Van'da Uluslararası İnci Kefali Göçü Kültür ve Sanat Festivali

Güncelleme Tarihi:

Vanda Uluslararası İnci Kefali Göçü Kültür ve Sanat Festivali
Oluşturulma Tarihi: Mayıs 31, 2024 12:22

Van'da Uluslararası İnci Kefali Göçü Kültür ve Sanat Festivali

Haberin Devamı

Gülay KUYUCU- Orhan AŞAN/VAN, (DHA)- DÜNYADA sadece Van Gölü'nde yaşayan, üreme döneminde suyun akışının tersine yüzerek tatlı sulara göç eden inci kefalinin tanıtılması amacıyla Erciş’te bu yıl 11’incisi düzenlenen Uluslararası İnci Kefali Göçü Kültür ve Sanat Festivali başlıyor.

Van Gölü'nün sodalı ve tuzlu suyunda yaşayan fakat üreme döneminde tatlı suya ihtiyaç duyan inci kefalleri her yıl 15 Nisan-15 Temmuz tarihleri arasında üreme göçüne çıkıyor. Bu tarihler arasında avlanma yasağı olan balıklar suyun akışının tersine yüzerek güzel görüntüler oluşturuyor. Binlerce kişiye ekmek kapısı olan inci kefali bu dönemde turizme de büyük katkı sunuyor. Çok sayıda kişi, bu göç yolcuğunu izlemek için bölgeye geliyor.

Balıkların bu zorlu yolculuğunun tanıtılması amacıyla göçün en iyi izlendiği noktalardan İnci Kefali Tabiat Parkı'nda, Erciş Kaymakamlığı’nca bu yıl 11'incisi düzenlenen ‘Uluslararası İnci Kefali Göçü Kültür ve Sanat Festivali’ başlıyor. 3 gün sürecek ve çeşitli etkinlerin yapılacağı festivalde yerel sanatçıların yanı sıra Selçuk Balcı, Ezginin Günlüğü, Pinhani ücretsiz konser verecek.

Haberin Devamı

Ankara'dan ailesiyle Van'a gezmeye gelen Vatan Tatar, "Van çok güzel bir yer. Bugün balıkların olduğu bölgeye geldik. Burayı herkesin görmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu doğal güzelliklerin görülmesi gerekiyor. Bu görüntüleri bir Norveç'te bir de burada görüyormuşuz. Bu da ayrı bir güzellik. Ben herkesin vakit ayırıp buraları görmeleri gerektiğini düşünüyorum" dedi.

İnci kefali göçünün izlenebildiği balık bendine gelen vatandaşlar bu muhteşem göçü izleyip o anları cep telefonları ile kaydetti. (DHA)

FOTOĞRAFLI

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!