NEVŞEHİR HABERLERİ

Topada Yazılı Kaya Anıtı turizme kazandırılacak

AA / İsrafil Baran
14.12.2014 - 11:26 |Son Güncelleme :

- Nevşehir'in Acıgöl ilçesinde bulunan ve Geç Hitit döneminde yazıldığı tahmin edilen Topada Yazılı Kaya Anıtı'nın turizme kazandırılması için çalışma başlatıldı - Acıgöl Kaymakamı Çakır: "Yazıtın bulunduğu bölge sit alanı değil. Tarihi yazıtın turizme kazandırılması için gerekli çalışmaları yürütüyoruz" - Belediye Başkanı Ertaş: "Anıtın turizme kazandırılmasının, ilçemizin uluslararası tanıtımı ve ekonomisi açısından faydası olacağına inanıyoruz"

AA / İsrafil Baran

NEVŞEHİR (AA) - İSRAFİL BARAN - Nevşehir'in Acıgöl ilçesinde bulunan ve Geç Hitit döneminde yazıldığı tahmin edilen Topada Yazılı Kaya Anıtı, turizme kazandırılacak.

İlçeye bağlı Ağıllı köyünün yaklaşık 3 kilometre kuzey doğusundaki Topada Yazılı Kaya Anıtı'nın milattan önce sekizinci yüzyılda yazıldığı tahmin ediliyor.

Acıgöl Kaymakamı Mustafa Çakır, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kaymakamlık tarafından hazırlanan kısa filmde Topada Yazılı Kaya Anıtı ile bölgedeki tarihi turistik mekanları ön plana çıkardıklarını söyledi.

Yazıta giden yollara yönlendirme levhalarının yerleştirildiğini belirten Çakır, "Yazıtın bulunduğu bölge, sit alanı değil. Tarihi yazıtın turizme kazandırılması için gerekli çalışmaları yürütüyoruz" dedi.

Acıgöl Belediye Başkanı Ercan Ertaş da yaklaşık 4 metre yüksekliğe sahip anıtta, ana kayanın güneye ve batıya bakan yüzünde Hitit hiyeroglif (resim) yazısıyla sekiz satırlık kitabe bulunduğunu söyledi.

Ertaş, Acıgöl'ün Kapadokya'nın giriş kapısı konumunda olduğunu ifade ederek, "Yazılı kaya anıtlarının turizme kazandırılmasını istiyoruz. Anıtın turizme kazandırılmasının, ilçemizin uluslar arası tanıtımı ve ekonomisi açısından faydası olacağına inanıyoruz" dedi.

Topada Yazılı Kaya Anıtı'nın tanıtılması için belediye olarak üzerlerine düşeni yaptıklarını belirten Ertaş, "Yurt içi ve yurt dışından gelen turist gruplarına tarihi yazıtları tanıtıyor ve gezdiriyoruz" ifadelerini kullandı.

Acıgöl Kaymakamlığınca hazırlanan tanıtım filminin yönetmeni Mustafa Karakaya ise yaptıkları çalışmayla anıtı ön plana çıkardıklarını belirterek, yazıtların bir an önce turizme kazandırılmasını istediklerini söyledi.

Tabal Krallığının merkezi konumundaki Acıgöl'de bulunan anıtın koruma altına alınması gerektiğini ifade eden Karakaya, "Topada Yazılı Kaya Anıtı çevresinde bir an önce önlem alınarak, Eskişehir'deki Frig dönemine ait Yazılı Kaya gibi turizme kazandırılmalıdır" şeklinde konuştu.

Anıtta, uzmanların yaptığı çevirilere göre, Nevşehir, Niğde ve Kayseri'yi içine alan bölgede Tabal Kralı Wasusarmas'ın düşmanca davranan sekiz krala karşı yaptığı mücadele anlatılıyor.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Nevşehir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Nevşehir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Topada Yazılı Kaya Anıtı turizme kazandırılacak haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

NEVŞEHİR NAMAZ VAKİTLERİ

07 Ağustos 2022, Pazar
 • İmsak
  04:05
 • Güneş
  05:41
 • Öğle
  12:52
 • İkindi
  16:41
 • Akşam
  19:53
 • Yatsı
  21:22
Sayfa Başı