Kedinin yuttuğu 1.5 metrelik kurdele endoskopiyle çıkarıldı

Güncelleme Tarihi:

Kedinin yuttuğu 1.5 metrelik kurdele endoskopiyle çıkarıldı
Oluşturulma Tarihi: Haziran 17, 2023 13:44

Kedinin yuttuğu 1.5 metrelik kurdele endoskopiyle çıkarıldı

Haberin Devamı

Aytaç ÖZTÜRK/EREĞLİ(Zonguldak), (DHA) - ZONGULDAK’ın Ereğli ilçesinde kedinin yuttuğu 1.5 metre uzunluğundaki kurdele endoskopi yöntemiyle çıkarıldı. Sağlığına kavuşan kedi sahibine teslim edildi.

Evinde beslediği 10 aylık British cinsi ‘Mırmır’ isimli kedisinin kurdele yuttuğunu fark eden Haza Kaya, kedisini özel bir veterinere götürdü. Çekilen röntgende kedinin 1.5 metre uzunluğundaki kurdeleyi yuttuğu tespit edildi. Kedinin midesindeki kurdele, veteriner hekim Önder Alkan tarafından endoskopi yöntemiyle çıkarıldı. Sağlığına kavuşan minik kedi sahibine teslim edildi.

Bazı kedilerde yabancı madde yeme alışkanlığının olduğunu belirten Önder Alkan, “Genelde vitamin eksikliği nedeni ile olabiliyor. Kedinin sahibi kurdele yediğini görmüş. Hatta ağzında bir parçasını görerek telaşlanmış. Bir anestezi altında endoskopi ile çıkardık. Hayvanın karnını açmadan girmeden endoskopi ile çıkardık. Kedi gayet sağlıklı. Hayatını normal devam ettiriyor. 1.5 metrelik bir kurdele yutmuş. Alınmasıydı ne olurdu? Bağırsaklara geçer bağırsakları tıkar. Daha sonra hayvanın ölümüne neden olur. Ölümcül bir hastalık aslında. Endoskopi ile rahat ve profesyonel bir tedavisi var. Acı çekmeden sıkıntı çekmeden sağlığına kavuştu” dedi.(DHA)

FOTOĞRAFLI

 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!