SİVAS HABERLERİ

Sivas müziği dünyaya tanıtılacak

DHA
07.01.2021 - 18:19 |Son Güncelleme :
DHA

Sivas müziği dünyaya tanıtılacak

Alperen YILDIZ-Ayşe Mine EĞÜZ/SİVAS (DHA)- SİVAS Belediyesi UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağına, Sivas adına müzik dalında başvuruda bulunuyor.
Türkiye'de Gaziantep, Hatay, İstanbul, Kütahya, Afyonkarahisar, Kırşehir gibi 6 ilin yer aldığı UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağına Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin Sivas için müzik dalında başvuru yapacak. 2021 yılı içerisinde Sivas Belediyesi tarafından gerçekleştirilecek olan başvuruda Orta Anadolu Kalkınma Ajansı (ORAN), Sivas Cumhuriyet Üniversitesi, Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, alnında uzman kurum ile sivil toplum örgütlerinden teknik destek alınması planlanıyor. Konu ile ilgili basın açıklaması yapan Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin yapılacak başvuru ile Sivas'ın hem Türkiye'de hem de dünyada ön plana çıkacağını söyledi.
Sivas müziklerinin kentin yerel kalkınma stratejilerinden biri haline getirilmesini sağlamak için UNESCO'ya başvurmaya karar verdiklerini belirten Bilgin, "Başvurudaki hedefimiz bu kıymetli değeri gelecek nesilleri aktarabilmek, şehrimizin uluslararası mecrada görünürlüğünü ve tanınırlığını arttırmak, müzik yoluyla toplumdaki dezavantajı gruplara imkanlar oluşturabilmek ile uluslararası işbirliklerini ve hareketlilikler vasıtasıyla müzikal değerlerimizin bilinirliliğini arttırarak şehrimizin ekonomik kalkınmasına katkıda bulunabilmek olmuştur. Bununla birlikte, kamu sektörü, özel sektör ve sivil toplum arasındaki bağın güçlenmesi hedeflenmiştir" dedi.

'SİVAS MÜZİĞİNİ DÜNYA TANIYACAK'
Başkan Bilgin, Sivas müzik kültürünün uluslararası arenada tanıtılacağını ifade edip, "Sivas'taki müzik kültürünü ve değerlerini en iyi şekilde uluslararası mecrada tanıtacağımız bu başvuru sonucunda UNESCO Şehirler Ağına dahil olarak şehrimizi hem Türkiye'de hem de Dünya'da öne çıkartmak istiyoruz. Çok yönlü kalkınma hedeflerimizin birini daha gerçekleştirmeyi hedefliyoruz" dedi.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Sivas haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Sivas ilinden Sivas müziği dünyaya tanıtılacak hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 07 Ocak 2021 tarihinde saat 18 19’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Sivas müziği dünyaya tanıtılacak haberi güncellenecektir.

SİVAS NAMAZ VAKİTLERİ

23 Ocak 2021, Cumartesi
 • İmsak
  06:14
 • Güneş
  07:41
 • Öğle
  12:48
 • İkindi
  15:23
 • Akşam
  17:46
 • Yatsı
  19:08
Sayfa Başı