MUĞLA HABERLERİ

Köyceğiz Gölü'ne 100 bin yavru sazan bırakıldı

DHA
03.09.2020 - 16:12 |Son Güncelleme :
DHA

Köyceğiz Gölü'ne 100 bin yavru sazan bırakıldı

MUĞLA'daki Köyceğiz Gölü'nün biyoçeşitliliğine katkı sağlamak amacıyla, 100 bin yavru sazan balığı bırakıldı.
Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından su kaynaklarındaki nesli tehlike ve baskı altında olan türlerin desteklenmesi amacıyla Akdeniz Su Ürünleri Araştırma Üretme ve Eğitim Enstitüsü Müdürlüğü'nde üretilen 100 bin sazan balığı yavrusu, törenle Köyceğiz Gölü'ne bırakıldı. Köyceğiz Kaymakamı Hasan Musab Okatan, Köyceğiz Belediye Başkan Yardımcısı Okan Yatgın, Muğla Tarım ve Orman İl Müdürü Barış Saylak, Dalyan Su Ürünleri Kooperatifi (DALKO) Başkanı Arif Yalılı, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile siyasi parti temsilcileri ve muhtarlar törene katıldı.
DALKO Başkanı Arif Yalılı, "Köyceğiz Gölü'ne balık bırakmayı prensip haline getirdik. Gerçekleşmesinde payı olan herkese teşekkür ediyorum. Biz bu işi tamamen halkımızın balık avlaması, ekolojik dengeye katkı sağlamak için, epey geniş bir bölgeyi de avlanmaya açarak ekonomik olarak ta vatandaşımıza katkı sağlamaktır" dedi.
Muğla Tarım ve Orman İl Müdürü Barış Saylak, "Göreve geldiğim ilk günden bu yana Muğla'nın her noktasında Türkiye'nin kurtuluşunun üretimde olduğu şiarıyla adım atmadığımız işletme ve tesis olmasın diye elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Tam pandemiden kurtulacak mıyız derken tekrar ciddi bir pandemi tehlikesi ile karşı karşıyayız. Bu dönemde tarımsal üretimin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gördük. Bu göl bizim, burası gelecek kuşaklara miras, gelecek kuşaklarımıza bu gölü temiz bırakmak ve duyarlı olmak zorundayız" diye konuştu. Saylak, Türkiye'de deniz kültür balığı yetiştiriciliğinin yüzde 65'nin Muğla sınırları içerisinde yapıldığını ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Köyceğiz Gölü'ne 2007 yılından beri 870 bin adet, Seydikemer-Girdev Gölü'ne 140 bin adet, Ortaca-Sülüngür Gölü'ne 5 bin adet, Dalaman-Kocagöl'e 220 bin adet, Ula-Akarcadere Göleti'ne 148 bin adet olmak üzere, son 13 yılda toplam 1 milyon 383 bin adet yavru balık bırakmışız. Bakanlığımız, il ve ilçelerimizde çalışan tüm arkadaşlarımla birlikte üreticinin yanındayız. Bizim de görevimiz çevremizi ve doğal hayatı korumak, akarsularımızı, denizlerimizi korumak ve temiz tutmaktır"
Konuşmaların ardından protokol mensupları ve tüm katılımcılarla birlikte sazan yavruları Köyceğiz Gölü'ne bırakıldı.

 MUĞLA, DHA)
FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Muğla haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Muğla ilinden Köyceğiz Gölü'ne 100 bin yavru sazan bırakıldı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 03 Eylül 2020 tarihinde saat 16 12’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Köyceğiz Gölü'ne 100 bin yavru sazan bırakıldı haberi güncellenecektir.

MUĞLA NAMAZ VAKİTLERİ

03 Eylül 2020, Perşembe
 • İmsak
  05:08
 • Güneş
  06:32
 • Öğle
  13:11
 • İkindi
  16:48
 • Akşam
  19:40
 • Yatsı
  20:58
Sayfa Başı