Sivas'ta Uluslararası Film Festivali başladı

Güncelleme Tarihi:

Sivasta Uluslararası Film Festivali başladı
Oluşturulma Tarihi: Mayıs 27, 2024 13:56

Sivas'ta Uluslararası Film Festivali başladı

Haberin Devamı

Hüsnü Ümit AVCI-Alperen YILDIZ/SİVAS,(DHA)-SİVAS'ta Valilik, Sivas Belediyesi ve Cumhuriyet Üniversitesi iş birliği ile düzenlenen Sivas Uluslararası Film Festivali, açılış töreni ile başladı.

Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi Konferans Salonu'nda düzenlenen açılış törenine Sivas Valisi Yılmaz Şimşek, Sivas Belediye Başkanı Adem Uzun, Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız, İl Kültür ve Turizm Müdürü Aziz Erdoğan, akademisyenler, öğrenciler ve çok sayıda kişi katıldı. Bu yıl ilki yapılan festival kapsamında dünyanın farklı ülkelerinden gönderilen toplam 2 bin 328 film festivale katıldı. 27-31 Mayıs 2024 tarihleri arasında yapılacak festivale yurt içi ve yurt dışından birçok yapımcı, yönetmen ve oyuncu katılacak.

Haberin Devamı

'BİR KÜLTÜR SANAT RÜZGARI ESTİRECEK'

Festival açılış töreninde konuşan Sivas Valisi Yılmaz Şimşek, "Sivas Uluslararası Film Festivali'nin startını buradan veriyoruz. Festivalimizin hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Bilindiği üzere 7 bin yıllık tarihi geçmişiyle Sivas, birçok medeniyete ev sahipliği yapan tarihi ve kültürel zenginliklerinin yanı sıra eşsiz doğası geleneksel el sanatları ve yöresel mutfağı ile de ön plana çıkan bir ilimiz. Sivas sahip olduğu bu zenginlikleriyle de çoğu zaman filmlere ve dizilere konu olmaktadır. Sivas’ın bu eşsiz birikimini dünyaya duyurmak ve tanıtmak ayrıca sinema sektörünün de gelişmesi ve film yapımcılarına fırsat verilmesi anlamında çok önemlidir. Bu anlayış doğrultusunda üniversitemiz İletişim Fakültesi öncülüğünde, valiliğimiz ve belediyemizin destekleriyle şehrimiz sinema anlamında ilk kez bir film festivaline ev sahipliği yapıyor. Bunun heyecanını şehir olarak hep birlikte yaşıyoruz. Bu festival şehrimizde bir kültür sanat rüzgarı estirecek. Sinemaya ilgi duyan herkes ilimizi daha yakından tanıma fırsatı bulacak. Bu festival ilimizin dizi, sinema ve belgesellerle de anılmasına vesile olacaktır" dedi.

5 gün sürecek olan festivalde yönetmenler, senaristler ve birçok oyuncu kentte sinemaseverlerle buluşacak. Kapanış programında ise finale kalan eserlerin sahiplerine ödülleri verilecek. (DHA)

FOTOĞRAFLI

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!