NEVŞEHİR HABERLERİ

'Kapadokya Kültürel İmeceler Festivali' 11-13 Ekim'de

DHA
09.10.2019 - 11:10 |Son Güncelleme :
DHA

Ahmet KORKMAZER/NEVŞEHİR, (DHA)- SANATÇILAR arasında kültürlerarası diyalog, barış ve dostluğu teşvik etmeyi ve Kapadokya'da yerel turizme katkı sağlamayı amaçlayan 3. Uluslararası Kapadokya Kültürel İmece Festivali, Nevşehir’in Ürgüp ilçesine bağlı Mustafapaşa köyünde 11-13 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek.
Nevşehir'de unutulmuş İmece geleneğinin sürdürülmesi, bilimin, sanatın, kültürün ve tarihin harmanlandığı 3 . Uluslararası Kapadokya Kültürel İmeceler festivali Nevşehir Valiliği, Ürgüp Kaymakamlığı, Kırşehir, Kaymaklı ve Ortahisar Belediyeleri ve Mustafapaşa Köyü muhtarlığının da destekleri ile gerçekleştirilecek. Festival kutlama komitesi başkanı sanatçı Sibel Radiye Gül yaptığı açıklamada, bu yıl 3. Gerçekleştirilecek festivalin Kapadokya Üniversitesi ile işbirliği içerisinde gerçekleştirileceğini belirtti.
Mustafapaşa köyünde bulunan Kapadokya Sanat ve Tarih Müzesi meydanında düzenlenecek açılış töreni ile başlayacak festivalde Mustafapaşa Halk oyunları ekipleri gösteri yapacak. Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Halk oyunları ekibinin Ürgüp’e has Nahıl geleneğini canlandıracağı gösterinin ardından ortaoyunu meddah gösterileri ile etkinlikler devam edecek. Kırşehir Belediyesi Abdallar Grubu topluluğunun Davul Zurna ekibinin gösterileri ile devam edecek 3. Uluslararası Kapadokya Kültürel İmece Festivali’nde daha sonra Kapadokya Üniversitesi Şakir Paşa Medresesinde ve Oktay Sinanoğlu salonunda kültürel imece karma resim ve el sanatları sergisinin açılışı yapılacak. Mahalli sanatçıların konserlerinin yer alacağı festivalde halk ozanı ve araştırmacı Ali Akbulut, Kırşehir yöresi türkülerinin hikayeleri ile anlatacak. Festival kapsamında Kapadokya Üniversitesi meydanında sokak boyama etkinliği düzenlenecek. Türkiye’nin değişik bölgelerinden festivale katılacak ressamlar duvar boyama çalışmalarına katılacak..

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Nevşehir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Nevşehir ilinden 'Kapadokya Kültürel İmeceler Festivali' 11-13 Ekim'de hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 09 Ekim 2019 tarihinde saat 11 10’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça 'Kapadokya Kültürel İmeceler Festivali' 11-13 Ekim'de haberi güncellenecektir.

NEVŞEHİR NAMAZ VAKİTLERİ

04 Şubat 2020, Salı
 • İmsak
  06:14
 • Güneş
  07:38
 • Öğle
  13:00
 • İkindi
  15:47
 • Akşam
  18:12
 • Yatsı
  19:31
Sayfa Başı