TEKİRDAĞ HABERLERİÇERKEZKÖY HABERLERİ

Çerkezköy'de çifte Cumhuriyet coşkusu

DHA
30.10.2018 - 12:03 |Son Güncelleme :
DHA

ÇERKEZKÖY(Tekirdağ),(DHA)-TEKİRDAĞ'ın Çerkezköy ilçesinde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve ilçenin düşman işgalinden kurtuluşunun 96'ncı yılı coşkuyla kutlandı. Gece Cumhuriyet Yürüyüşü'nün ardından Volkan Konak, konseri düzenlendi.


Çerkezköy'de Cumhuriyet Bayramı kutlamaları akşam da sürdü. Cumhuriyet Meydanı’nda başlayan ve Kapalı Pazar Yeri önündeki konser alanında son bulan Cumhuriyet Yürüyüşü'ne binlerce Cumhuriyet sevdalısı Çerkezköylü katılırken, yürüyüşe katılan Çerkezköylüler ellerinde bayraklar sallayarak, söylenen marşlara coşku ile eşlik ettiler. İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından konser alanını dolduran coşkulu on binlere bir konuşan Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, "Tarih 9 Eylül 1922. 4'üncü Süvari Komutanı Yüzbaşı Şerafettin emir alır. Müfrezesi ile birlikte sabaha karşı Bornova’dan dörtnala İzmir’e girmeye başlar. Ancak daha ödenecek bedeller, verilecek şehitler vardır. Bugün altında vatan ve namus yazan anıtları olan tıpkı Akşehirli Mehmet, Antalyalı Hakkı, Nevşehirli Seyit gibi. Yüzbaşı Şerafettin yaralı bir halde dörtnala girdiği İzmir’de Teğmen Ali Rıza ile koştular ilk kurşunu atan Hasan Tahsin’in şehit düştüğü yere ve Hükümet Konağı’nın alnına astılar Al Sancağımızı. Minarelerden ezan sesi yükselirken Belkahve’deydi Mustafa Kemal, İzmir’i seyrediyordu. Yorgundu yemek getirdiler istemedi. Bir sigara çıkardı, kahve istedi, ‘Biliyor musun İsmet?’ dedi; Bir rüya görmüş gibiyim. Karabansanla başlayan 3 yıl, 3 ay, 22 gün süren mucize ile biten bir rüya. Marşlar çalıyordu, çiçekler açıyordu İzmir’in dağlarında" dedi.

Çerkezköylülerin Cumhuriyet Bayramı'nı kutlayan Akay, "Ülkemin yedi coğrafyasından 81 ilinden gelen vatandaşlarımız ile birlikte bir büyük Çerkezköy olduğumuz bu güzel topraklarda 4,5 yıldır daha mutlu bir gelecek için mücadele ediyoruz. Bu mücadelede yüzlerce metre dere ıslahı var, binlerce metre alt yapı var. Binlerce ton asfalt, binlerce metre üst yapı var. Binlerce metrekare park var, bahçe var, yeşil alanlar var. Aydınlık sokaklar, güvenli caddeler var. Sözünü verdiğimiz, hizmete açtığımız, sizlerle buluşturduğumuz, buluşturacağımız onlarca yatırımlarımız var.  Ancak bundan çok daha önemlisi ayrıştırmadan uzak, siyasetin ayrıştırıcı dilinden uzak, birleştiren, kucaklayan bir anlayışla hizmet etmek var. Çerkezköy’ün topraklarına ektiğimiz birlik, beraberlik tohumları var. Ve o tohumların yetişen, büyüyen filizlerini, çocuklarımızı kardeşlik duyguları ile bir arada büyütmek var.  Parklarında, bahçelerinde, umutla gülümseyen çocuklarımız var var huzurla dolaşan kadınlarımız, ailelerimiz var. Sporla buluşturduğumuz genç kardeşlerimiz var. Kent Parkı’nda, Kültür Merkezi’nde, pazarında, salonlarında, parkta, bahçede, camide, evde, işte, sokakta, durakta, meydanda yan yana, omuz omuza yürüdüğümüz hemşerilerimiz var. Dereleri kirli akmayacak, toprakları kül olmayacak bir Çerkezköy var. Güzel ülkemin tüm coğrafyalarından bu topraklarda barışı, huzuru, kardeşliği oluşturduğumuz bir büyük Çerkezköy var. Ve bizler yine, yeni, yeniden hizmete devam etmek için meydanlarda sizlerle buluşacağız. Ve bunu hep birlikte daha da büyüteceğiz" dedi.

