Lice ve Cudi'deki orman yangını Şanlıurfa'da protesto edildi

Güncelleme Tarihi:

Lice ve Cudideki orman yangını Şanlıurfada protesto edildi
Oluşturulma Tarihi: Haziran 29, 2016 18:37

Lice ve Cudi'deki orman yangını Şanlıurfa'da protesto edildi

Haberin Devamı

 

Ömer PINAR-Ömer ŞULUL/ŞANLIURFA, (DHA) – ŞANLIURFA’da DBP ve Ekoloji Meclisi üyesi bir grup operasyonların devam ettiği Lice ve Cudi’de ormanlık alanlarının yakılmasını protesto etti.

Öğleden sonra Ahmet Bahçıvan İş Merkezi’nde toplanan DBP ve Ekoloji Meclisi üyesi bir grup, 8 bin asker, polis ve korucu eşliğinde Diyarbakır’ın Lice ilçesi kırsalında süren operasyonları protesto etmek için toplandı. Polisin önlem aldığı eylemde toplanan grup adına konuşan Ekoloji Meclisi sözcüsü Zuhal Parlakçı, şunları dedi:

“Günlerdir Lice ve Cudi’de alevlere teslim olan ormanların, tarlaların ve yaşam alanlarının yok oluşunu acı çekerek izlemekteyiz. Kentler, sivil insanlara hedef alındığı gibi doğada hedef alınmakta, ormanlar yakılmakta köy ve kırsal hayat yok edilmek istenilmektedir. Görülmesi gereken nasıl ki Antalya’da rant uğruna ormanlar yakılıyorsa, Cudi ve Lice’de de orman yangınları çıkarılmakta, doğa talan edilmektedir. Bu yangınları söndürmek için müdahale etmek isteyen yerel yönetimler itfaiye birimleri bölge halkı askerler tarafından engellenmektedir. Ülkenin farklı alanlarında yaşanan orman yangınlarında uçak, helikopter gibi devletin tüm imkanları seferber edilirken, bu alanlara ise halkın müdahale etmesi engellenmektedir. Yine bu yangınlara rağmen halen ‘canlı ölümü yok’ diye haykırılırken, ormanda yakılan milyonlarca tür canlı hayatı yok sayılmaktadır. Bizler Urfa Ekoloji Meclisi aktivistleri olarak toplumun ve doğanın özgürlüğünün ancak barışla sürdürülebileceğine olan inancımızla burada yürütülen kirli savaşın biran önce durdurulması gerektiğini haykırıyoruz.”

FOTOĞRAFLI

 

 

 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!