Rize'de öğrenci yazarların kitapları tanıtıldı

Güncelleme Tarihi:

Rizede öğrenci yazarların kitapları tanıtıldı
Oluşturulma Tarihi: Haziran 04, 2024 15:49

Rize'de öğrenci yazarların kitapları tanıtıldı

Haberin Devamı

Osman Kubilay KÜÇÜKMUSTAFA/RİZE, (DHA)- RİZE'de İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından organize edilen 'Genç Yazarlar ve Şairler Kulübü' projesi kapsamında öğrencilerin kaleme aldığı eserlerden oluşan 14 kitap tanıtıldı. İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Tüfekçi, "Çocuklarımızın sadece test çözüp, akademik başarıya kilitlenerek hayata hazır olacaklarını düşünmüyoruz. Dolayısıyla yazan, çizen, düşünen öğrenciler, nesillerden memleket geleceğinin daha iyi şekilleneceğini düşündüğümüz için çocuklarımızı biraz daha yazarlık eğitimi verme yolunda çalışmalar yaptık" dedi.

Rize İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından, ortaokul ve lise öğrencilerinin yazma becerilerini geliştirmek ve edebiyata ilgilerini artırmak amacıyla 10 ay önce kurulan, 'Genç Yazarlar ve Şairler Kulübü' projesi, ilk meyvelerini verdi. Projeye katılan öğrencilerin çeşitli kategorilerde kaleme aldığı 14 eser, yayın evlerinde basılarak yayımlandı. Kitap marketlerinde satışa çıkan eserler için Rize Gençlik Merkezi'nde tanıtım töreni düzenlendi. Törene Rize Vali Yardımcısı Hüseyin Aydın, Rize İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Tüfekçi, öğretmenler ve çok sayıda öğrenci katıldı. Yapılan lansman ve söyleşinin ardından, yazar öğrenciler kitaplarını imzaladı.

Haberin Devamı

'AKADEMİK BAŞARIYA KİLİTLENEREK HAYATA HAZIR OLACAKLARINI DÜŞÜNMÜYORUZ'

Törenin ardından açıklamalarda bulunan Rize İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Tüfekçi, öğrencilerin sadece akademik başarıyla hayata hazır olamayacaklarını belirterek, "Genç yazarlar ve şairler kulübü diye bir kulüp kurduk. Her okulumuzda bir temsilci öğretmen ve kulüp üyesi öğrencilerimiz mevcut. Bu çocuklarımızın sadece test çözüp, akademik başarıya kilitlenerek hayata hazır olacaklarını düşünmüyoruz. Dolayısıyla yazan, çizen, düşünen öğrenciler, nesillerden memleket geleceğinin daha iyi şekilleneceğini düşündüğümüz için çocuklarımızı biraz daha yazarlık eğitimi verme yolunda çalışmalar yaptık. Yaklaşık 10 ay içerisinde bugün tanıtımını yaptığımız 14 tane kitabımız ortaya çıktı. Bu kitapların hepsi ulusal yayınlarda basıldı. Yayınevlerinde satışı bulunan eserler. Önümüzdeki yılın hazırlıklarına şimdiden başladık. Belki bunu artarak devam ettireceğiz. Daha uzun vadede inşallah bu çocuklarımızı biz Rize'mizin, ülkemizin, dünyanın, geleceğine imza atacak. Bugün bu eserlere imza atan çocukların ülkemizin geleceğine imza atan çocuklar olacağına şahit olacağız” dedi.

‘HEDEFİM BÜYÜK’

Haberin Devamı

Başarılı işler yapacağını bu proje sayesinde fark ettiğini söyleyen öğrenci İclal Efran Katmer de "Birçok öğrencinin hayatına dokunduğumuza inanıyorum. Hayali olan insanlar için çok güzel bir proje. Bana çok güzel duygular kattı. Gurur vericiydi ve hayatta bir şeyleri başarabileceğime inandırdı. Çok güzel ve büyük adımlar attık. Etkinlik çok güzel ve talep çok büyüktü. Bu kadar yoğun ilgiyi biz de beklemiyorduk. Kitabımı yazmam 2 ayımı aldı. Aynı zamanda roman da yazıyorum. Hedefim büyük yazarlar arasında yer almak’’ diye konuştu.

Öğrencilerden bedensel engelli Miray Özcan ise “Herkesin özel bir durumu var. Bence herkes kendini sevmeli. Bu hayattaki asıl amacımız kendinizi sevmektir. Herkes kendini sevmelidir. Ben kendimi çok seviyorum” diye konuştu. (DHA)

FOTOĞRAFLI

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!