TOKAT HABERLERİ

Başkan Çelik: Ciddi sıkıntılarla karşı karşıya gelebiliriz

DHA
23.09.2020 - 13:56 |Son Güncelleme :
DHA

Başkan Çelik: Ciddi sıkıntılarla karşı karşıya gelebiliriz

Halil İbrahim YEL/TOKAT, (DHA) - TOKAT Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Başkanı Ali Çelik, "Kredi çeken esnafın vadesi gelen borcunun nasıl üstesinden gelebileceğiyle ilgili somut çözümler ortaya konulmalıdır. Aksi takdirde önümüzdeki süreçte daha ciddi sıkıntılarla karşı karşıya gelebiliriz" dedi.
TTSO Başkanı Ali Çelik, kentte aktif olarak faaliyet gösteren yerel ve ulusal medya temsilcileri ile bir araya geldi. Pandemi döneminde esnafa verilen kredilere ilişkin açıklama yapan Başkan Çelik, pandemi sürecinde yardım alan ve vadesi ötelenen borçlu esnaflar kış aylarında ödeme yapmakta zorluk çekeceklerini söyledi.
Çelik, "Pandemiden olumsuz etkilenen özellikle sağlık, eğitim, ulaştırma, kafe, restoran gibi hizmet sektörlerinin desteklenmesini zorunlu kılınmıştı. Ancak nakdi yardımların pandemiden fazla etkilenmeyen çalışmayan, üretmeyen insanlara yapılması, bulunabilen bütün kaynakların ötelemeli, düşük faizli finansal kaynak olarak tüm sektörlere verilmesi, SGK ödemeleri ve stopajların ertelenmesiyle kamu alacaklarının ötelenmesi; sorunun çözülmesine değil ötelenmesine sebep olmuştur. Bu süreci finans çevrelerinin iyi yönetememesi, doğru sektörlere ve ihtiyacı olan iş insanlarının kredi alamamasına araç, altın ve dövizde hareketliliğin artmasına sebebiyet verdi. İş dünyası ve ekonomi yönetimi her zamankinden daha çok bir araya gelmeli çözüm önerilerini tartışmalı ciddi ve radikal kararlar almalıdır. Toplumsal mutabakat sağlanmalı, ekonomi yönetimi samimiyetini liyakatını ortaya koymalıdır. Pandemiden etkilenen sektörler, nakit desteği, kira desteği, elektrik, doğalgaz, akaryakıt destekleri gibi somut yardımlarla desteklenmelidir. En önemlisi yaklaşan kış şartlarında devam eden pandemi ve vadesi gelen finansal dönüşler SSK ve Maliye ödemelerinin üstesinden nasıl gelinebileceğiyle ilgili somut çözümler ortaya konulmalıdır. Aksi takdirde önümüzdeki süreçte daha ciddi sıkıntılarla karşı karşıya gelebiliriz" dedi.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Tokat haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Tokat ilinden Başkan Çelik: Ciddi sıkıntılarla karşı karşıya gelebiliriz hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 23 Eylül 2020 tarihinde saat 13 56’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Başkan Çelik: Ciddi sıkıntılarla karşı karşıya gelebiliriz haberi güncellenecektir.

TOKAT NAMAZ VAKİTLERİ

23 Eylül 2020, Çarşamba
 • İmsak
  04:51
 • Güneş
  06:15
 • Öğle
  12:31
 • İkindi
  15:55
 • Akşam
  18:37
 • Yatsı
  19:56
Sayfa Başı