Van'da sahil yolundaki kaplumbağalar için harekete geçildi

Güncelleme Tarihi:

Vanda sahil yolundaki kaplumbağalar için harekete geçildi
Oluşturulma Tarihi: Haziran 05, 2024 15:38

Van'da sahil yolundaki kaplumbağalar için harekete geçildi

Haberin Devamı

Gülay KUYUCU/VAN,(DHA)- VAN Büyükşehir Belediyesi, geçtiğimiz yıl hizmete giren sahil yolunda yaşanan kaplumbağa ölümleri için harekete geçti. Aralarında bilim insanlarının da bulunduğu ekip yapılan ön inceleme sonrası detaylı bir rapor hazırlayıp eylem planı oluşturacak.

Van’ın merkez Edremit, İpekyolu ve Tuşba ilçe sahillerinde yaşayan kaplumbağaların üreme dönemine girmesiyle birlikte yüzlerce kaplumbağa uygun alanlara göç etmeye başladı. Yaşanan üreme döneminde birçok kaplumbağa yeni sazlık alanlara göç edip yuvalar kurarken, bazı kaplumbağalar ise geçen yıl hizmete açılan sahil yolunun karşısına geçmek isterken araç çarpmaları sonucu ölüyor. Yaşanan kaplumbağa ölümlerinin ardından Van Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Dairesi Başkanı Erdem Dara, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Atilla Durmuş ile başkanlığa bağlı mühendisler sahil yolunda incelemelerde bulundu.

Haberin Devamı

Yapılan ön incelemenin ardından bilgi veren Prof. Dr. Atilla Durmuş, "Sahil yolu var olan habitatı ikiye böldü. Habitat bölününce çok nadir de olsa bazı kaplumbağalar üremek için en uygun alanı seçiyorlar. Bu yüzden yolu geçiş olarak kullanıyorlar. Yolu kullanınca da maalesef böyle istemediğimiz sonuçlar ortaya çıkıyor. Ama dediğim gibi kaplumbağaların çoğu şu anda var olan menfezleri kullanmaktadır. Son olaylar münferit olarak gerçekleşmektedir. Fakat bizler tek bir ölümün dahi yaşanmaması için tüm önlemleri alacağız" dedi. Yapılan teknik analizlerin ardından konuyla ilgili detaylı bir rapor hazırlanıp bir eylem planı hazırlanacağı belirtildi. (DHA)

FOTOĞRAFLI

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!