SİVAS HABERLERİ

STSO Nisan-Mayıs ayı meclis toplantısını gerçekleştirdi

DHA
12.05.2020 - 12:10 |Son Güncelleme :
DHA

STSO Nisan-Mayıs ayı meclis toplantısını gerçekleştirdi

SİVAS (DHA) - SİVAS Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Nisan-Mayıs ayı birleştirilmiş Meclis Toplantısı Meclis Başkanı Çetin Yıldırım başkanlığında video konferans olarak gerçekleştirildi.
STSO Nisan-Mayıs ayı birleştirilmiş Meclis Toplantısı Meclis Başkanı Çetin Yıldırım başkanlığında video konferans olarak gerçekleştirildi. Mart ayı karar özetlerini okunmasının ardından mizan ve masraf listeleri görüşülerek oy çokluğu ile kabul edildi. Sivas TSO Başkanı Mustafa Eken, yaşanan salgın sürecinde yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.
Yaşanan salgın süreci nedeniyle iki aylık meclis toplantısını birleştirdiklerini ve video konferans olarak gerçekleştirildiğini ifade eden Eken, "Salgın süreci başladığı günden itibaren bizde yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Burada amaç bu tür zorluklarda sahaya çıkıp, bu tür zorluklarda insanların yanında olduğumuzu göstermek içindi. 16 Mart itibari ile TOBB Başkanımız bizleri arayarak ilinizde yaşanan sıkıntıları bana bildirin dedi. Biz, madde madde bildirdik ve birçoğu hayata geçti. Geçtiğimiz günlerde 24 komitemiz ile güzel bir toplantı yaptık. Toplantıda geçen konuları size aktardık. Buradaki en büyük beklentimizi de tüm sektörlerin mücbir sebep kapsamına alınması gerektiğini her fırsatta dile getirdik. 24 komite ile yaptığımız toplantı sonucunda çıkan sonuçlardan en önemlisi bankalara olan krediler. Üyelerimizin bankalara ulaşamadığı, kredi alamadığı ve hak edene verilmediğidir. Bunlarla ilgili talepler çok fazla gelince biz odamızda bir sayfa oluşturup sizlere link attık. Kredi ile ilgili sıkıntı yaşayanlar bize dönüş yapsınlar dedik. Oraya 400'e yakın firma başvurdu. Biz bu bankalarla birebir görüşme sağlayarak ret verilenlerin neden reddedildiği ile ilgili görüştük. Bununla ilgili üyelerimizle görüştük. Sizlerden gelen sıkıntıları, talepleri, düşünceleri de aynı şeklide aynı gün TOBB'a ve ilgili kurumlarımıza ilettik. Aktardığımız bilgilerin takibini yapmak da bizim sorumluluğumuzdur. Halkbankası tarafından Esnaf Odaları üyelerine verilen 25 bin liralık kredi ve 25 bin liralık paraf kredisi yaptığımız bizim girişimlerimiz sonucu Odamız üyelerine de veriliyor. TOBB nefes kredisi bildiğiniz üzere Odamızın kaynakları ve Odalar Birliği'nden gelen kaynağın bankalara aktarılarak belli bir misli katında kredi kullandılar. Biz, bununla ilgili Sivas'ta bütçemizin gerekirse yüzde 80'ini vereceğimizi taahhüt ettik. Odamızdan ilçeler dahil 300 tane firmamız 50 bin liralık Nefes Kredisine başvurmuş. 300 firma içerisinde hesabına para yatan 32 firma var. 320 firmamız bu krediden yararlanacak. Üyelerimiz için çalışmaya devam ediyoruz" dedi.

'70 BİN LİRALIK ALIŞVERİŞ ÇEKİ DAĞITILDI'
Yapılan yardımlara da değinen Eken, "Bu dönemde meclis üyesi arkadaşlarımızdan da talepler geldi. Bizim bu süreçte ne yapmamız lazım dediler. Kaan kardeşim ve Ali İhsan Bey meclis üyesi arkadaşlarımızı tek tek aradılar. Bir kısmı bu yardım kampanyasına destek verdi. Aynı şekilde istişare kurulu üyelerimizin de bir kısmı destek verdi. Toplanan 1 milyon lira civarındaki ayni ve nakdi yardımı Cumhurbaşkanımızın başlatmış olduğu Biz Bize Yeteriz Türkiyem kampanyasına, Valiliğimiz Vefa Sosyal Destek Grupları tarafından dağıtılmak üzere gıda kolisi ve Belediyemiz Hayat Ağacı Gıda Bankasına nakdi yardım teslim edilmiştir.  Bu Allah rızası için yapılan bir yardım kampanyası ve onun için biz 69 meclis arkadaşımızı aradık. Allah onların da yardımlarını kabul etsin. Vermeyen arkadaşlarımızın da canı sağ olsun. Odamız bütçesinden de ihtiyaç sahibi ailelere 70 Bin liralık alışveriş çeki dağıtımını da tamamladık. Destek veren arkadaşlarıma binlerce kez teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.

100 BİN MASKE DAĞITILDI'
Eken, firmalara ücretsiz 100 bin adet maske dağıtımı yaptıklarını ifade ederek, "24 Komite ile yapılan toplantıda maske ihtiyacı olduğu, maskeleri para ile dahi alamadığını belirten komite üyelerimiz oldu. Hemen yönetim kurulumuz ile bu süreçte ne yapabiliriz diye bir toplantı yaptık. Daha sonra 100 bin adet maske dağıtım kampanyasına başladık. Üyelerimize internette tüm imkanları sağladık. Bu süreçte Odamıza gelmeden her işini halledebiliyor." dedi. 
Eken, yönetim olarak 9 Mayıs 2018 tarihinde göreve geldiklerini dile getirerek, "Bir ve beraber olalım. 2 yıldır görev yaptığım yönetim kurulu arkadaşlarıma, 2 yıldır benimle birlikte bu yolda yürüyen tüm meclis arkadaşlarıma, meclis başkanımıza, meclis katiplerimize, Odamızın genel sekreterlik makamına ve personellerine, istişare kuruluna, kadın ve genç girişimcilerine bu süreçte göstermiş oldukları çabadan dolayı teşekkür ediyorum. Bu yolda benim gibi düşüne Sivas menfaati ile yürüyen arkadaşlar ile gece gündüz hep beraberim" diye konuştu.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Sivas haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Sivas ilinden STSO Nisan-Mayıs ayı meclis toplantısını gerçekleştirdi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 12 Mayıs 2020 tarihinde saat 12 10’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça STSO Nisan-Mayıs ayı meclis toplantısını gerçekleştirdi haberi güncellenecektir.

SİVAS NAMAZ VAKİTLERİ

12 Mayıs 2020, Salı
 • İmsak
  03:32
 • Güneş
  05:13
 • Öğle
  12:33
 • İkindi
  16:26
 • Akşam
  19:44
 • Yatsı
  21:18
Sayfa Başı