TOKAT HABERLERİ

Tokat'ta Hocalı katliamı fotoğraflarla anlatıldı

DHA
26.02.2020 - 16:52 |Son Güncelleme :
DHA

Tokat'ta Hocalı katliamı fotoğraflarla anlatıldı

Fatih YILMAZ/TOKAT,(DHA) - AZERBAYCAN'DA 26 Şubat 1992'de 613 kişinin Ermenilerce öldürüldüğü Hocalı Katliamı'nda hayatını kaybedenler Türkiye Kamu Çalışanları Vakfı Şube Başkanlığı tarafından açılan fotoğraf sergisi ile anıldı.
Azerbaycan'da 26 Şubat 1992'de 613 kişinin Ermenilerce öldürüldüğü Hocalı Katliamı kurbanları (TÜRKAV) Tokat Şube Başkanlığınca Yer altı Çarşısı üzerinde açılan sergi ile anıldı. TÜRKAV Tokat Şube Başkanı Metin Tayarer, basın açıklamasında ile Hocalı Katliamı'nın gerçek bir soykırım olduğu vurgulayarak "Hocalı dinmeyen çığlık bitmeyen acı ve tükenmeyen bir sevdadır. Hocalının yaraları derindir, yamaçları serindir, yanakları engindir. Dağlık Karabağ'ın Hocalı Kasabası tam 28 yıldır Türklüğün vicdanında bir sızı, milli yüreklerde bir sancıdır.Hukuken Azerbaycan toprağı olan Dağlık Karabağ, 28 yıldır Ermeni işgalindedir. 1992'nin 25 Şubatını 26 Şubata bağlayan gecesi, Ermeni çeteleri ve 366. Rus Motorize Alayının Hocalı'da gerçekleştirdiği katliam geçtiğimiz yüzyılın en vahim olaylarındandır. Büyük şairimiz merhum Şehriyar, 'Kurt kurtla dolaşır, itler itle.' Derken haksız mıdır, yalan mıdır, asılsız mıdır? Elbette kurt kurtla, it itle gezip tozacak, emel ve hedef birlikteliği yapacaktır.Hocalı'da resmi verilere göre 106'sı kadın, 63'ü çocuk, 70'i yaşlı olmak üzere 613 soydaş şehit edilmiş, 76'sı çocuk 487 soydaş ağır yaralanmış 1275 soydaş da esir alınmıştır ve bunların 150'si de kayıptır. TÜRKAV Tokat Şubesi olarak azeri kardeşlerimizin bundan tam 28 yıl önce Hocalı'da karşı karşıya kaldığı vahşi saldırı ve katliamı her zaman kalbimizin derinliklerinde hissediyor, bu acıyı en içten duygularımızla paylaşıyoruz. Ermenistan birliktlerince gerçekleştirilen bu katliamı ve Azerbaycan topraklarında yıllardan beri devam eden işgali şiddetle kınıyoruz. Türk Milliyetçisi kamu çalışanları olarak hepimiz Hocalı'nın yasını tutuyoruz. Hepimizin kalbi Hocalı'da atıyor. Azerbaycanlı kardeşlerimize bu haklı davalarında dayanışma içerisinde olduğumuzu ifade etmek istiyoruz" dedi. 

FOTOĞRAFLI 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Tokat haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Tokat ilinden Tokat'ta Hocalı katliamı fotoğraflarla anlatıldı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 26 Şubat 2020 tarihinde saat 16 52’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Tokat'ta Hocalı katliamı fotoğraflarla anlatıldı haberi güncellenecektir.

TOKAT NAMAZ VAKİTLERİ

26 Mart 2020, Perşembe
 • İmsak
  04:55
 • Güneş
  06:20
 • Öğle
  12:44
 • İkindi
  16:14
 • Akşam
  18:59
 • Yatsı
  20:18
Sayfa Başı