YOZGAT HABERLERİ

Tek hastaya aynı anda 2 cerrahlı Kalp ve Akciğer ameliyatı

DHA
08.09.2017 - 10:45 |Son Güncelleme :
DHA

YOZGAT, (DHA)- BOZOK Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde akciğerinde tümör tespit edilen hasta ameliyat için hazırlanırken, kalp damarında da tıkanıklık tespit edilince, her iki ameliyat tek seferde gerçekleştirildi. 66 yaşındaki hasta yaklaşık 5 saat süren bir operasyon sonucunda hem kalp, hem de akciğer ameliyatı oldu.
Bozok Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahi Polikliniği'ne bir süre önce öksürük-kanlı balgam çıkarma şikayeti ile başvuran hastanın tetkiklerinde sağ akciğerinin üst kısmında yaklaşık 5 santim büyüklüğünde kitle belirlendi. Yapılan tetkikler neticesinde hastalığın akciğerle sınırlı olduğu, başka yere sıçramadan ameliyat edilmesine karar verildi. Ameliyat hazırlığı aşamasında kalp muayenesi yapılan Hasan Demirtaş'ın bir kalp damarında darlık tespit edildi. Yapılacak bir akciğer ameliyatının risk taşıyacağı, ertelenmesi halinde ise tümörün ilerleyeceği riskinden dolayı Göğüs Cerrahisi ve Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı ekipleri uzman kadrosu, iki ameliyatın da aynı anda yapılmasına karar verdi. Hasta ve yakınlarının onayı alınmasının ardından ameliyata alınan hastanın göğüs ön duvarından yapılan tek kesiden  girilerek hem akciğerindeki tümörlü alan çıkarıldı hem de kalbi durdurmadan yapılan koroner bypass tekniği ile tıkalı olan kalp damarına müdahale edildi.
'AZ RASTLANAN BİR DURUM'
Yaklaşık 5 saat süren başarılı ameliyatı gerçekleştiren ekip üyelerinden Tıp Fakültesi Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ferit Çiçekcioğlu, 20 yılı aşkın süregelen meslek hayatında bu tarz hem akciğer hem de kalp ameliyatının aynı anda yapıldığına çok az şahit olduğunu söyledi. İki ameliyatın da risk taşıyan ameliyatlardan olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Çiçekçioğlu, “Bu tür riskli ameliyatlar bugüne kadar Türkiye'de parmakla gösterilebilecek kadar az sayıda merkezde yapılıyordu. Hastamızın göğsünün ön yüzünden yapılan kesi ile öncelikli olarak Göğüs Cerrahi arkadaşımız Yrd. Doç. Dr. Bayram Metin tarafından sağ akciğerindeki kitlenin bulunduğu akciğerin üçte birlik kısmı tümörle birlikte tamamen çıkarıldı. Daha sonra pompaya girilmeden atan kalpte koroner bypass tekniği ile kalp ameliyatı gerçekleştirildi" dedi.
FOTOĞRAFLI
 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Yozgat haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Yozgat haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Tek hastaya aynı anda 2 cerrahlı Kalp ve Akciğer ameliyatı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

YOZGAT NAMAZ VAKİTLERİ

28 Ekim 2021, Perşembe
 • İmsak
  05:33
 • Güneş
  06:57
 • Öğle
  12:30
 • İkindi
  15:25
 • Akşam
  17:53
 • Yatsı
  19:11
Sayfa Başı