RİZE HABERLERİDEREPAZARI HABERLERİ

Derepazarı İmam Hatip Ortaokulu’nda örnek uygulama

DHA
28.11.2018 - 10:54 |Son Güncelleme :
DHA

Arzu ERBAŞ/DEREPAZARI(Rize),(DHA)-RİZE’de Derepazarı İmam Hatip Ortaokulu’ndaki sınıflarda, edebiyatın önde gelen isimleri Cahit Zarifoğlu, Sezai Karakoç, şehit Ömer Halisdemir gibi önemli değerlerin adları yaşatılıyor. 

İlçede 3 yıl önce eğitim-öğretime başlayan Derepazarı İmam Hatip Orta Okulu’nda, yapılan bir dizi uygumalarla öğrencilerin, okula girdikleri andan itibaren öğrenmelerini artırmak için okulun her köşesi bilgiyle donatıldı. Okuldaki tüm sınıflara, ortaya çıkardığı eserlerle Türkiye’ye değer katanların isimleri verildi. Edebiyatın önde gelen isimleri Cahit Zarifoğlu, Sezai Karakoç, şehit Ömer Halisdemir gibi önemli değerler sınıfların ismi olurken, öğrencilerin sınıflara asılan yazılarla bu kişileri yakından tanımaları da sağlanıyor. Ayrıca okulun öğretmenler odasında da değişikliğe gidilip, ‘Sevgi Bahçesinin Bahçıvanları’ levhası asıldı.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Ömer Keskin, okulun hizmete başladığı 3 yıldan bu yana güzel çalışmalar yaptığını belirterek “Öğrenci merkezli bu çalışmalar öğretmenlerin işin içerisine şefkati ve merhametini katarak yürütülüyor. Öğretmenlerin yıllardan beri alışa gelmiş öğretmenler odası unvanını kaldırarak dinlenme odalarına ‘Sevgi Bahçesinin Bahçıvanları’ adını vermesi kendileri bahçıvan, öğrencileri birer fidan ve okulu da bir bahçe olarak değerlendirmelerindendir. Sınıflarımızı Türk büyükleriyle özdeşleştirdik. Öğrenciler hem kendi sınıflarının hem de diğer sınıflara adı verilen Türk büyükleriyle ilgili bilgileri kapıların yanına yerleştirilen çerçevelerden okuyarak öğreniyorlar” dedi.

 

'YETERKİ ÇOCUKLAR BİLGİYE ULAŞSIN'

Derepazarı İmam Hatip Orta Okulu Müdürü Hamza Bülbül de, öğrencilerin örnek insanları tanımaları için bu yöntemi tercih ettiklerini söyleydi. Bülbül, "Onların güzelliklerini hayatımıza, okulumuza ve çocuklarımızın hayatına yansıtabilmeyi amaçlıyoruz. Bu uygulama çocuklarımızın dikkatini çekti. Daha değişik uygulamalarla çocuklarımızın daha fazla bilgiye ulaşmaları için çalışıyoruz” diye konuştu. 

'DEĞERLERİMİZİ ÖĞRENİYORLAR'

Rehber öğretmen Nermin Özkan ise, öğrenci merkezli bir anlayışı tercih ettiklerini kaydederek, "Öğrencilerimizin daha fazla bilgiye ulaşabilmesi için her yöntemi deniyoruz. Sınıflara bizim için değerli olan kişilerin isimlerini vererek öğrencilerimizin bu kişilerle ilgili daha fazla bilgiye ulaşmalarını ve unutmamalarını sağlıyoruz" ifadesinde bulundu. 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Derepazarı haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Derepazarı haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Derepazarı İmam Hatip Ortaokulu’nda örnek uygulama haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

RİZE NAMAZ VAKİTLERİ

27 Eylül 2021, Pazartesi
 • İmsak
  04:39
 • Güneş
  06:03
 • Öğle
  12:14
 • İkindi
  15:35
 • Akşam
  18:15
 • Yatsı
  19:34
Sayfa Başı