RİZE HABERLERİ

RTEÜ’de 'Cumhuriyet Döneminde Rize-1' kitabı tanıtıldı

DHA
29.11.2018 - 15:40 |Son Güncelleme :
DHA

Filiz YILDIRIM/RİZE, (DHA) - RİZE Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü öğretim üyelerinin projelendirdiği “Cumhuriyet Dönemi Rize-1 (1923-1950)” adlı kitabı tanıtıldı. 

Toplantıya, Rektör Prof. Dr. Hüseyin Karaman, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet İshak Demir ile Prof. Dr. Adnan Yılmaz, RTEÜ Genel Sekreteri Adnan Er, Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zehra Aslan, Arş. Gör. Mustafa Arıkan katıldı. 

RTEÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Karaman “Rize şehrinin ilkçağlardan günümüze kadar olan tarihini bütün yönleriyle ortaya koyma amacıyla üniversitemizin Tarih Bölümü öğretim elemanları ile bir çalışma planladık. Çalışmaları, Üniversitemiz Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinatörlüğü tarafından destekledik. Üniversite olarak böyle bir çalışma yapmaktaki amacımız, içinde yaşadığımız ve her anlamda gelişmesi için çalıştığımız Rize şehrinin tarihinin, doğru kaynaklardan hareketle bilimsel yollarla ortaya konulması ve gelecek nesillere aktarılmasıdır.” dedi.

3 CİLTLİK ÇALIŞMA

RTEÜ Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü öğretim elemanlarının derlediği ve Doç. Dr. Zehra Aslan ile Arş. Gör.  Mustafa Arıkan’ın editörlüğünü yaptığı “Cumhuriyet Dönemi Rize-1 (1923-1950)” adlı kitabın tanıtımını Doç. Dr. Zehra Aslan gerçekleştirdi. Eserin, bilinen tarihi milattan önce VII. yüzyıla kadar uzanan Rize tarihinin doğru kaynaklarla ortaya konulabilmesi için hazırlandığını belirten Aslan, “Rize tarihi ile ilgili derli toplu bilgiler sunan eserimiz bundan sonraki çalışmalara da ışık tutacak niteliktedir. Kitabımızın birinci cildi Rize’nin 1923-1950 yıllarındaki zaman dilimindeki idari ve sosyal yapısı, eğitim ve kültür hayatı ile şehirde yaşanan siyasi gelişmeleri içeriyor. Rize tarihinde 27 yıllık bir zaman kesitini ele alan bu çalışma 3 ciltlik çalışmanın ilki konumunda olup bu alanda önemli bir boşluğu dolduracaktır.” diye konuştu.

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Rize haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Rize haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde RTEÜ’de 'Cumhuriyet Döneminde Rize-1' kitabı tanıtıldı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

RİZE NAMAZ VAKİTLERİ

27 Eylül 2021, Pazartesi
 • İmsak
  04:39
 • Güneş
  06:03
 • Öğle
  12:14
 • İkindi
  15:35
 • Akşam
  18:15
 • Yatsı
  19:34
Sayfa Başı