OSMANİYE HABERLERİMERKEZ HABERLERİ

Dr. Öznavruz: Sobalı bir odada uyuyorsanız asla güvende değilsiniz

DHA
15.12.2020 - 17:10 | Son Güncelleme :
DHA

Dr. Öznavruz: Sobalı bir odada uyuyorsanız asla güvende değilsiniz

İbrahim EMÜL/OSMANİYE, (DHA) - OSMANİYE İl Sağlık Müdürü Dr. Hasan Öznavruz, karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı vatandaşları uyararak, "Sobalı bir odada uyuyorsanız asla güvende değilsiniz." dedi.
"Sessiz Katil" olarak tanımlanan karbonmonoksitin tatsız, kokusuz, yanıcı zehirli bir gaz olduğunu ifade eden Dr. Öznavruz, tehlikeli durumlara dikkat çekti. Öznavruz, "Odun, kömür, tezek, doğal gaz, tüp gazı, benzin, gaz yağı gibi karbon içeren yakıtların yanması sırasında oluşur. Karbonmonoksit asıl olarak yanma tam olmadığında oluşur. Tam yanma sağlanarak karbonmonoksit gazının oluşumunun engellenmesi gerekmektedir. Tam yanma olması için ortamda yeterli ve sürekli oksijen bulunmalıdır. Karbonmonoksit zehirlenmelerinde kış mevsimi, lodos, ters rüzgar, kötü-yetersiz-tıkalı bacalar, kalitesiz yakıt, soba kurma ve yakma hataları, doğalgaz-şofben tesisatı hataları, menfezler-bacalardaki mimari hatalar, ilgisizlik, dikkatsizlik ve ihmal ön önemli faktörlerdir" dedi.
KISA SÜREDE MÜDAHALE YAPILMALI
Karbonmonoksidin vücuda solunum yolu ile girip doğrudan kana geçerek oksijen alımını engelleyerek zehirlenme ve ölüme neden olduğunu belirten Öznavruz, "Sobalı bir odada uyuyorsanız asla güvende değilsiniz. Karbonmonoksit zehirlenmeleri sıklıkla; kapalı ortamlarda açık ocaklar, bacası çekmeyen soba, şofben, bacasız gaz sobalarında yakıtın iyi yanmaması nedeniyle meydana gelir. Kullanılan bacalar usulüne uygun değilse hava menfezleri kapatılmış ise kalitesiz yakıt kullanılıyor ise yatarken sobaya kömür ilave ediliyorsa, soba hava giriş çıkışlarının kapalı olması, lodos ve ters rüzgar olarak tabir ettiğimiz durumlar zehirlenmelere sebep olmaktadır. Karbon monoksit zehirlenmelerinde kısa süre içerisinde müdahale yapılmaz ise ölümle sonuçlanabilmektedir" diye bilgi verdi.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Merkez haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Merkez ilinden Dr. Öznavruz: Sobalı bir odada uyuyorsanız asla güvende değilsiniz hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 15 Aralık 2020 tarihinde saat 17 10’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Dr. Öznavruz: Sobalı bir odada uyuyorsanız asla güvende değilsiniz haberi güncellenecektir.

OSMANİYE NAMAZ VAKİTLERİ

20 Ocak 2021, Çarşamba
 • İmsak
  06:15
 • Güneş
  07:39
 • Öğle
  12:51
 • İkindi
  15:31
 • Akşam
  17:53
 • Yatsı
  19:12
Sayfa Başı