SAMSUN HABERLERİ

Samsun’da öğrencilerin başarısını arttıracak proje

DHA
27.10.2020 - 13:47 |Son Güncelleme :
DHA

Samsun’da öğrencilerin başarısını arttıracak proje

Hüseyin KALAY/SAMSUN, (DHA)-SAMSUN’da, Maarif Hareketi kapsamında öğrencilerin edindikleri bilgi, becerileri ölçmek ve öğretim süreci içinde ilerleme durumlarını görerek eksik kazanımların hızlı bir şekilde desteklemek amacıyla hayata geçirilen Samsun Gelişim İzleme ve Geribildirim Sistemi (Samsun GİS) binlerce öğrenciye hizmet sunuyor.

Samsun Maarif Hareketi kapsamında hayata geçirilen proje değişen ve gelişen dünyaya uyum sağlayan ve çağın gerektirdiği yeterliliklere sahip çocukları yetiştirebilmek amacıyla okulların ihtiyacı olan online ve hızlı ölçme değerlendirme imkanı sağlıyor. Proje ile öğrencilere Hazır Bulunuşluk Sınavı, Kazanım İzleme Sınavı, Kazanım Değerlendirme Sınavı, YKS ve LGS deneme sınavları yapılıyor. Yapılan sınavların sonuçları samsungis.meb.gov.tr web adresindeki yazılım üzerinden anlık olarak öğretmen ve öğrenciyle paylaşılıyor.

MOBİL UYGULAMASI İLE ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİ DOSTU BİR PROJE

Öğretmenlerin kendi sınavlarını hazırlayarak cep telefonundan analizlerini yapabildikleri Samsun Maarif Hareketi kapsamında başlatılan proje ile yapılan sınavlar için de iş yükü azaltılıyor. Öğretmenler mobil uygulama yardımıyla bir tarayıcıya ihtiyaç olmadan cep telefonu kamerasıyla sınav uyguladığı çocukların cevap anahtarlarını hızlı bir şekilde okutarak önemli bir zaman tasarrufu sağlıyor. Öğretmenler ve okul idareleri çocukların eksik öğrenmelerini tamamlamak için hızla önlemleri hayata geçirebiliyor. Projenin hayata geçirildiği 2018 yılından bu güne kadar 145 sınav sistem üzerinden gerçekleştirildi. Bu sınavlarda toplam 4 bin 789 soru soruldu ve 1 milyon 421 bin 195 öğrenci bu sınavlara girdi. Öğrencilerin eğitim hayatına başlayarak projeye dahil olduğu ilk günden lise sona kadar akademik süreci yazılım üzerinden izleniyor. Böylece çocuğun gelişim süreci hangi okula ve hangi sınıfa giderse gitsin kopukluk yaşanmadan takip edilebiliyor.

ÖĞRENME KAYBI ÖLÇÜLEREK EKSİKLER BELİRLENİYOR

Pandemi dönemiyle beraber uzaktan eğitim sürecine başlanmasıyla çocukların öğrenme durumları daha önemli ve öncelikli hale geldi. Proje kapsamında yapılan sınavlar ile çocukların öğrenme kayıpları tespit edilerek gerekli geri bildirim ve destekleyici çalışmalar yapılıyor. Yine uygulanan sınavların soruları Samsun GİS youtube kanalında her sınavdan sonra videolu olarak çözülerek çocukların eksik olan kazanımlarını nasıl çözecekleri anlatılıyor. Öğrenci, veli ve öğretmenler tarafından oldukça etkili olduğu belirtilen proje, Samsun’un Eğitim Dünyasına getirdiği yenilikçi eğitim teknolojileri yapısı ile de dikkat çekiyor.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Samsun haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Samsun ilinden Samsun’da öğrencilerin başarısını arttıracak proje hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Ekim 2020 tarihinde saat 13 47’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Samsun’da öğrencilerin başarısını arttıracak proje haberi güncellenecektir.

SAMSUN NAMAZ VAKİTLERİ

22 Ocak 2021, Cuma
 • İmsak
  06:18
 • Güneş
  07:48
 • Öğle
  12:51
 • İkindi
  15:21
 • Akşam
  17:44
 • Yatsı
  19:08
Sayfa Başı