NİĞDE HABERLERİMERKEZ HABERLERİ

Üniversiteye BISTLAB açıldı

DHA
30.11.2018 - 14:25 |Son Güncelleme :
DHA

Ali KADI/NİĞDE,(DHA)-NİĞDE'de Borsa İstanbul AŞ ve Niğde Ömer Halisdemir iş birliği ile Borsa Eğitim ve Simülasyon Laboratuvarı (BISTLAB) açıldı.
Düzenlenen açılış törenine Niğde Valisi Yılmaz Şimşek, Belediye Başkanı Rifat Özkan, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahsin Kar, akademisyenler ve davetliler katıldı. Niğde Valisi Yılmaz Şimşek, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesindeki laboratuvarın açılışında, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi'nin bölgesel kalkınmada ve akademik açıdan önemli görevler üstlendiğini söyledi. Vali Şimşek şöyle konuştu:
"Şüphesiz ki gençlerimizin nitelikli bireyler olarak topluma kazandırılması, okudukları bölümlerin devamında mesleklerini yapabilmeleri için iyi bir eğitim almalarını sağlamak amacıyla teori kadar önemli olan bir hususta Borsa Uygulama ve Finans Simülasyon Laboratuvarı gibi öğrencilerimizin uygulama yapabilecekleri laboratuvarların sayısının artırılması büyük önem taşımaktadır. Ümit ediyorum ki, Borsa Uygulama ve Finans Simülasyon Laboratuvarı ekonomimizin ve sermaye piyasalarımızın derinleşmesi ve gelişmesi açısından, ekonomiye yön verecek gençlerimizin mesleklerinde gelişmesine hizmet eder." 
Borsa İstanbul Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Gönen BISTLAB'ın Borsa İstanbul olarak sermaye piyasasını gençlere öğretme projesi olduğunu söyledi.
Gençlerin ilgisini ve merakını çekmeyi amaçladıklarını belirten gönen, şunları kaydetti:
"Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi üçüncü BISTLAB'ımız. Bizim çok önem verdiğimiz bir proje. Gençlerin sermaye piyasasını öğrenmelerini çok önemli buluyoruz. Finans sistemi, tamamen bankacılık ağırlıklı bir sistem. Bankalarımız iyi ki var. Bütün gördüğünüz altyapı projeleri, üniversiteler, yollar, barajlar tamamen bankaların aldığı risklerle onların finansmanıyla gerçekleşiyor. Biz biraz da borsa tarafını vatandaşı bu risklere biraz daha ortak ederek bunların getirisini de paylaşarak bankaların yükünü de alacak finansal model oluşturabilmenin peşindeyiz. En büyük arzumuz bu. Onun için de daha üniversite çağında gençlerin finans piyasalarını borsaya ortaklık kültürüne ısınmaları alışmaları şart. Bunu gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Her türlü desteği de bundan sonra vereceğiz. Yeter ki isteyin."
Konuşmaların ardından Borsa Eğitim ve Simülasyon Laboratuvarı (BISTLAB) açılışı gerçekleştirildi.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Üniversiteye BISTLAB açıldı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

NİĞDE NAMAZ VAKİTLERİ

24 Eylül 2021, Cuma
 • İmsak
  05:03
 • Güneş
  06:24
 • Öğle
  12:38
 • İkindi
  16:03
 • Akşam
  18:43
 • Yatsı
  19:59
Sayfa Başı