YALOVA HABERLERİMERKEZ HABERLERİ

Yalova İMES’in temeli Haziran ayında atılacak

DHA
11.08.2020 - 10:31 |Son Güncelleme :
DHA

Yalova İMES’in temeli Haziran ayında atılacak

Cem Mete OKUR/YALOVA,(DHA) – YALOVA İMES OSB Yönetim Kurulu Başkanı Direnç Özdemir, çalışmaları devam eden organize sanayi bölgesinde ilk etabın toplu temel atma törenini 2021 yılı Haziran ayında gerçekleştireceklerini söyledi.

Yalova İMES OSB (İmes Makine İhtisas Organize Sanayi Bölgesi) Yönetim Kurulu Başkanı Direnç Özdemir, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı onayı ile 7 Haziran 2017 tarihinde 331 sicil numarasını alarak tüzel kişilik kazanan Yalova Makine İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde ilk etabın toplu temel atma törenini 2021 Haziran ayında gerçekleştireceklerini söyledi.

“Yerli, yenilikçi, yeşil, yeni nesil OSB” sloganıyla yola çıkan Yalova İMES’in Cumhuriyetin 100. yılı olan 2023’te devreye alınacağını kaydeden Direnç Özdemir, "Türkiye’nin en büyük sanayi ve ticaret  şehirleri İstanbul, Kocaeli ve Bursa’nın kesiştiği nokta olan Yalova ili Çiftlikköy ilçemizde İstanbul-İzmir Otoyolu ve Kılıç gişesine sınır lokasyonda Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı onayı ile 7 Haziran 2017 tarihinde 331 sicil numarasını alarak tüzel kişilik kazanan Yalova Makine İhtisas Organize Sanayi Bölgesi olarak bugün, 2017 yılında tescil aldığımız gün sanayicimize verdiğimiz sözlere uygun olarak, ilk etabın toplu temel atma törenini 2021 Haziran ayında atıyor olacağız” dedi.

Özdemir, “Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın koyduğu vizyondan aldığımız feyz ile Cumhuriyetimizin 100. yılı olan 2023’te devreye alınacak olan sanayi tesislerimiz, tamamlanacak olan kamu kurumları, idari yapılar, sosyal donatılar ve Yalova Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü gibi üst yapı projelerimizle 1. Etap alanımız için yaklaşık 10 bin kişinin istihdam edildiği yerli, yenilikçi, yeşil ve yeni nesil bir OSB’nin ilk örneğini ortaya koymuş olacağız. Yaklaşık 5 milyon metrekarelik alanda 300 sanayi kuruluşunun faaliyet göstereceği, Yalova Makine İhtisas OSB’de talep toplama sürecinin üçte ikilik kısmını tamamladık. Hali hazırda mevcutta 230 üyemiz var ve üçte iki dolulukla yola çıkan nadir OSB kuruluşlarından birisiyiz. 300 tesisin kurulum aşaması tamamlanıp maksimum doluluğa ulaştığında burada 20 bin kişilik istihdam öngörümüz var. 300 sanayi tesisinin işletimde olduğu tarihi 2027 olarak öngörüyoruz. 140 tesisin işletime geçme terminini ise Cumhuriyetimizin 100. yılı olan 2023 olarak belirledik. Bütün iş planımızı buna göre yapıyoruz" diye konuştu.

