RİZE HABERLERİ

Rize'de uzaktan eğitim sürüyor

DHA
09.04.2020 - 21:09 |Son Güncelleme :
DHA

Rize'de uzaktan eğitim sürüyor

RİZE, (DHA) - TÜRKİYE'de koronavirüs tedbirleri kapsamında okulların tatil edilmesinin ardından başlayan uzaktan eğitim süreci devam ediyor. Bahçeşehir Koleji; AR-GE yatırımlarının bir sonucu olan uzaktan eğitim platformu Metodbox ve online eğitimlerle 100.000’in üzerinde öğrencisinin katılımıyla uzaktan eğitim sürecini başarıyla yürütüyor.

Millî Eğitim Bakanlığı tarafından paylaşılan takvime istinaden 23 Mart itibarıyla Türkiye genelinde uzaktan eğitim programına tam zamanlı olarak başlayan Bahçeşehir Koleji; yıllardır teknolojiye ve uzaktan eğitime yaptığı AR-GE yatırımlarının bir sonucu olan uzaktan eğitim platformu Metodbox ve online eğitimlerle 100.000’in üzerinde öğrencisinin katılımıyla uzaktan eğitim sürecini başarıyla yürütüyor.

Bahçeşehir Koleji’nden yapılan açıklamada, kurumun uzaktan eğitim programını yürüttüğü yapay zekâ tabanlı uzaktan eğitim platformu Metodbox’ta; 1. sınıftan 12. sınıfa tüm sınıf düzeylerde konu anlatım videoları, tekrar testleri, testlere ilişkin soru çözüm videoları ve okul öncesi dahil olmak üzere yaş düzeyine uygun olarak animasyonlar ve videolarla desteklenen binlerce etkin içeriğin yer aldığı belirtilerek “Öncü eğitim modelleriyle Türkiye’de eğitime olan katkılarını dijital eğitimde de sürdüren Bahçeşehir Koleji, bundan 5 yıl önce 60 yazılımcısıyla başlattığı yapay zeka destekli kişiye özgü dijital öğrenme platformu ‘Metodbox’u ilkokuldan itibaren tüm kademelerde öğrenci, öğretmen ve velilerinin kullanımına sundu. Öğrenciler, Metodbox ile zaman ve mekân kısıtlaması olmadan internet olan her yerden; her türlü akıllı cihaz ile eğitim öğretim hayatlarına devam ediyor, öğrendiklerini pekiştiriyorlar. Böylece öğrenciler daha keyifli bir öğrenme süreci deneyimlemiş oluyor.” denildi.

KİŞİYE ÖZGÜ ÖĞRETİM YAPAY ZEKA İLE BULUŞTU

Metodbox’un Bahçeşehir Koleji tarafından tüm seviyelerde 12 yılı aşkın süredir uygulanan Kişiye Özgü Öğrenim Modelini (KÖM) yapay zeka tabanlı altyapısıyla geleceğe taşıdığı belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Metodbox’un yapay zeka tabanlı altyapısıyla öğrencilerin öğrenme stilleri belirleniyor, kazanım takiplerini gerçekleştiriliyor. Öğrenciler, yapay zeka ile birlikte yeni nesil dijital öğrenmeyle buluşuyor. Metodbox’ta ilkokul seviyesinde öğrencilere zenginleştirilmiş öğrenim materyalleri olarak; animasyon, video, akıllı defter, sesli kitaplar ve ilkokul seviyesine uygun dijital ders içerikleri sunuluyor. Ortaokul seviyesindeyse sınav hazırlık grupları olan 7. ve 8. sınıf ile Lise 11. ve 12. sınıf öğrencilerine belirledikleri hedefe ulaşabilmeleri için gerekli çalışma programı sunuluyor. Ayrıca gösterdikleri performansa göre; hedeflerine olan uzaklık, yakınlık durumları yapay zekâ ile belirleniyor. Bu şekilde sistem öğrencilere yeni hedefler belirlemede yardımcı oluyor. Her seviye bazında öğrencilere uygun olarak konumlandırılan farklı ulusal ve uluslararası uygulamalarla öğrencilerin hem yabancı dil konusunda hem de kodlama robotik gibi konularda gelişimlerini destekliyor”

AZİZ SONKAYA: UZAKTAN EĞİTİM SÜRECİ BAŞARIYLA YÜRÜYOR

Rize Kampusu Kurucu Temsilcisi Aziz Sonkaya, Bahçeşehir Kolejinin uzaktan eğitim uygulamalarına yaptığı yatırımın öneminin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle dünyanın geçirdiği bu zor günlerde daha iyi anlaşıldığını söyledi. Sonkaya, yüz binden fazla öğrencinin aynı anda Metodbox’a girerek ders çalıştığını, öğretmenleri dinleyip sınavlara katılım sağladıklarını ifade ederek, “Şu anda evinde kalmak zorunda olan 100.000’den fazla öğrencimiz aynı anda Metodbox’a girerek ders çalışıyor, öğretmenlerini dinliyor, sınav oluyorlar. Bahçeşehir Koleji olarak uzaktan eğitim sürecini başarıyla yürütmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Metodbox’un alt yapısı için çalışan onlarca mühendisimize, içeriği için Türkiye’nin dört bir tarafında emek veren 15.000’e yakın eğitimcimize bir kez daha teşekkür ediyorum. Onlar çocuklarımız için çalışıyor, gece gündüz demeden platformun hem içeriğini hem yazılımını güncellemeye devam ediyorlar. Pandemi nedeniyle dünya çapında yaşanan bu zor günleri atlatacağız. Ancak bu zor günlerde bile çocuklarımızın öğrenme merakını canlı tutmak, akademik ve sosyal gelişimlerine kesintisiz devam etmelerini sağlamak için çalışıyoruz. Umuyorum en kısa sürede her şeyi geride bırakacak yine çocuklarımızı okullarımızda kucaklayacağız.” dedi.

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Rize haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Rize ilinden Rize'de uzaktan eğitim sürüyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 09 Nisan 2020 tarihinde saat 21 09’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Rize'de uzaktan eğitim sürüyor haberi güncellenecektir.

RİZE NAMAZ VAKİTLERİ

13 Mayıs 2021, Perşembe
 • İmsak
  03:10
 • Güneş
  04:55
 • Öğle
  12:19
 • İkindi
  16:14
 • Akşam
  19:33
 • Yatsı
  21:11
Sayfa Başı