YALOVA HABERLERİMERKEZ HABERLERİ

Güneyköy’de 'hachiya’ ve 'aronya' bitkisi ekilecek

DHA
05.06.2020 - 12:25 |Son Güncelleme :
DHA

Güneyköy’de 'hachiya’ ve 'aronya' bitkisi ekilecek

Cem Mete OKUR/YALOVA,(DHA)-YALOVA’da Güneyköy Muhtarı Hacı Murat Erhan, Yalova Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’ne ‘’hachiya’’ cinsi Trabzon Hurması ve aronya bitkisi ekerek, köye önemli bir gelir kapısı, hem de Türkiye’nin tarımsal kalkınma hamlesine katkı sunacak bir proje sundu.

Güneyköy Muhtarı Hacı Murat Erhan, Yalova Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’ne köydeki boş arazinin değerlendirilmesi ve köy halkı için yeni bir kazanç kapısı olması açısından bir proje sundu.  Muhtar Erhan konuyla ilgili, “Yalova Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’ne sunduğumuz proje ile köyümüz için önemli bir adım atıyoruz. Konu muhtarlığımız ve Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından ortak icra edilecek, örnek proje kapsamındadır. Uzun yıllardır boş ve bakımsız olarak kaderine terk edilen Sadrettin Özden Spor Tesisi’nin giriş bölgesindeki 8 dönümlük arazi ve futbol sahası olarak yapılan fakat kullanım dışı kalmış bölgeyi; ‘’hachiya’’ cinsi Trabzon Hurması ve aronya bitkisi ekerek, hem köyümüze önemli bir gelir kapısı hem de ülkemizin tarımsal kalkınma hamlesine katkı sunacağız. En önemlisi de arsalarını zaruretten veya keyfiyetten satmak isteyen köylülerimiz için tarıma yönelik bir teşvik kapısı olacak bu projeyi değerlendirme altına aldık. Özellikle aronya bitkisi sökümü kolay çalı tipi bir bitki olduğundan dolayı, tesisin ‘’futbol sahası’’ olarak yapılan bölümünü bu bitki ile değerlendirerek, ileride asli hüviyeti ile kullanıma açılma durumu oluşsa dahi, kolaylıkla sökümü sağlanıp eski durumuyla faaliyete geçebilecektir” dedi.

FOTOĞRAFLI
 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Merkez haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Merkez ilinden Güneyköy’de 'hachiya’ ve 'aronya' bitkisi ekilecek hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 05 Haziran 2020 tarihinde saat 12 25’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Güneyköy’de 'hachiya’ ve 'aronya' bitkisi ekilecek haberi güncellenecektir.

YALOVA NAMAZ VAKİTLERİ

05 Haziran 2020, Cuma
 • İmsak
  03:30
 • Güneş
  05:26
 • Öğle
  13:06
 • İkindi
  17:05
 • Akşam
  20:37
 • Yatsı
  22:24
Sayfa Başı