"Nilüfer Pazvantoğlu" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Nilüfer Pazvantoğlu" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Nilüfer Pazvantoğlu

Yeşil lüks

Doğal kozmetik yükselişte. Şimdi ünlü kozmetik markaları da ekolojik kurallara uygun ürünleriyle dikkat çekiyor. Birçok güzellik markası "bio" ürünleriyle iddialı. Cameron Diaz ve Julia Roberts gibi ünlü Hollywood yıldızları da bu ürünlerden kullanıyor.

Ünlü modacı Stella McCartney doğanın kucağında bir çiftlikte yaşıyor. Web sitesinde doğal yaşamla ilgili sayısız öneriler veriyor. Geçtiğimiz aylarda piyasaya sunduğu markası "Care" de doğanın kurallarına uygun ürünlerden oluşuyor. Giderek daha fazla insan ekolojik yaşamın kurallarına ayak uydurmaya başlıyor. Kozmetik de bu trendden uzak değil. Birçok güzellik markası "bio" ürünleriyle iddialı...

Besinlerden sonra kozmetik de ekolojik ürünlere ağırlık verir oldu. Artık birçok insan bu konuda eskiye oranla daha bilinçli hareket ediyor. Hedonistler doğanın ve atmosferin risk altına girmesinin ardından artık evlere ulaştı. Diş fırçalama sırasında musluğu kapatma ya da fazla ışıkların söndürülmesi gibi küçük adımlarla gündelik yaşama el attılar. Ekolojik yaşamın ilk kurallarından biri şüphesiz yaşam tarzını değiştirmek. Alışveriş alışkanlıkları da bunlardan biri. Peki tüm bunlar kitlelere nasıl yaygınlaştırılacak. Tabii ki, ünlü isimlerin önderliğinde... Cameron Diaz ve Julia Roberts gibi ünlü Hollywood yıldızları doğal kozmetik kullandıklarını açıkladılar.

DOĞALLIK NE KADAR DOĞAL

Doğal kozmetik, yazılıp çizilenler kadar doğal mı peki? Problem, "biyolojik", "doğal" ve "organik" tanımlarının pek iyi korunamamasında. Bazı ürünlerde çok az miktarda bitkisel içerik kullanılıyor. Ama buna karşın yüksek oranda sentetik madde kullanılıyor. Ve yine de doğal kozmetik olarak satışa sunulabiliyor. Oysa içeriklerin yüzde 95 oranında doğal yani bitkisel ve mineral katkılı olması şart. Bitkiler, kontrolleri gerçekleştirilmiş biyolojik yapıya sahip olmalı. Üretim sırasında yabancı maddeler kullanılmamalı.

Erkeklerde Beatles modeli geri geliyor

Geçtiğimiz günlerde System Professional Just Men’in, The Ritz Carlton’da düzenlenen özel gecesinde bir şov gerçekleştiren Alman saç tasarımcısı Marcus Salm, 2008 trendlerini ve erkek saç bakımı uygulamalarındaki son yenilikleri anlattı.

2008 sezonunda erkek saçlarında sade ve klasik modeller ön planda. 60’lı ve 80’li yıllardan esinlenerek hazırlanan modeller göze çarpıyor. Saç boyları ise çeşitlilik gösteriyor. Sezonun en dikkat çekici tarzı ise efsanevi Beatles grubu üyelerinin saç modelleri. Kontürleri net çalışılmış kesimler dikkat çekici. Kıyafetlerdeki düz ve sade kesimler ve kumaşların kalitesi saçlara da yansıyor. Önceki sezonlardaki saç kesimleri daha dağınık iken şimdi daha kısa ve net çizgiler görülüyor. Özellikle alt bölümlerde temiz ve net kesimler var.

Ev işi yaparak zayıflayın

Diyet yapmadan, sadece sağlıklı beslenerek, basit bir ev işi programıyla zayıflamaya ne dersiniz? Anne-Marie Millard’ın yeni kitabı yarım saatte 90 ila 200 kalori harcayabileceğiniz egzersizlerle dolu.

Spor yapmak için vaktiniz mi yok? Evdeki koşu bandınızı elbise askılığı olarak mı kullanıyorsunuz? Ev işlerini yardımcınız mı yapıyor? Diyet yapmadan, sadece sağlıklı beslenerek, basit bir ev işi programıyla zayıflamaya ne dersiniz? Anne-Marie Millard’ın yeni kitabı işte tüm bu sorulara cevap niteliğinde...

Geçen sezon aldığınız kıyafetlerinizin içine artık giremediğinizi fark ettiğiniz an, birşeylerin yanlış gittiğini de anladınız. Üstelik bacaklarınızdaki selülitlerin her geçen gün daha da belirgin hal alması da hayra alamet değil. Artık haftada bir kez bile olsa, elektrik süpürgenizi elinize alarak, temizliğe gelen yardımcınızın gözünden kaçan tozlardan kurtulmayı, mutfak dolaplarınızı düzenlemeyi, viledayla evinizde adeta buz pateni yapmayı keyifli egzersizlere dönüştürme zamanı. Selülitlerinizden kurtulmak ise dişinizi fırçalarken, kettle’da su kaynatırken, ütü yaparken geçirdiğiniz bekleme süreleri kadar kısa.

Kitap, yarım saatte 90 ila 200 kalori harcayabileceğiniz egzersizlerle dolu. Üstelik hepsi rengarenk çizimler ve detaylı açıklamalarıyla...

Kirli cilde peeling uygulamak doğru değil

Yağlı ve siyah noktalı cilt tipine sahip olanlar peeling’den uzak durmalı. Çünkü cilt, peeling uygulamasıyla daha stresli hale gelebiliyor.

Siyah noktalı ve dengesini yitirmiş sorunlu bir cilt genel olarak dış etkenlere açıktır. Tam da bu hali onun daha da kirlenmesine yol açabiliyor. Bu tip bir cilde sahipseniz öncelikle alkol içerikli temizleyici ürünlerden ve peeling’lerden uzak durmalısınız. Çünkü cilt zaten dış etkenlerin olumsuz şartlarıyla savaş halinde. Peeling uygulaması ise bu savaşı onun için daha zorlu hale getirecektir. Cilt savunmasını zayıflatır. Peeling ürününün içindeki maddeler de temiz olmayan ciltlerde "kartopu" etkisi yarattığı için cildi enfeksiyonlara açık hale getirir. Bu arada gözeneklerin tıkanmasına sebep olabilecek yağlı kremlerden ve pigment içeren bakım ve kozmetik ürünlerinden de uzak durmak gerekir.

Kapatıcı ürünler ve fondötenler kötü bir cilt yapısı sözkonusuysa yardımını alabileceğimiz ürünlerin başında geliyor. Ama bunların sadece kısa süreli çözümler olduğunu belirtmekte fayda var. Çünkü gözenekler kirleniyor ve daha fazla siyah nokta oluşuyor. Bu yüzden bir dermatolog öncelikle çözüm bulabileceğiniz kişi olmalı. Onun önerileri doğrultusunda da cilt tipinize göre kullanacağınız ürünleri daha sonra belirleyebilirsiniz.
X