek istiyorum. Büyük yardımlara gözüm yok sadece sınavlara hazırlanabilmek istiyorum. Sevgiler.

Burs istiyorum-Gıda Mühendisi

Yazının Devamını Oku

Sen ne zaman bu kadar büyüdün ya!

 Geçenlerde Begüşüm’le yan yana oturuyoruz.Begüş yani Begüm benim 24 yaşındaki kızım.

Bir an telefonu çalıyor ve konuşuyor, “Kim?” diyorum.
En yakın arkadaşlarından birinin adını söylüyor.
Arkadaşı daha yeni evlendi.
Ve devam ediyor konuşmaya...
“Hah şekerim yok hamile değilsindir, miden başka şeyden bulanıyordur!”
Bu konuşma bende bomba etkisi yaratıyor!
Ağzımı kapalı tutmak için mutfağa gidiyorum, yoksa konuşacağım!

Yazının Devamını Oku

Yetiş Ayşe

Sevgili dostlar geçen hafta Yetiş Ayşe için gösterdiğiniz ilgiye çok teşekkür ederiz.

Bir anneyi ve kızını sevindiren Ayşen Hanım harikasınız…

Bir öğrencimize el uzatan Elif Ece Hanım süpersiniz…

Başka bir annemizi ve çocuklarını sevindiren Ebru Hanım ne tatlısınız… Yaptığınız yardımları Allah kabul etsin, rahmetli babanızın mekânı cennet olsun…
İki güzel yavrumuzu ve annesini sevindiren Semra Hanım sağ olun var olun…

Sevgili dostlar sizlerden ricam bu hafta özellikle burs isteyen öğrencilerimize destek olmanız. Bir çok talep haftalardır yayınlanıyor ancak maalesef henüz bu çocuklarımıza yardım ulaşmadı. “Benim göndereceğim 50 liradan ne olur” demeyin lütfen, damlaya damlaya göl olur derler. Bütçeniz doğrultusunda bu çocuklarımıza yardım ederseniz çok mutlu oluruz.

Ayrıca “Diğer yardım talepleri” ve “Kıyafet talepleri” kısmında yayınlanan isteklere de dikkat etmenizi dilerim, belki evinizde kullanmadığınız fazladan bir eşya vardır ya da giymediğiniz kıyafetler. Bunları ihtiyaç sahiplerine ulaştırmanız ne büyük iyilik olur. Ya da gıda, mama, bez isteyen taleplere el uzatırsanız bir anneyi nasıl sevindireceğinizi düşünün…

Hepinize şimdiden sonsuz teşekkürler…

MomTalks…

Yazının Devamını Oku

Yetiş Ayşe

Sevgili dostlar Yetiş Ayşe için gösterdiğiniz ilgiye sonsuz teşekkürler. Her hafta olduğu gibi geçtiğimiz hafta da e-posta kutumuz yardım talepleriyle doldu taştı.

Bu yoğun ilgi Yetiş Ayşe’nin çok kişi tarafından okunuyor olduğunu gösteriyor. Bu da bizi hem mutlu ediyor hem de bu kadar çok yardım talebi gelmesi, yardıma muhtaç bu kadar çok kişinin olduğu gerçeği karşısında üzülüyoruz.

Elimizden geldiğince her talebi karşılamaya çalışıyoruz.

Bu hafta çok yoğun talep geldiği için özellikle kıyafet, gıda ve diğer yardım taleplerine yer verdik.

Sizlerden ricam lütfen her talebi okuyup, bütçeniz doğrultusunda gıda taleplerine yardımcı olmanız.

Evinizde dolabınızda giymediğiniz kıyafetleriniz mutlaka vardır, bunları ihtiyaç sahipleriyle paylaşmanızı isterim.

Tüm talepler için adresimiz aaral@hurriyet.com.tr

Tek gözü görmeyen kediciğe Ankara’da yuva arıyoruz

Yazının Devamını Oku

Yetiş Ayşe

Sevgili dostlar her hafta bizim yanımızda olduğunuz ve Yetiş Ayşe’den desteklerinizi esirgemediğiniz için çok teşekkür ederiz.

