NİĞDE HABERLERİMERKEZ HABERLERİ

Niğde’nin KOP destekli projeleri için imzalar atıldı

DHA
02.07.2020 - 15:21 |Son Güncelleme :
DHA

Niğde’nin KOP destekli projeleri için imzalar atıldı

Ali KADI /NİĞDE( DHA)- NİĞDE’nin, 2020 yılı KOP Mali Destek Programı çerçevesinde hibe desteği kazanan projeleri için imzalar atıldı.
Vali Yılmaz Şimşek ile KOP Başkan vekili Halil İbrahim Tongur arasında gerçekleştirilen imza töreniyle desteklenen 6 proje için Niğde’ye 4 Milyon TL’lik kaynak aktarılmış oldu. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'na bağlı Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı'nın 2020 yılı Mali Destek Programı kapsamında finansman desteği sağlayacağı projelerin il protokol törenleri sürüyor. Niğde Valisi Yılmaz Şimşek’i makamında ziyaret eden KOP Başkan V. Halil İbrahim Tongur, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tarafından onaylanan 2020 Mali Destek Programı projeleri için hazırlanan protokolleri imzaladı.
Su kısıtı bulunan KOP Bölgesi'nde yeraltı ve yerüstü su kaynaklarının rehabilite edilmesi, üreticilerin modern sulama sistemleriyle tarımsal faaliyetlerini sürdürmesinin hem suyun daha ekonomik ve sürdürülebilirliği açısından hem de katma değeri yüksek ürünlerin yetiştirilmesi açısından tarımsal proje desteklerinin çok önemli olduğunu söyleyen Vali Yılmaz Şimşek, 2020 yılı KOP Mali Destek programı çerçevesinde, Niğde İl Özel İdaresi tarafından yürütülecek 6 farklı proje için Niğde’ye toplamda 4 milyon TL kaynak aktarıldığını söyledi.
2011 ile 2020 yılları arasında KOP KÖSİP kapsamında Niğde’ye 133 milyon TL ödenek tahsis edildiğini buna karşılık yürütülen 134 proje ile 14 bin hektar alanın modern sulama sistemlerine kavuşturulduğuna dikkat çeken KOP Başkan Halil İbrahim Tongur ise, Niğde’nin su potansiyeli bakımından bölgenin şanslı illerinden biri olduğunu, her yıl artan proje rezervleri ve projelerin uygulama aşamasında gösterdiği tecrübe ve performansları ile bugüne kadar KÖSİP kapsamında en çok ödenek tahsis edilen ikinci il konumunda bulunduğuna değindi.
Niğde İl Özel İdaresi tarafından yürütülecek olan merkeze bağlı Kızılören HİS, Küçükköy HİS tesisleri, Çamardı ilçesi Çardacık YÜS Sulama, Çiftlik İlçesine bağlı Sultanpınar YÜS Sulama, Ulukışla İlçesine bağlı Gümüş YÜS Sulama ve Bor ilçesine bağlı Kılavuz YÜS Sulama Tesisleri'nin yapımı için 4 milyon TL hibe desteği sağlanacak.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Merkez haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Merkez ilinden Niğde’nin KOP destekli projeleri için imzalar atıldı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 02 Temmuz 2020 tarihinde saat 15 21’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Niğde’nin KOP destekli projeleri için imzalar atıldı haberi güncellenecektir.

NİĞDE NAMAZ VAKİTLERİ

02 Temmuz 2020, Perşembe
 • İmsak
  03:29
 • Güneş
  05:16
 • Öğle
  12:50
 • İkindi
  16:43
 • Akşam
  20:15
 • Yatsı
  21:54
Sayfa Başı