OFAD Aşıklar Bayramı hazırlıklarını tamamladı

Güncelleme Tarihi:

OFAD Aşıklar Bayramı hazırlıklarını tamamladı
Oluşturulma Tarihi: Ekim 10, 2017 12:13

OFAD Aşıklar Bayramı hazırlıklarını tamamladı

Haberin Devamı

 

İbrahim EMÜL/O SMANİYE, (DHA) - OSMANİYE Folklor Araştırma Derneği (OFAD) tarafından her yıl Uluslararası olarak düzenlenen Çukurova Aşıklar Bayramı'nın hazırlıklarını tamamladı.
OFAD Başkanı Abdullah Gizlice, Kültür ve Turizm Bakanlığının maddi katkıları, Osmaniye Belediyesi ile ortaklaşa düzenlenen '21. Uluslar Arası Çukurova Âşıklar Bayramı'nın bu yıl 13-15 Ekim tarihleri arasında düzenleneceğini belirtti. Âşıklar bayramını yapış amaçlarının Türk kültürünün kadim geleneklerinden olan Âşıklık geleneğinin doğru bir şekilde gelecek kuşaklara aktarılması gerektiğini, dernek olarak da gayretlerinin bu yönde olduğunu belirten Gizlice, "Âşıklık geleneği Türk milletine has ve Türk tarihi kadar eski bir gelenektir.  Osmaniye ve Çukurova Türk dünyasında Âşıklık geleneğinin  yaşadığı en önemli coğrafi bölgelerin başında gelmektedir.  OFAD olarak 21 yıldır Çukurova Âşıklar bayramını aralıksız düzenlemekteyiz. Çukurova Âşıklar Bayramı Türkiye'de bir çok etkinliğe örnek teşkil etmiştir. Programı yapmamızda başta Kültür ve Turizm Bakanlığımızın Araştırma Eğitim Genel Müdürlüğüne, Osmaniye Belediyesine ve Kadirli Belediyemize teşekkür ederim" dedi.
21. Uluslararası Çukurova Âşıklar Bayramı Programının bu yıl 13 Ekim'de saat 19.00'da Kadirli Belediyesi ile ortaklaşa Kadirli'de Dadaloğlu buluşması ile başlayacak. 14 Ekim'de ise aynı saatte Cumhuriyet meydanında havanın yağışlı olması durumunda ise Ahmet Şekip Ersoy Kültür  Merkezinde Karacaoğlan Buluşması ile devam edecek. Program, şehitler için Kuran-ı Kerim okunması ile başlayacak ve Milli Birlik konulu Atışma Diriliş konulu atışma ve taşlama programı ve türküler ile devam edecek.
Her yıl Türk Kültürüne hizmet edenler adına verilen Yüksel Özden Halk Kültürümüze hizmet ödüllerinin bu sene Yüksel Özden Anısına Karacaoğlan Türk Kültürüne hizmet ödülü Bursa Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Aziz Elbas'a, Dadaloğlu Türk Kültürüne hizmet ödülü Bursa Araştırmaları merkezi Araştırmacı Cengiz Bütün'e, Abdulvahap Kocaman Ödülü,  Aşık Adnan Özcandan'a verilecek.

FOTOĞRAFLI

 

 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!