Bu hafta burs isteyen öğrencilerimize dikkatinizi çekmek istiyorum. Henüz yardım gelmediği için taleplerini tekrar yayınladıklarımız var. Sizden ricam lütfen bütçeniz doğrultusunda bu öğrencilerimize yardımcı olun. “Benim göndereceğim 50-100 liradan ne olur” demeyin, inanın öyle çok ihtiyaçları var ki o paralara…

Bu hafta da bizlerden yardım bekleyenlere duyarsız kalmayacağınızdan eminim dostlar. Tüm talepleri aaral@hurriyet.com.tr adresimize bekliyoruz…

BURS İSTEYENLER

Burs istiyorum- üniversiteli
Üniversite 1.sınıf öğrencisiyim. Annem ve babam 5 sene önce boşandılar annemle beraber kalıyorum. Ailemden aldığım parayı ailemin yüzüme vurmasından şikâyetçiyim. Babam evlendi ve onun da çok giderleri var birden fazla aileye bakıyor ve ona artık yük olmak istemiyorum. Bu bursa çok ihtiyacım var eğer geri ödemesi olursa öğrencilik hayatımdan sonra fazlasıyla ödeyebilirim. Bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Servis ücretim için yardım

Ben lise 3 öğrencisiyim. Okula servisle gidip geliyorum ve servis ücretim 300 lira oldu. Evimiz kira. Babam inşaat işçisi, 58 yaşında olduğundan çalışırken zorlanıyor. Sizden okulum için yardım bekliyorum.

Burs istiyorum- Türk Dili ve Edebiyatı

Yazının Devamını Oku

Yetiş Ayşe

Geçen hafta bir annenin yüzünü güldüren Nergis Hanım’a çok teşekkür ederiz…Bir başka aileye yardımcı olan Selen Hanım iyi ki varsınız…Üç öğrencimize bur sağlayan ve ayrıca da iki ailemize yardım eden Mine Hanım harikasınız…

Bir okulumuza yardım eden Pelin Hanım çok çok teşekkürler…Ayrıca her ay öğrencilerimize düzenli burs desteğinde bulunan ve bunun bilgisini bizimle paylaşan Korhan Bey’e, Zerrin Hanım’a, Alpay Bey’e sonsuz teşekkürler.Yetiş Ayşe sizlerin sayesinde günden güne daha da çok güçleniyor dostlar. Hepinize sonsuz teşekkürler…Bu hafta da bizlerden yardım bekleyenlere duyarsız kalmayacağınızdan eminim dostlar. Tüm talepleri aaral@hurriyet.com.tr adresimize bekliyoruz…

Hayvanlar için…Sevgili dostlar Gamze ve Felix Bildiriyor… Bu haftaki bölümde size Gamze’nin bildirdiği bir yardım ihtiyacını paylaşmak istiyoruz.İrtibat için aaral@hurriyet.com.tr ve  aralgamze@yahoo.com adreslerine ulaşabilirsiniz.

YUVA ARIYOR!!!

Şu hayatta tüm devrelerimi yakan bir şey varsa o da; kendinden ve hayattan vazgeçecek kadar kötülük görmüş masum bir canlının gözleri. Karşıma çıktığında ayakta duracak hali yoktu ve sığınabileceği en kötü yere yığılmıştı. O Kopay cinsi bir güzellik. Ama onu alan sadece ırkını sevmiş, kendisini değil. Kullanmış, doğurtmuş, işi bitince de doğru sokağa, sokaktan belediyenin eline. Enfeksiyon tavan yapmış durumda, vücudundan iltihap akıyor ve sistit. Şu an klinikte, önce bedenindeki yaraları sarıyoruz. Ruhundaki yaralar için ve gözlerinin içinin tekrar gülebilmesi için klinik çıkışı çok acil geçici/kalıcı yuvaya ihtiyacı var.

DİĞER YARDIM TALEPLERİ

36-38 beden kıyafet vermek istiyorum

Yazının Devamını Oku

Yetiş Ayşe

Sevgili Yetiş Ayşe dostları hepinize kucak dolusu teşekkürler… Bu hafta yine harikalar yarattınız…

Yurt dışından bize ulaşıp iki ailemizin yüzünü güldüren Müge Hanım çok teşekkürler…

Bir öğrencimizin eğitimine katkıda bulunan Seza Bey’e teşekkürler…

Bir anneyi sevindiren Özlem Hanım harikasınız…

Geçmiş haftalardaki Yetiş Ayşe yazılarını okuyup daha fazla kişiye yardım etmeye çalışan Sema Hanım ne güzel yüreğiniz var sizin…

Arkadaşlarıyla birlikte yardım ekibi oluşturan ve üç aileyi sevindiren Nilüfer Hanım süpersiniz…

Bir annemizi sevindiren Aysel Hanım sağ olun var olun…

Ve yıllardır birlikte çalıştığımız, ülkemizin dört bir yanındaki okullara yardım eden Anıl öğretmene de kocaman teşekkürlerimizi gönderiyoruz….

