OSMANİYE HABERLERİMERKEZ HABERLERİ

Dr. Öznavruz: Hasta tedavi ederek başarılmış bir salgın mücadelesi yok

DHA
24.08.2020 - 17:43 |Son Güncelleme :
DHA

Dr. Öznavruz: Hasta tedavi ederek başarılmış bir salgın mücadelesi yok

İbrahim EMÜL/OSMANİYE, (DHA) - OSMANİYE İl Sağlık Müdürü Dr. Hasan Öznavruz, koronavirüs salgınının tedbirlerle atlatılabileceğini belirterek, "Hasta tedavi ederek başarılmış bir salgın mücadelesi yoktur" dedi.
Osmaniye'de koronavirüsle mücadele kapsamında huzurevi ve yaşlı bakım evi çalışanlarına, cezaevlerinde çalışan personellere ve asker alma işleminden önce asker adaylarına sağlık tesislerinde kurulan birimlerde numune alınarak kontrolden geçmeleri sağlanıyor. İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı, Osmaniye Toplum Sağlığı Merkezi, Kadirli İlçe Sağlık Müdürlüğü, Düziçi İlçe Sağlık Müdürlüğü, Toprakkale Toplum Sağlığı Merkezi, Sumbas Toplum Sağlığı Merkezi, Bahçe Toplum Sağlığı Merkezi ve Hasanbeyli Toplum Sağlığı Merkezlerinde kurulan koronavirus numune alım birimlerinde görev yapan sağlık çalışanları, başvurusu uygun bulunan vatandaşlardan numune alarak koronavirüs yönünden test yapılması sağlanıyor. İşlerini büyük bir titizlikle yapan birimlerde görevli sağlık çalışanları koruyucu kıyafetlerini giyip tüm önlemlerini alarak numune alımını büyük bir titizlikle yerine getiriyor. Numune veren vatandaşlar, sonuçları bir gün sonra e-nabız üzerinden TC kimlik numaraları ile sorgulama yaparak ulaşabildikleri kaydedildi.
Tetkik yapılarak sonucu pozitif çıkan vakalarda yine bu birimlerle koordineli çalışan filyasyon ekipleri, o vatandaşlara sonuç çıktığı anda gece gündüz demeden irtibata geçerek filyasyon çalışmasına başlamakta olduğunu söyleyen İl Sağlık Müdürü Hasan Öznavruz, "Filyasyon süreci ile birlikte tedavi ve 14 günlük izolasyon süreci başlamaktadır. 14 Günlük İzolasyon süresi boyunca aile bireylerinin de evde maske, mesafe ve temizlik kurallarına riayet etmeleri gerekmektedir. Maske, mesafe, temizlik kurallarına uymayarak; virüsü birbirimize bulaştıran bizleriz. Günlük hayatımızı, virüsün yayılma fırsatlarına karşı kontrollü yaşayarak engelleyebiliriz. Hasta tedavi ederek başarılmış bir salgın mücadelesi yoktur. Tanı, hasta izolasyonu, tedaviyi hızlandırmak salgına karşı silahtır. Salgın, son hasta iyileşene kadar devam edecektir. Büyük mücadele asıl alacağımız maske, mesafe ve temizlik tedbirleri ile verilecektir. Tedbir alın, tedbirli yaşayın. İlimizde filyasyon çalışmalarımız başarılı bir şekilde sürüyor. 7-24 sizlere hizmet veren tüm sağlık çalışanlarımıza kolaylıklar diliyor, sizlerin de onlara desteklerinizi bekliyoruz" dedi.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Merkez haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Merkez ilinden Dr. Öznavruz: Hasta tedavi ederek başarılmış bir salgın mücadelesi yok hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 24 Ağustos 2020 tarihinde saat 17 43’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Dr. Öznavruz: Hasta tedavi ederek başarılmış bir salgın mücadelesi yok haberi güncellenecektir.

OSMANİYE NAMAZ VAKİTLERİ

24 Ağustos 2020, Pazartesi
 • İmsak
  04:26
 • Güneş
  05:52
 • Öğle
  12:42
 • İkindi
  16:24
 • Akşam
  19:23
 • Yatsı
  20:43
Sayfa Başı