TOKAT HABERLERİ

Tokat'ta canlı hayvan sevkiyatı kontrolü

DHA
23.01.2020 - 18:16 |Son Güncelleme :
DHA

Tokat'ta canlı hayvan sevkiyatı kontrolü

Halil İbrahim YEL/TOKAT, (DHA) - TOKAT İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri, 'Hayvan Hastalıkları ile Mücadele ve Hayvan Hareketleri'nin önlenmesi amacıyla il genelinde yol güzargahlarında denetim yaptı.  Yapılan denetimlerde hayvansal ürünlerin nakline aykırı hayvan taşıdığı tespit edilen 2 arca 8 bin 886 lira para cezası kesildi. 
Tokat İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve  İl jandarma Komutanlığı ekipleri hayvan hastalıkları ile mücadele kapsamında il genelinde 17 farklı noktada denetim yaptı. Denetimlerle ilgili bilgi veren Tokat İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Şahin, "Hayvan Hastalıkları İle Mücadele ve Kaçak hayvan Hareketlerinin önlenmesi amacıyla Kolluk Kuvvetleri ile işbirliği içerisinde 17 farklı noktada 28 personelimizin katılımı ile denetim  gerçekleştirilmiştir. Yapılan  denetimlerde 58 hayvan nakil aracı kontrol edilmiş olup, yurt içi canlı hayvan ve hayvansal ürünlerin nakline aykırı hayvan taşıdığı tespit edilen 2 araca 5996 Sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı Gıda ve Yem Kanunu kapsamında 8 bin 886 lira para cezası uygulanmıştır" dedi. 
Denetimlerin özellikle hayvan pazarlarının açık olduğu ve yol güzergahlarında ileriki günlerde de devam edeceğini belirten Şahin "Canlı hayvan alım satış ticareti ile uğraşan kişilerin veya kendi hayvanını bir yerden bir yere nakleden yetiştiricilerimizin, araçlarında taşıdıkları hayvanlar için il içinde büyükbaş hayvanlar için pasaport  küçükbaş hayvanlar için nakil belgesi, il dışı sevklerinde bu belgelerle birlikte veteriner sağlık raporu ve dezenfeksiyon belgesi bulundurmalarının kanuni zorunluluk. Bu belgeler olmadan yapılan nakillerde 5996 sayılı kanun gereği araç sahibine ve hayvan sahibine ayrı ayrı olmak üzere idari para cezası uygulanacak'' diye konuştu.

FOTOĞRALI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Tokat haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Tokat ilinden Tokat'ta canlı hayvan sevkiyatı kontrolü hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 23 Ocak 2020 tarihinde saat 18 16’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Tokat'ta canlı hayvan sevkiyatı kontrolü haberi güncellenecektir.

TOKAT NAMAZ VAKİTLERİ

27 Şubat 2020, Perşembe
 • İmsak
  05:41
 • Güneş
  07:05
 • Öğle
  12:52
 • İkindi
  15:57
 • Akşam
  18:29
 • Yatsı
  19:47
Sayfa Başı