NİĞDE HABERLERİ

Niğde kırsal kalkınma hibelerinde Türkiye birincisi oldu

DHA
19.02.2020 - 16:44 |Son Güncelleme :
DHA

Niğde kırsal kalkınma hibelerinde Türkiye birincisi oldu

Ali KADI/NİĞDE,(DHA)- TARIM ve Orman Bakanlığınca uygulamaya konulan Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı 13. Etap Ekonomik Yatırımlar kapsamında Türkiye genelinde yapılan proje başvurularında Niğde en yüksek hibeyi almaya hak kazanarak birinci oldu.
Niğde Valisi Yılmaz Şimşek, Niğde’nin Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı Yatırımlar kapsamında 160 proje için 57 milyon 908 bin 629 TL hibe almaya hak kazandığını söyledi. Tarım ve Orman Bakanlığınca kabul edilen 160 projenin toplam maliyetinin 122 milyon 17 bin 888 TL olduğunu belirten Vali Şimşek, "Projelerden 114 adedi çiftlik faaliyetlerinin geliştirilmesi 25 adedi tarımsal üretime yönelik sabit yatırımlar, 8 adedi bitkisel ürün işleme, paketleme ve depolama tesisi, 7 adedi soğuk hava deposu, 2 adedi çelik silo, 2 adedi hayvansal ve bitkisel orjinli gübre işleme tesisi ve 2 adedi ise hayvansal ürün işleme, paketleme ve depolama tesisidir” dedi.
Kabul edilen projelerin ve projelere verilen hibe desteğinin Niğde ekonomisine büyük katkısı olacağını belirten Vali Şimşek; “Hepimizin bildiği üzere ilimiz ekonomisinin büyük bir ölçeği tarıma dayalıdır. Fakat bir şehrin tarım şehri olarak ifade edilmesi potansiyelinin sadece bundan ibaret olduğu algısına neden olmamalıdır. Çok iyi bilinmelidir ki; ilimiz, sahip olduğu turizm potansiyelinden dolayı tarım şehri olabileceği gibi bununla birlikte bir turizm şehri olma potansiyeline de sahiptir. Bu nedenle önümüzdeki süreçte hedefimiz tarım projeleri üretmek olduğu kadar turizmi geliştirmeye, tetiklemeye yönelik projeleri de üretmek olacaktır. Niğde’nin bu projelerin uygulamaya konulması bakımından mükemmel bir kapasiteye sahip olduğu kanaatindeyim” şeklinde konuştu.

FOTOĞRAFLI

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Niğde haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Niğde ilinden Niğde kırsal kalkınma hibelerinde Türkiye birincisi oldu hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 19 Şubat 2020 tarihinde saat 16 44’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Niğde kırsal kalkınma hibelerinde Türkiye birincisi oldu haberi güncellenecektir.

NİĞDE NAMAZ VAKİTLERİ

03 Nisan 2020, Cuma
 • İmsak
  04:53
 • Güneş
  06:16
 • Öğle
  12:50
 • İkindi
  16:24
 • Akşam
  19:13
 • Yatsı
  20:31
Sayfa Başı