MUŞ HABERLERİ

Muş'ta anjiyolar koldan

DHA
13.03.2019 - 16:28 |Son Güncelleme :
DHA

Nejdet ARMAĞAN/ MUŞ,(DHA) - MUŞ Devlet Hastanesi'nde anjiyolar koldan yapılıp hastalarıda 2 saatte taburcu ediliyor.
    Kalp ve damar hastalıklarına bağlı ölümlerin dünyada hala ilk sırada olduğunu söyleyen Uzman Dr. Mehmet Hasan Özdil, kalp hastalıklarının tanı ve teşhis öneminin günden güne arttığını belirtti. Özdil, "Bu hastalıklar içerisinde başrol kalbin kendini besleyen damarlara aittir. Koroner arterler denilen bu damarların daralması veya tıkanması hayati öneme haizdir. Halk arasında anjiyo olarak bilinen işlem bu damarların içine boya verilerek görüntüleme işlemidir" diye konuştu.
    Anjiyonun kasık bölgesinden veya bilek damarlarından yapılabileceğini dile getiren Özdil, "Ancak son yıllarda yapılan çalışmalarda ani kalp krizi dahil bilekten yapılan işlemlerin kasıktan yapılan anjiyografiye göre çok daha konforlu daha da ötesi istenmeyen olaylara bağlı gelişecek ölümleri azalttığı görülmüştür. Teknolojideki ilerlemeler ile anjiyo işleminde kullanılan malzemeler de küçülmeler olmakta ve bu sayede kanamalar azalmaktadır. Bizim bilekten yaptığımız anjiyolarda 6 french 2 (mm) kateter yerine 4 french (1.35 mm) kullanmaktayız. Bu sayede işlem sonrası gelişecek istenmeyen olaylar azalmaktadır. Bilek bölgesinde kullanılan radyal arter anjiyografi sonrası işlevini yitirebilir ve olası bir bypass durumunda bu damarlar kullanılamayabilir. Bu durumu daha küçük (1.3 mm) malzemeler kullanarak azaltmaya çalışıyoruz. Bu bizlerin işlerini biraz zorlaştırmaktadır ancak hasta konforu ve sağlına etkisi çok büyüktür. Kasıktan yapılan bir anjiyografi sonrası hastalar 4-6 saat yatakta düz yatmakta ve sonrasında da 5 saat kum torbası ya da kasık bandı ile hareketsiz yatmak zorunda. Toplam yaklaşık 10 saat düz yatmak zorunda iken kullanılan yeni kateterler ile bilekten yapılan anjiyografi işlemi sonrası hastanın bileğine 5-6 dakika baskı yapmaktayız sonrasında hasta normal hayatına dönebilmektedir. Tedavisi tamamlanan hasta 1-2 saat içinde taburcu olabilmektedir" dedi.

FOTOĞRAF

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Muş haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Muş ilinden Muş'ta anjiyolar koldan hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 13 Mart 2019 tarihinde saat 16 28’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Muş'ta anjiyolar koldan haberi güncellenecektir.

MUŞ NAMAZ VAKİTLERİ

24 Eylül 2020, Perşembe
 • İmsak
  04:35
 • Güneş
  05:57
 • Öğle
  12:11
 • İkindi
  15:35
 • Akşam
  18:16
 • Yatsı
  19:32
Sayfa Başı