"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Yeter! Söz milletin

Yalçın BAYER

Boğaz’daki 'Beyaz Saray' yükseliyor!

Son günlerde Demirbank'ın sahibi Halit Cıngıllıoğlu'na Cumhurbaşkanı tarafından devlet madalyası verileceği açıklanmış bulunuyor.

Her ne kadar kendisini şahsen tanımasam da, Büyükdere'de yaşayan birisi olarak yakından gözlediğim girişim ve başarıları bende Halit Cıngıllıoğlu'nun 'Türkiye'nin gurur duyduğu' kişilerden biri olduğu izlenimini uyandırmıştır. Dolayısıyla bu madalya son derece yerinde, ama yetersizdir.

Sayın Cıngıllıoğlu birkaç yıl önce Fıstıksuyu korusundan -daha doğrusu korunun geriye kalan bölümünden- 7 dönümlük bir arazi satın almış ve yerel seçimlerin hemen öncesinde burada üç katlı bir bina yaptırmaya başlamış, arazinin bir bölümünü de üç metreye varan duvarlarla çevirmiştir. Daha önce bu arsa üstünde hiçbir yapı bulunmadığı için imar planlarına göre 'sıfırdan kaçak' diye adlandırılan bu bina ve Boğaz'da zaten bu yükseklikte yapılması yasak olan duvarlar, mahallemizden bazı münafıkların şikayeti üzerine 2-3 kez Boğaziçi İmar Müdürlüğü tarafından yakılmıştır.

Bunun üzerine inşaatlara bir yılı aşkın süre ara verilmiştir. Ama sonra sorunların halledildiği, ülkemizin gelişmesine ayakbağı olan köhnemiş yasa ve kuralların aşıldığı anlaşılmaktadır. İlk yapılan bina, iki yana kanatlar ilave edilerek genişletilmiş, yıkılan duvarlar onarılmış, arazinin geri kalan bölümüne de duvar çekilmeye başlanmıştır. Bu duvarların derin temelleri kazılırken korunun yaşlı ve işe yaramaz ağaçlardan bazıları devrilerek temizlenmiştir, bazıları da duvarı engelleyen büyük dalları kesilerek budanmışlardır. (Tabii, bunlar arazinin dışındaki olaylardır. İçerde sağlanan gelişmeleri görmek mümkün değildir.)

Mahalle halkı yeniden durumu Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na ve Boğaziçi İmar Müdürlüğü'ne yazılı ve sözlü olarak şikayet etmişlerdir. Boğaziçi İmar Müdürü Mevlut Bey'le artık telefon bağlantısı kurulması güçleşmiş ama bir seferinde yardımcısı Refet Bey'e ulaşılmıştır. Refet Bey'in şikayetlere yanıtı, 'Ne olacak, o bölgenin tümü kaçak yapı, adam bir ev yapsa ne olur yani' olmuş, ayrıca vatandaşların kendisini telefonla rahatsız etmelerinden hoşnut olmadığını da belirtmiştir. Doğru söze ne denir. Refet Bey herhalde eğer varlıklı bir kişi bütün araziyi kapatmasa, orada küçük küçük gecekondular yapılacağından korkmuştur. Üstelik, bu gibi küçük meselelerle kendisini asıl işinden alıkoyanları ne kadar kızsa haklıdır.

İstanbul sosyetesinin uğrak yerlerinden biri olacağından şüphe etmediğimiz hatta belki Cumhurbaşkanımızı bile ağırlayacak olan bina, bugün bir sanat abidesi olarak yükselmektedir. Her ne kadar mimaride biraz Batı etkisi görülmekte, ev küçük bir Beyaz Saray'ı andırmaktaysa da, yapının tümüyle yerli kaynaklarla yapıldığına kuşku yoktur ve sanıyorum ilerde mimarlık ve dekorasyon dergilerinde sık sık baş köşeyi alacaktır.

Zülal KILIÇ / BÜYÜKDERE

Ve Tulgar gitti!

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Başkanı Derviş Günday, ‘‘Derviş Günday'a zor sorular’’ (29.9.1997) başlıklı yazıyı yanıtlıyor: ‘‘Antalya Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği eski Başkanı Nevzat Tulgar'ın, ilgili yazınızda değinilen ve Yargıtay 8. Ceza Dairesi nezdinde, uyarılarınız üzerine tarafımızdan yapılan temaslarla da, gerçekliği doğrulanan, ‘6 aydan daha uzun süreli mahkumiyet kararları' nedeniyle, konfederasyon yönetim kurulu üyeliğinin düşürülmesi amacıyla gerekli yasal işlemlere derhal başlanmıştır. Ancak, bu konudaki işlemler sonuçlandırılma aşamasındayken, adı geçen, bugünkü tarih itibariyle Konfederasyonumuza gönderdiği bir dilekçe ile yönetim kurulunda istifa ettiğini bildirmiştir. Uyarılarınız için içten teşekkürlerini sunarım.‘‘

Antalya'da esnaf kesimini sindiren hükümlü Tolgar için doğru olanı uzun aylardan sonra da olsa Derviş Günday yerine getirmiştir.

Mesaj panosu

GSM'lerde indirim yok

‘Cep Telefonlarında indirimli tarife yok’’ (13.9.1997) başlıklı yazıya Ulaştırma Bakanı Sayın Necdet Menzir'den şu açıklama gelmiştir;

‘‘Yazınızda belirtildiği gibi, GSM telefonlarında herhangi bir indirim sözkonusu değildir. Türk Telekom'ca sadece normal telefonların (PSTN) yurtiçi konuşma ücretlerinde akşam saat 18.00 ile 08.00'e kadar olan sürede ve resmi tatil günlerinde yüzde 40 oranında indirim uygulanmaktadır.

Yurtiçinde; GSM abonelerinin GSM abonelerini, PSTN (sabit telefon) abonelerini ve PSTN abonelerininde GSM abonelerini aramaları 6 saniyede 1 kontür atışı ile ücretlendirilmektedir. Buna göre 1 dakikalık görüşme ücreti 67 bin TL’dır.’’

Şişli Belediye Başkanlığı DSP Grup Başkan Vekili M. Yüksel Kasımoğlu'nun açıklaması: DSP'li Belediye Meclis üyelerini töhmet altında bırakan O.A. imzalı yazı hiçbir gerçeği ifade etmemektedir. Şöyleki; arşivlerinizde de görüleceği gibi DSP'li meclis üyeleri kendilerine olumsuz gelen her konuyu dile getirmiş, mecliste, ve yargıda savunmalarını yapmışlardır. Buna rağmen yine de bilgimiz dışında olan birtakım konular varsa, sayın okuyucularınız belgeleriyle bize başvurabilirler.’’

GÜNÜN SÖZÜ

‘‘Ben Türkiye'yi Susurluk Tatil Köyü gibi görüyorum.’’

(Ömer Lütfü Topal'ın avukatı Ekrem Marakoğlu)

X