Bu hafta da bizlerden yardım bekleyenlere duyarsız kalmayacağınızdan eminim dostlar. Tüm talepleri aaral@hurriyet.com.tr adresimize bekliyoruz…

Yazının Devamını Oku

Yetiş Ayşe

Sevgili dostlar geçen hafta yayınlanan Yetiş Ayşe çok büyük ilgi gördü, bunun için hepinize ayrı ayrı teşekkür ederiz.

Bir annenin çığlığına sessiz kalamayan Ebru Hanım harikasınız… Gıda desteğinde bulunan Gökçe Hanım çok teşekkürler… Hızır gibi yetişen Serap Hanım iyi ki varsınız… Yetiş Ayşe’ye her zaman yardımcı olan Korhan Bey’e sonsuz teşekkürler… Pınar Hanım çok teşekkürler… İki ailemizin yardımına koşan Özlem Hanım süpersiniz… Yardım ekibiyle birlikte bu sefer de Yetiş Ayşe’ye koşan Şeyda Hanım harikasınız… Yine seve seve yardıma koşan Ozan Bey ne zarifsiniz… Gıda taleplerine duyarsız kalamayan Özdem Hanım’a çok teşekkür ederiz…

Bütçeniz doğrultusunda bir öğrenciye burs verebilir ya da bir aileye gıda yardımı yaparak yardımcı olabilirsiniz. Tüm talepler için aaral@hurriyet.com.tr adresimiz.

Bu haftaya gelen acil bir yardım isteği ile başlıyoruz. Ameliyat olacak kızımız için yardımcı olmak isteyen tüm dostları, doktorlarımızı ve hastaneleri göreve çağırıyoruz. 

KARACİĞER AMELİYATI OLACAK KIZIMIZA ÇOK ACİL YARDIM

Ayşe Hanım merhaba, ben Gıda Yüksek Mühendisi Gözde. Sizi ve birlikte çalıştığınız kişileri çok acil olan bir konu ile ilgili rahatsız ediyorum, daha önce hiç böyle bir yardım talebinde bulunmadım, nasıl yönlenebileceğimi de bilememekteyim açıkçası, öncelikle umarım kusuruma bakmazsınız. Ailemin ve benim çok yakinen tanığı, geçimini tarım işleri ile uğraşarak sağlamaya çalışan bir aile dostumuzun 23 yaşındaki üniversite mezunu kızı küçüklüğünden gelen bir karaciğer sorunu ile yaşamakta, bu sorun kızımızın yaşı ilerledikçe çok daha tehlikeli bir hal almıştır.

Kızımızın bu sorununu çözmek için hastane hastane dolaşılmış, en sonunda birçok doktor tarafından gerçekleşmesi gereken ameliyatı Türkiye'de sadece 3-4 kişinin yapabileceği belirtilmiştir. Bu kişilerden (diğerleri zaten yurt dışında yaşamaktadır), A… Hastanesi Öğretim üyesi Prof Dr. ile anlaşılmış, kendisi …. Üniversitesi Hastanesinde 70.000 TL karşılığında ameliyat edebileceğini belirtmiştir.

Aile kendi imkânları ile ücretin ancak 20.000’lik kısmını toparlayabilmiş, diğer geri kalan ücreti ise maalesef ve maalesef hala muallâkta kalmıştır. Aile parayı henüz toparlayamadığı için, kızımız maalesef hastaneye yatamayarak ameliyat olamamaktadır. Kızımızın sağlığı maalesef kötüye gitmekte olup, maalesef zaman aleyhimize işlemektedir. Kızımıza yardım etmek isteyenlere tüm bilgileri ve raporları sunabiliriz. Şimdiden yardımlarınız için çok ama çok teşekkür ederim.

HAYVANLAR İÇİN…

Yazının Devamını Oku
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yazarın Tüm Yazıları