SİVAS HABERLERİ

Sivas'ta kaçak yapılarla mücadele

DHA
14.05.2020 - 15:28 |Son Güncelleme :
DHA

Sivas'ta kaçak yapılarla mücadele

SİVAS, (DHA) - SİVAS Belediyesi kentte estetik ve modern bir şehir oluşturmak adına kaçak yapılara yönelik çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor. 
Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yayınladığı genelge doğrultusunda kaçak yapılarla etkin mücadele içine girdiklerini ifade eden Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, İmar Kanunu hükümlerine göre ruhsatsız yapılar veya ruhsata aykırı inşa edilen binaların tespit edilmesi halinde Belediye encümeni tarafından idari para cezası kesilerek savcılığa suç duyurusunda bulunulmasının ardından 7 gün içerisinde tapu müdürlüğünce söz konusu yapılara şerh konulacağını duyurdu.
Başkan Bilgin imar barışına değinerek "İmar barışı yeni kaçak yapıların oluşmaması adına bir milattır. Bu süreci şehrimizde de hassasiyetle takip ettik. İmar barışının ardından kaçak yapılarla ilgili gerekli tespitlerimizi yapıyoruz. Bu konunun ciddiyetini bir kez daha vurgulamak istiyorum. Bu konunun doğru anlaşılması açısından hemşehrilerimizi bilgilendirmek istedim. İmar Kanunu hükümlerine göre ruhsat alınmadan yapıya başlandığı veya ruhsata aykırı yapı yapıldığı tespit edilmesi durumunda yapı mühürlenerek inşaat derhal durdurulduğunu hatırlatmak istiyorum. Devamında ise Encümen tarafından yapı sahibine idari para cezası kesilerek savcılığa suç duyurusunda bulunuluyor. Özellikle yeni yapılan düzenleme sonucunda ruhsatsız veya ruhsata aykırı yapılarda zabıt tutulduktan sonra 7 gün içerisinde tapu müdürlüğünce söz konusu yapılara şerh konuyor. Bu durumun sonucu olarak da yapının kiralanma ve satışı engellenmiş oluyor. Sigorta firmaları şerhli yapıya herhangi bir sigorta yapmıyor. Yine iş yerlerinde tapu şerhi varsa iş yeri açma ruhsatı alamıyor" dedi.
Şehrin modern bir görünüme kavuşması adına vatandaşların inşa ettiği yapılarını, imar planına, İmar Kanunu ve yönetmeliklerine uygun şekilde yapılmasını arzu ettiklerini ifade eden Başkan Bilgin "Hiçbir hemşehrimize ceza kesmek yapılarını yıkmak niyetinde değiliz. Ancak Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın gönderdiği genelge doğrultusunda belediye olarak bizler de üstümüze düşeni yapacağız. Gelecek nesillere kendi evlatlarımıza yaşanabilir bir Sivas bırakmak için herkesi bu konuda duyarlı olmaya davet ediyorum" ifadelerini kullandı.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Sivas haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Sivas ilinden Sivas'ta kaçak yapılarla mücadele hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 14 Mayıs 2020 tarihinde saat 15 28’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Sivas'ta kaçak yapılarla mücadele haberi güncellenecektir.

SİVAS NAMAZ VAKİTLERİ

14 Mayıs 2020, Perşembe
 • İmsak
  03:29
 • Güneş
  05:11
 • Öğle
  12:33
 • İkindi
  16:26
 • Akşam
  19:45
 • Yatsı
  21:21
Sayfa Başı