SİNOP HABERLERİ

AK Parti Sinop 5. Olağan İl Kongresi

AA / Fatma Kalay
24.01.2015 - 15:18 |Son Güncelleme :

- İçişleri Bakanı Ala: - "Bu bürokratik vesayeti ebediyen çöp kutusuna atacak bir anayasayı inşallah milletimiz bize yükümlü olarak oylarıyla görev olarak verecek, biz de onu yapıp bu memleketi, bu milleti bu bürokratik vesayetten kurtaracağız ve ebediyen bir daha başını kaldıramayacaktır" - AK Parti Genel Sekreteri İpek: - "Kurucu Genel Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile yola çıkarken ilk amacımız, parçalı siyaseti sona erdirmekti. Parçalı siyaseti sona erdirmek için yola çıktığımızda milletimiz bizi çok iyi anladı"

AA / Fatma Kalay

SİNOP (AA) - İçişleri Bakanı Efkan Ala, "Bu bürokratik vesayeti ebediyen çöp kutusuna atacak bir anayasayı inşallah milletimiz bize yükümlü olarak oylarıyla görev olarak verecek, biz de onu yapıp bu memleketi, bu milleti bu bürokratik vesayetten kurtaracağız ve ebediyen bir daha başını kaldıramayacaktır" dedi.

Birtakım programlara katılmak üzere Sinop'a gelen Bakan Ala ve beraberindeki AK Parti Genel Sekreteri Haluk İpek ile TBMM Adalet Komisyonu Başkanı ve AK Parti Ankara Milletvekili Ahmet İyimaya'yı, Sinop Havaalanında Vali Yavuz Selim Köşger ve diğer protokol üyeleri karşıladı.

Atatürk Spor Salonundaki AK Parti Sinop 5. Olağan İl Kongresi'ne katılmak üzere şehir merkezine giden Ala ve beraberindekiler, eşi vefat eden AK Parti Sinop Kadın Kolları Başkanı Müge Üstün Onur'un kayınpederi İrfan Onur'a iş yerinde taziye ziyaretinde bulundu.

Sakarya Caddesi üzerindeki esnafla bir süre sohbet ettikten sonra kongre salonuna geçen Ala, buradaki konuşmasına, Sinopluları selamlayarak başladı.

AK Parti hükümetinin hedefleri olduğunu belirten Ala, şöyle konuştu:

"Bizim hedeflerimiz var. Bizim 2071 vizyonumuz var. Eğer, sevgili kardeşlerim, deniz çocuğusunuz, bir kaptan düşünün nereye gideceğini bilmeyen. Hangi rüzgar yardım edebilir ona? Allah'ın izniyle siz o rüzgarı arkadan, yanımızdan hep verin, Ankara'da da biliyorsunuz ki sizlerle birlikte nereye gideceğini bilen, hedefleri belli olan kaptanlarımız var ve biz birlikte yola devam ediyoruz. Bu vesileyle de sayın Başbakanımızın burada da söylendi, Ahmet Davutoğlu'nun gerçekten selamları var. Sizlere saygısını, sevgisini, selamlarını iletiyorum. Bizim bu hedeflere varabilmemiz için, problemsiz varmamız için daha az eforla, daha çok milletimize katkı sağlayarak varabilmemiz için gerçekten milletin gönlünden kopanı yansıtan bir anayasaya ihtiyacımız var. Önümüzdeki seçimlerde öyle ümit ediyoruz ki milletimiz, sayın Başkanımızın dediği gibi '400'ü verip kendine layık olan bir anayasayı hediye olarak alacaktır'. İnşallah bunun arzusuyla hep birlikte çok ciddi performans ortaya koymalıyız."