SAHA ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDİYOR

Koronavirüs pandemisi sebebiyle ara verdikleri saha çalışmalarının hızlanarak devam ettiğini ve zaman açığını kapatacaklarını söyleyen Özdemir, şunları kaydetti:

"Malumunuz koronavirüs sürecinde kurumsal olarak içe döndük ancak yine bu dönemde yatırım hususunda; plan, proje, fizibilite etüdleri gibi süreçlerimizin tamamını da sonuçlandırdık. Mayıs ayı itibarı ile ara verdiğimiz saha çalışmalarına da başlamış olduk. Şu anda eski tempomuzun üzerinde bir tempo ile saha çalışmalarımıza devam ediyoruz. Yaz döneminde koronavirüs sürecinde ara verilen saha çalışmalarımızın telafisini yaparak tam da söz verdiğimiz gibi 2021 Haziran ayında planladığımız fabrikaların toplu temel atma törenlerini gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Temel atacağımız yapıları sanayicilerimizin öncelikli ihtiyaçlarını da göz önünde bulundurarak en hızlı hizmeti sağlamak ve kaynak kullanımını efektif yapmak açısından ince eleyerek belirleyemeye çalıştık. İdari kampüs olarak adlandırdığımız alan içerisinde yönetim binamız, toplantı ve konferans salonu, yaklaşık 1500 kişiye hitap edecek camimiz, banka binaları, kafe ve restoran yapıları olacak. Kamu Kampüsümüz6de ise sanayicilerimizin belgelendirme, hibe ve teşvikler, personel temini, ilgili izin ve denetimler gibi ihtiyaç duyduğu hizmetler için Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Hizmet Birimi, Sanayi ve Ticaret Odası Temsilciliği, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) Yalova Temsilciliği, KOSGEB İl Müdürlüğü, TSE Yalova Temsilciliği, İŞKUR Temsilciliği, DEİK, Eximbank gibi kurumların ve değişkenlerin hepsini bir arada toplayacağız. Süreçle ilgili projelerimizi tamamladık ve ilgili bakanlıklarımızdan gerekli onaylar alındı. Üniversite Sanayi iş birliğini sağlamak ve bölgenin nitelikli aranan eleman ihtiyacına çözüm bulmak amacıyla ise Yalova Üniversitesinin Makine Mühendisliği bölümünü OSB’miz içerisinde inşa edeceğiz. Aynı zamanda bir Meslek edindirme, meslek geliştirme ve sürekli eğitim merkezi ve bir meslek lisesi de bölgeye taze kan sağlama adına inşa edilecek. Eko sistemimiz içerisinde sanayici, üniversite ve kamu yer aldığında önemli kazanımların ortaya çıkacağına ve oluşacak sinerji ile önemli bir ivme kazanacağımıza inanıyoruz. Biz bu iş birliğinin fiziki olarak vücut bulmuş halini devreye almaya çalışıyoruz. Yakalayacağımız bu sinerji bizi katma değerli ve milli üretim konusunda çok farklı bir boyuta taşıyacak. İlk inşa edeceğimiz yapılar içerisinde olası acil tıbbı ihtiyaçlara müdahale edecek bir tıp merkezi ve fabrikalarımızın hizmetinde olacak bir itfaiye binası da olacak. Kamu-Üniversite-Sanayi ekosistemini inşa ettiğimiz; üretim –bilim - teknoloji - ticaret fonksiyonlarının tamamını kapsayan bir yapıyı, bir OSB’den daha fazlasını oluşturuyoruz. 2019 yılında kamulaştırmalarını yapıp, 2020 yılı itibariyle altyapı inşaatlarına başlamış bir OSB olarak, önümüzdeki yıl , tüm bu sosyal donatılarımızın temellerini, 50’ye yakın fabrika temeli  ile birlikte atıyor olacağız. Mini bir sanayi şehrinin temellerini atacağız kısaca.”

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Merkez haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Merkez ilinden Yalova İMES’in temeli Haziran ayında atılacak hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 11 Ağustos 2020 tarihinde saat 10 31’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Yalova İMES’in temeli Haziran ayında atılacak haberi güncellenecektir.

YALOVA NAMAZ VAKİTLERİ

21 Nisan 2021, Çarşamba
 • İmsak
  04:35
 • Güneş
  06:09
 • Öğle
  13:07
 • İkindi
  16:52
 • Akşam
  19:55
 • Yatsı
  21:22
Sayfa Başı