NİĞDE HABERLERİ

Niğde 'de erken zirai don uyarı sistemi kuruldu

DHA
18.05.2020 - 12:37 |Son Güncelleme :
DHA

Niğde 'de erken zirai don uyarı sistemi kuruldu

 

Ail KADI /NİĞDE (DHA)- NİĞDE  Valiliği tarafından zirai don olayını önceden bildiren erken uyarı sistemi kuruldu.

Özellikle kış ve bahar aylarında meydana gelen don olaylarında mahsullerin zarar görmesini engellemek amacıyla Niğde Valiliği Proje ve Yatırım Birimi (NİPRO) ile Niğde Ziraat Odası işbirliğinde Erken Uyarı Sistemi hayata geçirdi. KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığından 411.000 TL hibe desteği almaya hak kazanan KOP İle Niğde İlinde Tarımsal Erken Uyarı Sistemleri Kurulumu projesi, sistemlerin kurulumlarının tamamlanmasıyla birlikte hayata geçti.

Sistemin Niğdeli üreticilere zirai don olaylarına karşı büyük fayda sağlayacağının altını çizen Niğde Valisi Yılmaz Şimşek, "Erken uyarı sistemi, hava şartlarından doğacak olumsuzluklar karşısında erken müdahale edip ürün kaybına uğramadan uzaklaştırılmasına ve don zararına karşı önlem alınabilmesine yardımcı olacak" dedi. KOP tarafından 411.000 TL hibe desteği alan projeyle birlikte ilimizde mevcut bulunan 7 adet hava tahmin ve erken uyarı istasyonu sayısı, 10 adet yeni istasyon kurulumuyla birlikte 17 adede çıkarıldığını belirten Vali Şimşek, sistemin 327.870 dekar alanın tamamına fayda sağlayacağını belirtti. Vali Yılmaz Şimşek konuşmasına şu şekilde devam etti;
"Bu sayede çiftçilerimizin, üretim süreçlerindeki don, aşırı yağış, kuraklık gibi iklim olayları sebebiyle oluşacak üretim kayıpları asgari düzeye indirilmiş olacak. Yine istasyonların kurulumları ve il genelini kapsaması sayesinde zirai ilaçlama faaliyetleri tam zamanında yapılarak kullanılan kimyevi ilaç miktarı asgari düzeye indirilmiş olacaktır. Bu faydalara ek olarak özellikle son yıllarda hızlanan, iklim değişikliğine bağlı olan beklenmedik meteorolojik vakalar kayıt altına alınarak yeni iklim yapısı hakkında analiz için gerekli veri tabanı oluşturulmuş olacaktır. Özetle ifade etmek gerekirse tarımda dijitalleşme için gerekli önemli bir teknolojik altyapı tamamlanmış durumdadır. Projede emeği geçen personelime ve Niğde Ziraat Odasına teşekkür eder, ilimize ve ilimiz çiftçilerine hayırlı uğurlu olmasını dilerim."

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Niğde haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Niğde ilinden Niğde 'de erken zirai don uyarı sistemi kuruldu hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 18 Mayıs 2020 tarihinde saat 12 37’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Niğde 'de erken zirai don uyarı sistemi kuruldu haberi güncellenecektir.

NİĞDE NAMAZ VAKİTLERİ

18 Mayıs 2020, Pazartesi
 • İmsak
  03:42
 • Güneş
  05:22
 • Öğle
  12:43
 • İkindi
  16:34
 • Akşam
  19:54
 • Yatsı
  21:27
Sayfa Başı