RİZE HABERLERİ

Esnaf birliklerinden ortak demiryolu çağrısı

DHA
15.11.2019 - 14:46 |Son Güncelleme :
DHA

Aytekin KALENDER/RİZE, (DHA) - SAMSUN, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize, Artvin ile Gümüşhane Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birlikleri, Samsun ile Sarp arası demiryolu projesi için ortak çağrıda bulundu.

Samsun ESOB Başkanı Hacı Eyüb Güler, Ordu ESOB Başkanı Erdoğan Akyürek, Giresun ESOB Başkanı Ali Kara, Trabzon ESOB Başkanı Metin Kara, Gümüşhane ESOB Başkanı Beyler Kara, Artvin ESOB Başkanı Hakkı Seyhan ve Rize ESOB Başkanı Güven Aksoy yaptıkları ortak basın açıklamasında, Samsun-Sarp arasında yapılmasını istedikleri demiryolu için çağrıda bulundular.

Yedi ilin birlik başkanlarınca yapılan ortak yazılı açıklamada, Karadeniz'in kurtuluşunun tren yolu hatlarına bağlı olduğu bildirildi.

Tren yolu hatlarının bir an önce hayata geçirilmesinin hem bölge hem de ülke için çok önemli katkılar sağlayacağı ifade eden oda başkanları şu ifadelere yer verildi:

"Doğu Karadeniz’in fındık gibi, çay gibi ülkemizi dünyada başköşeye yerleştiren ürünlerinin avantajlarından ve turizminden yararlanamama sebebi alt yapı yatırımlarının eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Yolcu taşımacılığına uygun olmayan Karadeniz’e tek çarenin tren yolu hattı olduğu gerçeğini fark etmemiz lazım. Yapılan havalimanları, üniversiteler, limanlar, tren yolu hatları ile bütün Türkiye ile bütünleşmesi sağlanırsa bu illerin göç veren değil göç alan iller olacağı açıktır. Karadeniz’in kurtuluşu tren yolu hatlarına bağlıdır, tren yolu hatlarının biran önce hayata geçirilmesi hem bölgemiz için hem de ülkemiz için çok önemli katkılar sağlayacaktır.”

DEMİRYOLU AĞI OLMAYAN TEK BÖLGE DOĞU KARADENİZ BÖLGESİ

Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanları imzalı ortak açıklamasında "Bölgeye gerek demiryolu taşımacılığı, gerekse hızlı tren yolu taşımacılığı; başta istihdam olmak üzere, ekonomik sorunların çözümünde önemli bir ivme kazandıracaktır. Yaratacağı istihdam olanakları nedeniyle göç veren değil göç alan iller sınıfına da dahil olunacaktır. Bu durumda da ekonomik, sosyal, kültürel, çevresel açıdan oluşan basınçlarda azalacaktır. Meydana gelen bu oluşum tüm Türkiye açısından daha dengeli bir şehirleşme yatırım dağılımı, yaşam olanakları ve sosyal adalet açısından daha dengeli bir toplum yaratacaktır. Hükümetimizin planladığı Türkiye’nin 100’ncü kuruluş yılındaki 100 büyük proje içinde olan Karadeniz–Tiflis-Bakü Tren Yolu projesi geliştirilerek dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin’e ulaşması halinde Türk ekonomisi için çok büyük bir avantaj yaratacağını göz ardı edilmemelidir. Kamuoyunu bu yönde bilinçlendirmeliyiz. Ülkemizin geleceği açısından eğer bir proje yapılacaksa, zaten ülkemizde demiryolu ağı olmayan tek bölge bizim Doğu Karadeniz Bölgemiz olmalıdır. Proje ihalesi yapılmış olan Erzincan, Trabzon tren yolu hattı ile ÇET Raporu tamamlanan Gümüşhane-Tirebolu Demiryolu’nu tamamlayacak olan Samsun-Sarp hızlı tren yolu olmalıdır. Bu anlamda önemli olan uluslararası niteliği olan Samsun-Sarp Demiryolunun bölgemize kazandırılmasını talep ediyoruz.” denildi. 

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Rize haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Rize ilinden Esnaf birliklerinden ortak demiryolu çağrısı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 15 Kasım 2019 tarihinde saat 14 46’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Esnaf birliklerinden ortak demiryolu çağrısı haberi güncellenecektir.

RİZE NAMAZ VAKİTLERİ

04 Şubat 2020, Salı
 • İmsak
  05:53
 • Güneş
  07:20
 • Öğle
  12:37
 • İkindi
  15:19
 • Akşam
  17:44
 • Yatsı
  19:06
Sayfa Başı