SİVAS HABERLERİ

SESOB Başkanı Köksal: Kahveci esnafı mağdur oldu

DHA
13.08.2020 - 15:33 |Son Güncelleme :
DHA

SESOB Başkanı Köksal: Kahveci esnafı mağdur oldu

Mert Taha VAROL/SİVAS, (DHA) - SİVAS Esnaf ve Sanatkarlar Odası(SESOB) Başkanı Beşir Köksal, pandemi sürecinde kahveci esnafının mağdur olduğunu belirterek, hükümetten destek istedi. 
Türkiye genelinde bulunan tüm Kahveciler Odası Başkanları ile birlikte aynı anda ortak basın açıklaması yaparak sektörde faaliyet gösteren kahveci esnafının sıkıntılarını gündeme getiren Sivas ESOB Başkanı ve aynı zamanda Kahveciler Odası Başkanı Beşir Köksal "Covit-19 salgını nedeniyle gönderilen genelge doğrultusunda 16 Mart 2020 tarih itibariyle Kahvehane, kıraathane, kafe, kafeterya, çay bahçesi, internet kafeler, playstation ve oyun salonlarının faaliyetlerinin geçici olarak durdurulduğunu, 1 Haziran 2020 tarihinde kahvehane, kıraathane, kafe, çay bahçesi işyerlerinin oyun oynatılmaması kaydıyla tekrar faaliyetlerine başladığını , internet kafe ve playstation salonlarının ise 1 Temmuz tarihinde faaliyetlerine başladığını söyledi.
SESOB Başkanı Köksal, hükümetin almış olduğu tüm tedbirleri saygıya karşıladıklarını ancak; kahvehanelerin yaklaşık 500 yıllık bir kültürden geldiğini ifade ederek, "Vatandaşlarımızın stres atmak, arkadaşlarıyla birlikte hoşça vakit geçirmek için okey, tavla, oyun kağıdı vb. oyun oynamak için işyerlerimize gelmektedir. Normalleşme adımları kapsamında açılan kahvehanelerimizde oyun oynatılmaması nedeniyle müşterilerimiz işyerlerimize gelmemekte, bu nedenle açılan kahvehanelerimizde esnafımız günlük masrafını dahi karşılayamamaktadır. Öte yandan bu zorlu süreçte işyerlerimizin kiraları, vergilerimiz, SGK primlerimiz, elektrik, us, personel, doğalgaz giderlerimiz devam etmekte olup mevcut koşullar altında bu giderlerin ödenmesi mümkün bulunmamaktadır. Anayasamızın 173'üncü Maddesine göre Devlet Esnaf ve Sanatkarlarını koruyucu ve kollayıcı tedbirler almakla yükümlüdür. Bu nedenle Türkiye genelinde 100 binden fazla esnafımız sadece günlük kazancıyla yaşamını idame günlük yevmiye olarak  ödemektedir. Mevcut koşullar altında esnafımız bu haliyle işçisinin yevmiyesini dahi ödeyemez neredeyse tamamen kepenk kapama noktasına gelmiştir" dedi.
Pandemi sürecinden en fazla kahveci esnafının mağdur olduğunu vurgulayan Köksal, ekonomik olarak zarar gören, maddi olarak çok zor duruma düşen esnafların mağduriyetinin giderilmesi gerektiğini dile getirerek, "Bu durumda olan esnafımıza kira yardımı yapılmalıdır. Esnafımızın yanında çalışanlara ekonomik olarak mağduriyetleri giderilmelidir. Birikmiş olan elektrik, su doğalgaz faturalarının yıl sonuna kadar ertelemesi yapılmalıdır. Kapalı olduğu süre boyunca SSK primleri ve vergileri devlet tarafından ödemmeli, kredi borçları da faizsiz olarak yıl sonuna kadar ertelemesi yapılmalıdır" diye konuştu
Kahvehanelerin hijyen koşulları ve sosyal mesafe kurallarına da önemli ölçüde riayet ettiğini hatırlatan Köksal, oyun oynatılmaya müsaade edilmesi halinde öngörülen tüm tedbirleri alacaklarını, kahvehanelerin biran önce normalleşmesini ve taleplerinin karışlanması için başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere, ilgili bakanlıklardan beklenti içinde olduklarını sözlerine ekledi.

FOTOĞRAFLI
 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Sivas haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Sivas ilinden SESOB Başkanı Köksal: Kahveci esnafı mağdur oldu hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 13 Ağustos 2020 tarihinde saat 15 33’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça SESOB Başkanı Köksal: Kahveci esnafı mağdur oldu haberi güncellenecektir.

SİVAS NAMAZ VAKİTLERİ

13 Ağustos 2020, Perşembe
 • İmsak
  04:00
 • Güneş
  05:35
 • Öğle
  12:42
 • İkindi
  16:30
 • Akşam
  19:38
 • Yatsı
  21:07
Sayfa Başı