- "Tek kanal siyaset"

Bürokratik vesayete rağmen ilerlediklerini vurgulayan Ala, "Oysa gelişmiş demokrasilerde o bürokrasi zaten sizin istediğiniz yani sizin iradenizi kullanan millet meclisinin ve hükümetinin istediği şekilde yol almak zorundadır. Eğer almazsa hemen kapının dışına konur. Oysa burada hükümeti kapının dışına koymaya çalışıyorlar. Şu hale bakın. Hükümet kim? 77 milyonun temsilcisi. Yani bu bir kere olmuş değil. 1960'tan beri sürekli oluyor. Onun için bu bürokratik vesayeti ebediyen çöp kutusuna atacak bir anayasayı inşallah milletimiz bize yükümlü olarak oylarıyla görev olarak verecek, biz de onu yapıp bu memleketi, bu milleti bu bürokratik vesayetten kurtaracağız ve ebediyen bir daha başını kaldıramayacaktır. Bu o kadar önemli bir husus" ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin nereden nereye geldiğini örnekle anlatmak istediğini bildiren Ala, şöyle devam etti:

"2002'den önce bir koalisyon vardı. Dışarıdan bakan ithal etmek zorunda kaldı ekonomiyi yönetmek için. Öyle değil mi? Şimdi 2002'den beri AK Parti yönetiyor. O da ne yaptı? Bize nasıl borç ödeyeceğimizi takvime bağladı gitti. Yani IMF'ye borcumuzu nasıl ödeyeceğiz? IMF'ye son taksiti de ödedik. Gerçi ödediğimiz ayın sonunda Gezi olaylarını patlattılar. Geri çekilme başlamıştı Çözüm Süreci'nde, aynı ay içinde 100 milyar dolara yakın Türkiye dışarıdan sermaye ile ihale yapmıştı, o ayın sonunda Gezi olaylarını patlattılar. Onların çoğu perişan oldu, yazık oldu Türkiye'ye ama hemen toparlandı, yola devam ediyor."

Gençlere siyasetin içinde olmaları tavsiyesinde bulunan Bakan Ala, "Neden biliyor musunuz? Halen daha o yeni anayasayı yapıncaya kadar milletimizin sisteme nüfuzunun tek kanalı siyaset, öbür kanalların hepsi tıkalı" diye konuştu.

- AK Parti Genel Sekreteri İpek

Haluk İpek ise yeni Türkiye'yi inşa etmek için 12 yıldır gece gündüz çalıştıklarını belirtti.

Yeni Türkiye'yi inşa ederken eski Türkiye'nin de hatırlanması gerektiğini açıklayan İpek, "Eski Türkiye'de siyaset parçalanmıştı. Eski Türkiye'de muhafazakar Anadolu insanı değişik siyasi kompartımanlara bölünmüş, parçalanmış siyaset kendi içinde kavgalı ve hizmet üretemeyen, çözüm üretemeyen, karar alamayan bir mekanizma haline gelmişti. O yüzden bugün bizimle mücadele eden, mücadele etmek için çeşitli oyunlar planlayan küresel oyuncuların, o küresel oyunları kurgulamalarına gerek yoktu o zamanlar. Neden, çünkü siyaset kendi içinde kavgalıydı, üretemiyordu" ifadelerini kullandı.

İpek, şunları kaydetti:

"AK Parti iktidara geldiğinde kişi başına düşen milli gelir 3 bin 200 dolardı. Şimdi 10 bin 500 dolar ama bizim bulunmamız gereken yer değil burası. İşte, partimizi kurduğumuzda tüm bu hastalıkları ele aldık. Dedik ki ilk önce siyaseti parçalı yapıdan uzaklaştıracağız. Nasıl? Bu ülke için geçmişte mücadele vermiş muhafazakar Anadolu insanımızı şöyle tek bir çatı altında birleştirip siyasetin merkezine yerleştireceğiz. İlk kural buydu. Kurucu Genel Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile yola çıkarken ilk amacımız, parçalı siyaseti sona erdirmekti. Parçalı siyaseti sona erdirmek için yola çıktığımızda milletimiz bizi çok iyi anladı."

Konuşmaların ardından protokol üyelerine çeşitli hediyeler verildi.

Bakan Ala ve beraberindekiler daha sonra Sinop Valisi Yavuz Selim Köşger'i makamında ziyaret etti. Ziyaret, basına kapalı gerçekleşti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Sinop haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Sinop ilinden AK Parti Sinop 5. Olağan İl Kongresi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 24 Ocak 2015 tarihinde saat 15 18’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça AK Parti Sinop 5. Olağan İl Kongresi haberi güncellenecektir.

SİNOP NAMAZ VAKİTLERİ

05 Aralık 2021, Pazar
 • İmsak
  06:12
 • Güneş
  07:45
 • Öğle
  12:35
 • İkindi
  14:54
 • Akşam
  17:15
 • Yatsı
  18:42
Sayfa Başı