29 Ekim tarihinin bir diğer adının da Cumhuriyet olduğunu vurgulayan Vahap Akay, "Ve bugün Cumhuriyet. Varlık sebebimiz Cumhuriyet. Geri kalmış bir ulusun şahlanarak yarattığı mucizenin adı Cumhuriyet. Canla, başla elde edilmiş bir zafer Cumhuriyet. Çanakkale de başlayan şanlı mücadelenin milli mücadele ile devam ettiği ve Kurtuluş Savaşı ile sonlandığı, acıyla, kanla kurulan ve millete armağan edilen en büyük eser Cumhuriyet. “Savaştan çıkmış bir millet; topla, tüfekle, süngüyle, canla, kanla, kazanılmış bir büyük mücadeleden sonra gücü eline almış bir büyük lider; Sultanlığı, padişahlığı, hükümdarlığı devam ettirmesi beklenirken, en yakın yol arkadaşları ‘Bu gücü kullanalım’ derken, bütün zaferleri milleti ile birlikte başaran büyük önder, bu zaferi büyük Türk Milleti’ne armağan ederek 95 yıl önce bugün, 29 Ekim 1923’te kuruyor Cumhuriyeti. Ve Cumhuriyetin ilk Cumhurbaşkanı olarak 30 Ekim 1923 sabahı Cumhuriyetin ilk Başbakanı İsmet İnönü’ye şu mektubu yazıyor; Diyor ki büyük önder; ‘Bize geri, borçlu ve hastalıklı bir vatan miras kaldı. Ancak biz yoksul ve esir ülkelere örnek olacağız. Kaderin bizim kuşağımıza yüklediği bir vazife bu. Özgür bir toplum oluşturmak, çağdaşlaşmak idealini gerçekleştirmek zorundayız. Bu görevin ağırlığını ve onurunu seninle paylaşmak istedim. Allah yardımcımız olsun.  Savaştan çıkmış, hükümdarlığın, padişahlığın, gücün, kudretin istenildiği gibi kullanılacağı yöntemi ret ederek 95 yıl önce Cumhuriyeti kurmuş bir büyük önderin gelecek Türkiye hayali. Ve bu gelecek hayali ile birlikte milletle başlayan eşsiz, benzersiz bir yeni ve büyük mücadele.  Ardı ardına, yıldırım hızıyla birbirini kovalayan devrimler. Özgür ve tam bağımsız Türkiye Cumhuriyeti için kurulan fabrikalar, toprakla buluşarak üretmeye başlayan çiftçiler, endüstri hamlesi ile kalkınmaya başlayan sanayi, demir çelik üretimi, kurulan limanlar, tersaneler, köprüler, madenler. Bitmiş tükenmiş bir imparatorluktan sonra hızla, üreterek büyüyen ve bugünlere gelen Cumhuriyet. Bu sebeple bizler, atalarımızın savaşarak, kanlarını dökerek, yoktan var ettikleri bu güzel Cumhuriyeti son nefesimize kadar koruyup kollamaya devam edeceğiz" dedi.

VOLKAN KONAK KONSERİ
Başkan Akay'ın konuşmasının ardından sahne alan ünlü sanatçı Volkan Konak, Çerkezköylülerin Cumhuriyet Bayramı ve düşman işgalinden kurtuluş günü coşkusuna ortak olarak, söylediği birbirinden güzel şarkılarla konser alanını dolduran on binlere unutulmaz bir müzik ziyafeti çekti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Çerkezköy haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Çerkezköy haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Çerkezköy'de çifte Cumhuriyet coşkusu haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

TEKİRDAĞ NAMAZ VAKİTLERİ

01 Ekim 2021, Cuma
 • İmsak
  05:35
 • Güneş
  06:59
 • Öğle
  13:05
 • İkindi
  16:22
 • Akşam
  19:00
 • Yatsı
  20:19
Sayfa Başı