Osmaniye’de, depremlerde aldığı hasarın ardından restore edilen Ağcabey camii ibadete açıldı

Güncelleme Tarihi:

Osmaniye’de, depremlerde aldığı hasarın ardından restore edilen Ağcabey camii ibadete açıldı
Oluşturulma Tarihi: Haziran 14, 2024 16:44

Osmaniye’de, depremlerde aldığı hasarın ardından restore edilen Ağcabey camii ibadete açıldı

Haberin Devamı

İbrahim EMÜL/OSMANİYE, (DHA) -OSMANİYE’nin Bahçe ilçesinde, 6 Şubat 2023’teki depremlerde ağır hasar alan Ağcabey Camisi, restorasyonun tamamlanmasının ardından törenle ibadete açıldı.

Mülkiyeti Vakıflar Genel Müdürlüğüne ait Ağcabey Camisinin restorasyonu Adana Vakıflar Bölge Müdürlüğünce tamamlandı. Bölgedeki Türk İslam dönemine ait mimari yapıların en önemlilerinden sayılan caminin ilk inşasının Dulkadiroğluları'ndan Alauddevle zamanında yaptırıldığı, bugünkü mevcut halinin ise Ağca Bey adıyla bilinen Mehmet Ağa tarafından 1809 yılında kapsamlı restorasyon sırasında yaptırıldığının bilinmekte olduğu belirtildi.

6 ŞUBAT DEPREMLERİNDE HASAR ALAN ESER, ÖZGÜN HALİNE DÖNDÜRÜLDÜ

Son olarak 6 Şubat depremlerinde hasar gören camide başlıca; lazer tarayıcı ile rölövesi alınıp, ağır hasarlı ve yıkılmak üzere olan minaresi güvenlik önlemleri alınarak söküldü. Yine ağır hasarlı durumdaki çatısı sökülerek yeniden yapıldı. Zemin etüt sondajları, zemin ve temel etüdü raporu hazırlatıldı. Yapı beden duvarlarında güçlendirme harcı ile derz yapılıp , tüm duvarlarda enjeksiyon uygulaması ile çift kat karbon fiber ve güçlendirme sıvası imalatları yapılarak duvar stabilitesi ile duvarların deprem yüklerine karşı mukavemeti artırıldı. Güçlendirme imalatlarının tamamlanmasının ardından tüm duvarlarda horasan sıva ve boya uygulaması yapıldı.

Haberin Devamı

Kültür ve Turizm Bakanlığı Vakıflar Genel Müdürlüğü mülkiyetinde olan eser özgün haline sadık kalınarak yapılan imalat çalışmalarının ardından düzenlenen törenle açılışı yapıldı. Törene, Vali Erdinç Yılmaz, AK Parti Osmaniye Milletvekili Seydi Gülsoy, Osmaniye Belediye Başkanı İbrahim Çenet, Bahçe Kaymakamı Aziz Kayabaşı, Bahçe Belediye Başkanı Zeynel Mete Kadıoğlu, mülki erkan ile davetliler katıldı. (DHA)

FOTOĞRAFLI

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!